reklama

Moskva se připravuje na přehlídku. Analytik: Putin chce ukázat vítězství nad pandemií

Letošní přesunuté oslavy 75. výročí vítězného konce druhé světové války mají symbolizovat nejen vítězství nad Hitlerem, ale i nad koronavirem. Vítězná přehlídka má také posílit Putinovu oblibu u Rusů, a to před hlasováním o změně ústavy, které by mu umožnilo být ve funkci až do roku 2036.

reklama

Nácviky elitní ruské armádní letecké techniky na vojenskou přehlídku mohli Moskvané pozorovat už začátkem května. Z důvodu pandemie koronaviru musel Putin oficiální slavnosti neboli Přehlídku vítězství, která se každoročně koná 9. května, přesunout na jiné datum. Ani teď však není vyhráno a vzhledem k tomu, že je v zemi stále vysoký počet nakažených, zúčastní se oslav omezený počet diváků.

K tématu

Na Rudém náměstí budou k vidění tradičně tanky, balistické střely, tisíce vojáků a vojenské vybavení připomínající porážku Němců v boji, který Rusové nazývají jako Velkou vlasteneckou válku.

Přehlídka má posílit Putinovu oblibu

Podle agentury AP se Kreml snažil konání přehlídky zachovat i přes obavy z následného prudkého nárůstu počtu nových případů COVID-19. Činí tak ve snaze posílit Putinovu oblibu před takzvaným všelidovým hlasováním o změně ústavy, které se z 22. dubna přesunulo na 1. července. Stávající prezident totiž usiluje o to, aby se ukázalo, že si Rusové přejí jeho setrvání ve funkci až do roku 2036.

Pokud by navrhované změny ústavy prošly, umožnily by Putinovi, aby mohl být znovuzvolen do nejvyššího úřadu i po vypršení mandátu v roce 2024, a to na další dvě šestiletá období. Kontroverzní změna v ústavě by totiž vynulovala dosavadní funkční období stávající hlavy státu a Putin by tak mohl zůstat prezidentem až do roku 2036.

„Přehlídka s hlasováním přímo souvisí, protože Putin nemá žádné jiné úspěchy, které by lidem předhodil, než tuto přehlídku,“ řekl agentuře AP Dmitrij Oreškin, nezávislý politický analytik. „Je to navíc i psychologický tah, který má ukázat, že jsme porazili koronavirus – předtím jsme porazili Hitlerovy hordy, nyní jsme porazili koronavirovou nákazu,“ dodal.

Další hlavní zprávy

Komentátoři: Hamáčkovi nemůže věřit nikdo, jeho příběh o kamufláži je úplný nesmysl
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Další články
reklama
reklama