
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
bydlení
Výpis příspěvků ke štítku „bydlení“

Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Objem poskytnutých hypotečních úvěrů loni překročil 250 miliard korun, což je nejvyšší hodnota v historii České republiky. Po celý loňský rok se průměrná úroková sazba držela pod úrovní roku 2019. V prosinci navíc přišlo její další snížení na 1,96 procenta, vyplývá z čerstvých údajů Fincentrum Hypoindexu. Hypoteční úvěry by ale letos měly zdražovat.

Zdražování pokračuje. Ceny v Česku loni rostly nejrychleji od roku 2012
Zboží a služby v Česku loni zdražily v průměru o 3,2 procenta. To je nejvíce za posledních osm let. Za růstem cen stály zejména alkoholické nápoje, tabák nebo bydlení. Prosincová meziroční inflace pak dosáhla 2,3 procenta, qwoproti listopadu tak o 0,4 procentního bodu zpomalila. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. V letošním roce má inflace zpomalit a přiblížit se ke dvouprocentnímu cíli České národní banky.

Byty, domy i hypotéky budou letos zdražovat. Zlevnit by mohlo jen centrum Prahy
Ani koronavirová krize nijak zvlášť nezamávala se zájmem Čechů o pořizování vlastního bydlení. Potvrzují to nejen rekordní objemy poskytnutých hypoték, ale i neustále rostoucí ceny nemovitostí. Podle odborníků by domy a byty měly zdražovat i v letošním roce. Výjimkou má být užší centrum české metropole a neatraktivní lokality s mizernou občanskou vybaveností.

Dorazí hypotéky zdarma i k nám? Dánové si užívají nulových sazeb u úvěrů na bydlení
Období mimořádně nízkých úrokových sazeb nese své ovoce. Dánové budou moci žádat o hypoteční úvěry, z nichž nemusí platit žádné úroky. Na trhu severského království je má začít nabízet finský peněžní ústav Nordea Bank. Jde o důsledek politiky dánské centrální banky, která své základní úrokové sazby drží v záporných hodnotách.

Uvažujete o hypotéce? Pospěšte si, úrokové sazby letos porostou, radí odborníci
Přestože průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů posledních deset měsíců v řadě padala, dalšího klesání se již nemusíme dočkat. Ekonomická situace během letošního roku začne pozvolna obracet a sazby u úvěrů na bydlení se mohou vydat směrem vzhůru. Nahrává tomu také rostoucí poptávka po půjčkách ze strany vlády.

Úroková sazba hypoték v listopadu klesla pod dvě procenta. Lidé si rekordně půjčují
Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu klesla na 1,98 procenta ze říjnových 2,02 procenta. Sazba se snížila osmý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v březnu 2017. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

Byty a domy jsou v Česku nadhodnocené až o 25 procent, ČNB ale hypotéky nezpřísní
Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nyní nepovažuje za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit ani zpřísňovat jiné parametry. Informoval o tom guvernér centrální banky Jiří Rusnok po jednání bankovní rady.

Hypoteční trh se postavil na hlavu. Klesají úrokové sazby a rekordně si půjčujeme
Češi si v říjnu u tuzemských bank vzali hypoteční úvěry za více než 25 miliard korun. Říjen se tak stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii sledování objemu hypoték i úrokových sazeb. Ty pro změnu klesaly sedmý měsíc v řadě a přiblížily se dvouprocentní hranici. Podle analytiků tak letos zřejmě padne rekord finančních prostředků, které si české domácnosti půjčily na hypoteční úvěr.

Zájem o hypotéky atakuje historická maxima. Letošní září překonalo rekord z roku 2018
Hlad po úvěrech na bydlení neslábne. Banky v září poskytly hypotéky v objemu přes 22 miliard korun. To je asi čtyři miliardy korun nad pětiletým průměrem a nejvíce od června 2017. Pravděpodobně také padne rekord roku 2016, kdy banky půjčily na hypotečních úvěrech celkem 225,8 miliardy korun. Za vysokým zájmem o tento typ půjček stojí také další snížení průměrné úrokové sazby u hypoték.

Koronavirus hatí Čechům sny o vlastním bydlení. Bojí se, že na něj nedosáhnou
Přestože úrokové sazby u hypotečních úvěrů během koronavirové pandemie setrvale klesají, roste podíl Čechů, kterým to zřejmě nebude nic platné. Až dvě třetiny z těch, kteří touží bydlet ve vlastním, se obávají, že se jejich sen rozplyne jak pára nad hrncem. Může za to propad ekonomiky způsobený vládními protiepidemickými opatřeními.

Byty, domy a pozemky dál zdražují navzdory koronavirové krizi. Kdy nastane obrat?
Přestože jsme během letních měsíců z úst mnoha expertů slýchali, že koronavirová krize se dříve či později promítne do poklesu cen nemovitostí, zatím se nic takového neděje. Byty a domy dál zdražují, a to i v zemích, jejichž hospodářství jsou pandemií koronaviru zasažena daleko hůře než to české. Zejména vývoj nemovitostního trhu v USA naznačuje, že bydlení nemusí zlevnit ani tehdy, když začne dramaticky růst nezaměstnanost.

Zelené střechy: Bojují s oteplováním, chrání před obezitou, depresemi i demencí
Střechy pokryté trávou, stromy či okrasnými zahradami – současného trendu ekologického bydlení využívá čím dál více měst, velkých firem, ale i jednotlivců. Zelené střechy šetří spotřebu energie, snižují riziko záplav, bojují se znečištěním i přehříváním ulic. Tak proč už nejsou všude?