CNN Prima News bydlení

bydlení

Výpis příspěvků ke štítku „bydlení“

Hořký výhled pro mladé. Na hypotéky nedosáhnou a spásu nenajdou ani v nájmu, varují experti

Mladé lidi nečeká v souvislosti s bydlením příliš růžová budoucnost, upozornili na to experti během středečního Summitu stavebního rozvoje v Praze, který uspořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj. Kvůli vysokým úrokovým sazbám totiž jen tak nedosáhnou na hypotéky. Odpovědí pro ně ale není ani nájemní bydlení, jelikož také zde je očekáván výrazný nárůst cen. Řešením je podle expertů pouze snížení úrokových sazeb.

Máte dostatečně pojištěnou nemovitost? Speciální kalkulačka vám to pomůže zjistit

Jak vyplynulo z analýzy České asociace pojišťoven (ČAP), až dvě třetiny nemovitostí vykazují určitý stupeň podpojištění. Asociace ve spolupráci s Katedrou Ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze proto vyvinula kalkulačku, která lidem pomůže zjistit, zda právě jejich nemovitost – v tomto případě rodinný dům – je dostatečně pojištěn. V září byl tento jednoduchý nástroj představen veřejnosti, která jej nyní může využívat. Vyzkoušejte ji i vy.

Zpěvák Petr Kotvald proměnil dům z 30. let v oázu klidu. Podívejte se, jak žije

Petr Kotvald se s rodinou usadil na okraji Prahy, kde před lety zakoupil stavení staré více než devadesát let, které objevil v nabídce na internetu. Upoutala ho především blízkost přírody. Čekala ho však nákladná rekonstrukce celého objektu, s manželkou se hodně nadřeli, ale výsledek stojí za to. Vybudovali si zahradu přesně podle svých představ, která se pro ně stala oázou klidu. Zpěvák prokázal, že platí i za šikovného stavitele a zahradníka.

Zájem o starší domy roste, kupující láká nová štědrá dotace. Experti však varují před riziky

Zájem o koupi starších domů roste. Pro někoho jde často o jedinou možnost, jak se dostat k vlastnímu bydlení. Svoji roli však může hrát i nová vládní dotace – stát bude totiž od září na rekonstrukci starých domů rozdávat štědré příspěvky. Experti ale radí nákup starého domu pečlivě zvážit. Konečná investice by se totiž mohla významně prodražit.

Vyplácení příspěvku na bydlení láme rekordy a přibývá také zneužití dávek, varují experti

Letos v červnu padl historický rekord v čerpání příspěvku na bydlení, když tuto podporu od státu dostalo okolo 267 tisíc domácností. Důvodem zvyšujícího se trendu jsou podle expertů především vysoké náklady na bydlení, mizející úspory či větší obeznámenost lidí s možností čerpání dávek. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí se chlubí, že dávky dostává každý, kdo je potřebuje, odborníci s takovým prohlášením nesouhlasí a varují před možným zneužitím.