Politici položili věnce k výročí konce války (Zdroj: AP)
Evropské země si připomněly 75. výročí konce druhé světové války. Francouzský prezident Emmanuel Macron položil věnce u Vítězného oblouku v Paříži. Nad Londýnem přeletěly stíhačky RAF a britská královna přednese ve 21:00 svůj projev. Německá kancléřka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier uctili památku válečných obětí Neue Wache. Letošní oslavy ale zásadně poznamenává koronavirová pandemie a přijatá opatření.
8. května oslavily západní země 75. výročí bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa – přehlídky a pouliční průvody však byly zrušeny nebo přeplánovány. Mnohé evropské země začnou postupně uvolňovat bezpečnostní opatření a karanténu až příští týden. Částečného rozvolnění se zatím dočkalo Německo, Itálie a Španělsko. Od pondělí, po téměř dvou měsících, čeká postupné uvolňování celostátní karantény i Francii.
Oslavy ve stínu pandemie
Kvůli koronaviru se 75. výročí vítězství odehrává v Evropě bez vojenských přehlídek, okázalých oslav a pouličních průvodů. Téměř po celém světě jsou oslavy omezeny na obřady za účasti státníků či na televizní projevy.
V Británii přeletěl nad Londýnem akrobatický tým britského letectva Red Arrows. Královské letectvo zamířilo také do Cardiffu, Edinburghu a Belfastu. Princ z Walesu Charles a vévodkyně z Cornwallu Camilla se zúčastnili minuty ticha k uctění veteránů druhé světové války.
Britský premiér Boris Johnson zapálil svíčku u hrobu neznámého vojína v opatství Westminster. „Nemůžeme pořádat přehlídky a pouliční průvody, jako předtím, ale my všichni, kdo jsme narozeni po roce 1945, si jasně uvědomujeme, že vděčíme nejcennější generaci, která vyhrála druhou světovou válku,“ pronesl premiér v projevu k Britům.
Ve 21:00 v Londýně bude odvysílán předem natočený projev královny Alžběty II. – právě v onu hodinu se její otec, král Jiří VI., před 75 lety obrátil v rozhlase k národu. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier a kancléřka Angela Merkelová položili věnce k památníku obětem války v centru Berlína a poté oběti uctili chvilkou ticha. Berlín letos chystal velkolepou připomínku výročí. Počítalo se s tím, že si dějinný zlom připomene řadou veřejných akcí a výstav, mezi nimiž měla být i expozice až 12 metrů vysokých dobových fotografií u Braniborské brány a budovy někdejšího Říšského sněmu. Tam měl ke stovkám zahraničních hostů promluvit Steinmeier. Pandemie ale tyto plány zhatila.
Tradiční obřad při příležitosti vítězství ve druhé světové válce se konal také v Paříži – za běžných okolností hostí tisíce lidí, ale tentokrát byl počet účastníků omezen. Francouzský prezident Emmanuel Macron položil věnec u pomníku generála Charlese de Gaullea na Champs-Elysées a potom jel podél avenue k Vítěznému oblouku.
Rusko slaví až deváteho května
Rusko si konec války tradičně připomíná devátého května. Při podpisu německé kapitulace v Berlíně v noci osmého května bylo kvůli časovému posunu v Moskvě už po půlnoci. Kvůli pandemii ruský prezident Vladimir Putin ale odložil tradiční vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Nad Moskvou v sobotu přeletí vojenská letadla, zahřmí dělové salvy a Putin má přednést projev u památníku padlých.
Opatrné uvolňování opatření
V květnu začíná postupné uvolňování karanténních opatření ve většině evropských zemí. V Británii se očekává, že předseda vlády oznámí částečné úlevy během svého projevu k národu v neděli. Prozatím se však hovoří o velmi opatrném postupu, nikoli o ostrém upuštění od karantény, řekl ministr kultury Oliver Dowden pro BBC. Francie se začne vracet k normálu od pondělí, ale omezení zůstanou v Paříži stále v platnosti.
Křesťané budou smět znovu navštěvovat kostely v Itálii a 1. června budou otevřeny bary a restaurace v Norsku. Pobaltské země ve středu oznámily povolení vnitrozemského cestování od 15. května – občané Estonska, Litvy a Lotyšska budou moci volně cestovat v rámci hranic těchto tří států. Rychleji než většina Evropy se vrátilo k běžnému životu Dánsko. Data třetí fáze uvolňování karanténních opatření již byla oznámena – začne 8. června a umožní opětovné otevření muzeí, kin a zábavních parků. Bude povoleno veřejné shromažďování 30-50 osob. Dnes jsou v Dánském království povolena shromáždění maximálně deseti osob. Dalším krokem bude otevření nákupních center a restaurací a mohou se obnovit i třídy pro studenty středních škol.