reklama

Moskva se připravuje na přehlídku. Analytik: Putin chce ukázat vítězství nad pandemií

Letošní přesunuté oslavy 75. výročí vítězného konce druhé světové války mají symbolizovat nejen vítězství nad Hitlerem, ale i nad koronavirem. Vítězná přehlídka má také posílit Putinovu oblibu u Rusů, a to před hlasováním o změně ústavy, které by mu umožnilo být ve funkci až do roku 2036.

reklama

Nácviky elitní ruské armádní letecké techniky na vojenskou přehlídku mohli Moskvané pozorovat už začátkem května. Z důvodu pandemie koronaviru musel Putin oficiální slavnosti neboli Přehlídku vítězství, která se každoročně koná 9. května, přesunout na jiné datum. Ani teď však není vyhráno a vzhledem k tomu, že je v zemi stále vysoký počet nakažených, zúčastní se oslav omezený počet diváků.

K tématu

Na Rudém náměstí budou k vidění tradičně tanky, balistické střely, tisíce vojáků a vojenské vybavení připomínající porážku Němců v boji, který Rusové nazývají jako Velkou vlasteneckou válku.

Přehlídka má posílit Putinovu oblibu

Podle agentury AP se Kreml snažil konání přehlídky zachovat i přes obavy z následného prudkého nárůstu počtu nových případů COVID-19. Činí tak ve snaze posílit Putinovu oblibu před takzvaným všelidovým hlasováním o změně ústavy, které se z 22. dubna přesunulo na 1. července. Stávající prezident totiž usiluje o to, aby se ukázalo, že si Rusové přejí jeho setrvání ve funkci až do roku 2036.

Pokud by navrhované změny ústavy prošly, umožnily by Putinovi, aby mohl být znovuzvolen do nejvyššího úřadu i po vypršení mandátu v roce 2024, a to na další dvě šestiletá období. Kontroverzní změna v ústavě by totiž vynulovala dosavadní funkční období stávající hlavy státu a Putin by tak mohl zůstat prezidentem až do roku 2036.

„Přehlídka s hlasováním přímo souvisí, protože Putin nemá žádné jiné úspěchy, které by lidem předhodil, než tuto přehlídku,“ řekl agentuře AP Dmitrij Oreškin, nezávislý politický analytik. „Je to navíc i psychologický tah, který má ukázat, že jsme porazili koronavirus – předtím jsme porazili Hitlerovy hordy, nyní jsme porazili koronavirovou nákazu,“ dodal.

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama