reklama

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v pondělí vláda opět oznámila zpřísnění protiepidemických opatření. Připravili jsme pro vás přehled všech nových nařízení. Platit začínají o půlnoci z úterka na středu a trvají do 3. listopadu do 23:59 hodin.

reklama

Z důvodu minimální účinnosti dosavadních nařízení vláda v pondělí večer na tiskové konferenci oznámila nová, dosud nejtvrdší opatření týkající se pohybu osob a provozu maloobchodů.

  • zákaz vycházení od 21:00 do 4:59 hodin

Lidé v této době nebudou smět chodit ven. Výjimku mají osoby, které v této době cestují do práce nebo k lékaři.

Další výjimku mají pejskaři. Ti se smí v čase mezi 21:00 a 04:59 pohybovat venku, ale pouze v maximální vzdálenosti 500 metrů od svého bydliště. Výjimku mají mít také pracovníci zajišťující bezpečnost.

Dále se nařízení nevztahuje na výkon činností zajišťujících bezpečnost, řešení krizových situací, ochranu zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, hromadnou dopravu a služby pro obyvatele včetně zásobování a rozvážkové služby.

  • omezení pohybu během dne od 5:00 do 20:59 hodin

Pravidla jsou podobná těm, která platí dosud. Cestovat lze mj. za rodinou či blízkými, kvůli obstarávání základních životních potřeb jako jsou potraviny či hygienické zboží. I nadále je možné chodit do přírody nebo jezdit na chaty a chalupy. Podrobnosti uvádí usnesení vlády.

Platí povinnost omezit pohyb na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou a též omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru. Nadále platí, že na veřejně přístupných místech lze pobývat nejvýše v počtu dvou osob s některými výjimkami, jako jsou členové domácnosti či zaměstnanci vykonávající práci pro stejného zaměstnavatele.

  • povinný home office, pokud je to možné

Zaměstnavatelům (státním i soukromým) vláda nařizuje využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště.

  • obchody mohou mít otevřeno jen do 20. hodiny, v neděli musí zavřít

Vláda zakázala prodej ve všech maloobchodech v pondělí až sobotu od 20:00 do 4:59 hodin a v neděli po celý den.

Výjimku mají: čerpací stanice, lékárny, obchody v místech se zvýšenou koncentrací cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží. Dále mj. prodejny zdravotnických zařízení. Podrobnosti uvádí usnesení vlády.

  • prodej potravin ano, občerstvení ne

Posledním nařízením je omezení farmářských trhů a tržnic. Na trzích se mohou potraviny nadále prodat, nesmí se ale jednat o občerstvení. S tím na trzích přichází v platnost i zákaz konzumace. Stánky by měly být minimálně dva metry od sebe a maximální počet osob by měl být 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Výjimku mají pojízdné farmy a prodeje potravin na farmách.

Opatření by měla zatím platit do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama