reklama

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v pondělí vláda opět oznámila zpřísnění protiepidemických opatření. Připravili jsme pro vás přehled všech nových nařízení. Platit začínají o půlnoci z úterka na středu a trvají do 3. listopadu do 23:59 hodin.

reklama

Z důvodu minimální účinnosti dosavadních nařízení vláda v pondělí večer na tiskové konferenci oznámila nová, dosud nejtvrdší opatření týkající se pohybu osob a provozu maloobchodů.

  • zákaz vycházení od 21:00 do 4:59 hodin

Lidé v této době nebudou smět chodit ven. Výjimku mají osoby, které v této době cestují do práce nebo k lékaři.

Další výjimku mají pejskaři. Ti se smí v čase mezi 21:00 a 04:59 pohybovat venku, ale pouze v maximální vzdálenosti 500 metrů od svého bydliště. Výjimku mají mít také pracovníci zajišťující bezpečnost.

Dále se nařízení nevztahuje na výkon činností zajišťujících bezpečnost, řešení krizových situací, ochranu zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, hromadnou dopravu a služby pro obyvatele včetně zásobování a rozvážkové služby.

  • omezení pohybu během dne od 5:00 do 20:59 hodin

Pravidla jsou podobná těm, která platí dosud. Cestovat lze mj. za rodinou či blízkými, kvůli obstarávání základních životních potřeb jako jsou potraviny či hygienické zboží. I nadále je možné chodit do přírody nebo jezdit na chaty a chalupy. Podrobnosti uvádí usnesení vlády.

Platí povinnost omezit pohyb na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou a též omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru. Nadále platí, že na veřejně přístupných místech lze pobývat nejvýše v počtu dvou osob s některými výjimkami, jako jsou členové domácnosti či zaměstnanci vykonávající práci pro stejného zaměstnavatele.

  • povinný home office, pokud je to možné

Zaměstnavatelům (státním i soukromým) vláda nařizuje využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště.

  • obchody mohou mít otevřeno jen do 20. hodiny, v neděli musí zavřít

Vláda zakázala prodej ve všech maloobchodech v pondělí až sobotu od 20:00 do 4:59 hodin a v neděli po celý den.

Výjimku mají: čerpací stanice, lékárny, obchody v místech se zvýšenou koncentrací cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží. Dále mj. prodejny zdravotnických zařízení. Podrobnosti uvádí usnesení vlády.

  • prodej potravin ano, občerstvení ne

Posledním nařízením je omezení farmářských trhů a tržnic. Na trzích se mohou potraviny nadále prodat, nesmí se ale jednat o občerstvení. S tím na trzích přichází v platnost i zákaz konzumace. Stánky by měly být minimálně dva metry od sebe a maximální počet osob by měl být 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Výjimku mají pojízdné farmy a prodeje potravin na farmách.

Opatření by měla zatím platit do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě
Volby 2021

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama

Domácí zpravodajství

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama