Od srpna mohou lidé žádat o rodičovský příspěvek on-line. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spustilo portál v rámci slibované digitalizace. „Rodičák“ v současné době činí 300 tisíc korun a rodiče si mohou prostřednictvím formuláře určit i to, jak vysokou částku budou měsíčně pobírat. Jak o příspěvek tedy zažádat z pohodlí domova?
Dosud rodiče o příspěvek žádali na úřadu práce, a to podle místa svého skutečného bydliště. Od srpna roku 2022 o dávku ale mohou žádat i on-line. Její výše činí 300 tisíc korun. V případě vícerčat se celková částka zvyšuje na 450 tisíc korun. Dávku je možné pobírat až do vyčerpání celkové částky, nejdéle však do čtyř let věku dítěte. Procesem vás provedeme krok za krokem.
Jak zažádat o rodičovský příspěvek on-line?
Stačí vyplnit formulář, který najedete na webu Úřadu práce ČR nebo webu ministerstva práce a sociálních věcí. Po otevření stránky klikněte na položku „vyplnit samostatně“ nebo „vyplnit s přílohami“. Pak už stačí postupovat podle instrukcí. Na webu je navíc i vzor předvyplněného formuláře, který vám může pomoci.
Vzor žádosti o rodičovský příspěvek. Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vzor žádosti o rodičovský příspěvek. Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vzor žádosti o rodičovský příspěvek. Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vzor žádosti o rodičovský příspěvek. Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Na vyplnění formuláře máte půl hodiny.
Pozor, MPSV varuje, že když budete mít otevřenou stránku s formulářem více než 30 minut, formulář se zavře a budete jej muset vyplnit znovu. Proto resort doporučuje si rozpracovaný formulář průběžně ukládat do počítače. Možnost „uložit rozpracovaný formulář“ najdete v zápatí formuláře. Žádost se vám uloží do stažených souborů v počítači, popř. tam, kde si zvolíte. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale uklidňuje, že formulář lidé stihnou vyplnit během několika minut.
Jak si žádost o příspěvek ulehčit?
Abyste si práci ulehčili, k žádosti použijte elektronickou identitu občana. Na výběr máte z nástrojů, jako je Bankovní identita, eObčanka, NIA ID nebo třeba mobilní klíč eGovernmentu. Využít můžete i datovou schránku či e-mail s uznávaným elektronickým podpisem. Pokud totiž máte elektronickou identitu, automaticky se za vás vyplní některé povinné údaje.
První rodiče dostanou 5000 začátkem srpna. Jurečka představil detaily k příspěvku na děti
Rodiče, kteří pobírají příspěvky na děti, dostanou v srpnu automaticky 5000 korun navíc. Vládní pomoc by jim tak měla dorazit v první polovině srpna. Formulář, prostřednictvím kterého budou muset ostatní rodiče o příspěvek žádat, bude spuštěn 15. srpna. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve čtvrtek na tiskové konferenci představil detaily vládní pomoci.
Co když nemám elektronickou identitu?
Nevadí. Všechny své údaje ale musíte vyplnit sami.
Jak rychle po narození dítěte musím o „rodičák“ zažádat?
Žádost o rodičovský příspěvek je možné uplatnit až tři měsíce zpětně, a to od data narození dítěte. Nemusíte se tedy administrativou zaobírat hned po porodu.
Kdo příspěvek pobírá?
Příspěvek je určen tomu z rodičů, který se o dítě stará. Lze jej čerpat při práci, studiu, při podnikání nebo v nezaměstnanosti. Rodič musí mít však společně se svým dítětem trvalý pobyt a bydliště v České republice.
Kolik korun rodič měsíčně pobírá?
Měsíční výši dávky si každý rodič určuje ve formuláři sám. 300 tisíc ale musí do 4 let věku dítěte vyčerpat. V případě, že rodič měl před narozením dítěte malé příjmy, může čerpat maximálně 13 tisíc korun měsíčně. Ostatní mohou zvolit měsíční výši příspěvku libovolně až do třicetinásobku denního vyměřovacího základu (maximálně ale 47 700 korun).
V případě vícerčat se celková částka navyšuje z 300 tisíc na 450 tisíc korun a spolu s tím i maximální měsíční částka na 1,5násobek.
Je možné měsíční výši měnit?
Ano, měsíční výši bude možné od 2. srpna i měnit, a to jedenkrát za tři měsíce. To půjde nejen u nových žádostí, ale i u rodin, které už příspěvek pobírají. Podle MPSV tak rodičovský příspěvek bude představovat „nejpružnější dávku pro rodiny s malými dětmi“.
Co k žádosti potřebuji?
K tomu, abyste o příspěvek mohli zažádat, potřebujete průkaz totožnosti všech uvedených osob. U dětí do 15 let můžete použít rodný list. Pokud člověk nemá v průkazu totožnosti uvedené rodné příjmení, také použijte rodný list.
Také potřebujete potvrzení o nároku na dávky, které ovlivňuje nárok a výši rodičovského příspěvku.
- Potvrzení dokládá rodič, který pobíral nemocenskou v souvislosti s porodem, poskytované od České správy sociálního zabezpečení / Pražské správy sociálního zabezpečení / Městské správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno). Je to tedy rodič, který neměl nárok na mateřskou, ale pobíral pouze nemocenskou. Potvrzení také dokládá rodič, kterému byla mateřská poskytována jiným příslušným orgánem nemocenského pojištění, než je OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno.
- Naopak potvrzení nemusí dokládat rodič, který pobíral mateřskou od OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno a ke stanovení měsíční výše a výše rodičovského příspěvku chce využít svůj denní vyměřovací základ. Denní vyměřovací základ tedy bude určen automaticky.
Někteří rodiče také dokládají potvrzení o denním vyměřovacím základu, které ovlivňuje výši rodičovského příspěvku.
- Toto potvrzení dokládá rodič, který nepobíral mateřskou, ale lze mu stanovit denní vyměřovací základ. Ten použije pro volbu výše rodičovského příspěvku v případě, že chce měsíčně z „rodičáku“ čerpat více než 13 tisíc korun (nebo více než 19,5 tisíce korun u vícerčat). Také jej dokládá rodič, kterému se narodilo další dítě v době, kdy ještě nevyčerpat předchozí rodičovský příspěvek a chce tedy vyplatit zbytek částky najednou.
Pokud děti mladší dvou let navštěvují jesle, mateřské školy nebo jiná obdobná zařízení, rodiče dokládají potvrzení o návštěvě.
Pokud rodiče v jiném státě pobírali dávku podobnou rodičovskému příspěvku, i to by měli doložit.
Pokud někdo z rodičů nemá bydliště v ČR, nebo má pracovní či jinou vazbu na jiný členský stát EU, měl by doplnit i tyto údaje.
Co když se mi narodí další dítě, ale nedostal/a jsem ještě celých 300 tisíc korun?
Pokud se do rodiny narodí další dítě, nárok na příspěvek zaniká, ale nevyčerpanou částku vám úřad jednorázově vyplatí.
Co když si se žádostí nevím rady?
K dispozici je vám call centrum na telefonním čísle 800 77 99 00. Obrátit se ale můžete i na e-mailové adresy rodicak@uradprace.cz nebo callcentrum@uradprace.cz.
Je možné o příspěvek stále žádat i osobně?
Ano, o dávku stále můžete žádat i osobně na úřadu práce.
Elektronické formuláře i na další dávky
Loni úřady práce rodičům malých dětí vyplatily na rodičovských příspěvcích přes 35,4 miliardy korun.
Resort chce postupně zavádět elektronické formuláře i pro další sociální dávky. Na začátku července spustil formulář pro žádosti o příspěvek na bydlení. „Od 13. srpna spustíme v pilotním režimu nově budovaný klientský portál, do kterého budou postupně přibývat nové dávky,“ slíbil dříve ministr Jurečka. Dodal, že portál má nabídnout přívětivé prostředí lidem, kteří jsou na podobné služby zvyklí například u bank či pojišťoven.
Od 15. srpna se lidem také otevře možnost žádat elektronicky o příspěvek 5 000 korun na dítě pro rodiny s hrubým příjmem do milionu korun. Příspěvek patří k opatřením, kterými chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Od září bude možné vyřídit prostřednictvím portálu MPSV také žádost o přídavek na dítě.