reklama

Svět oslavuje výročí konce války, akce omezila pandemie koronaviru

Evropské země si připomněly 75. výročí konce druhé světové války. Francouzský prezident Emmanuel Macron položil věnce u Vítězného oblouku v Paříži. Nad Londýnem přeletěly stíhačky RAF a britská královna přednese ve 21:00 svůj projev. Německá kancléřka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier uctili památku válečných obětí Neue Wache. Letošní oslavy ale zásadně poznamenává koronavirová pandemie a přijatá opatření.

reklama

8. května oslavily západní země 75. výročí bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa –⁠ přehlídky a pouliční průvody však byly zrušeny nebo přeplánovány. Mnohé evropské země začnou postupně uvolňovat bezpečnostní opatření a karanténu až příští týden. Částečného rozvolnění se zatím dočkalo Německo, Itálie a Španělsko. Od pondělí, po téměř dvou měsících, čeká postupné uvolňování celostátní karantény i Francii.

Oslavy ve stínu pandemie

Kvůli koronaviru se 75. výročí vítězství odehrává v Evropě bez vojenských přehlídek, okázalých oslav a pouličních průvodů. Téměř po celém světě jsou oslavy omezeny na obřady za účasti státníků či na televizní projevy.

V Británii přeletěl nad Londýnem akrobatický tým britského letectva Red Arrows. Královské letectvo zamířilo také do Cardiffu, Edinburghu a Belfastu. Princ z Walesu Charles a vévodkyně z Cornwallu Camilla se zúčastnili minuty ticha k uctění veteránů druhé světové války.

Britský premiér Boris Johnson zapálil svíčku u hrobu neznámého vojína v opatství Westminster. „Nemůžeme pořádat přehlídky a pouliční průvody, jako předtím, ale my všichni, kdo jsme narozeni po roce 1945, si jasně uvědomujeme, že vděčíme nejcennější generaci, která vyhrála druhou světovou válku,“ pronesl premiér v projevu k Britům.

K tématu

Ve 21:00 v Londýně bude odvysílán předem natočený projev královny Alžběty II. – právě v onu hodinu se její otec, král Jiří VI., před 75 lety obrátil v rozhlase k národu. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier a kancléřka Angela Merkelová položili věnce k památníku obětem války v centru Berlína a poté oběti uctili chvilkou ticha. Berlín letos chystal velkolepou připomínku výročí. Počítalo se s tím, že si dějinný zlom připomene řadou veřejných akcí a výstav, mezi nimiž měla být i expozice až 12 metrů vysokých dobových fotografií u Braniborské brány a budovy někdejšího Říšského sněmu. Tam měl ke stovkám zahraničních hostů promluvit Steinmeier. Pandemie ale tyto plány zhatila.

Tradiční obřad při příležitosti vítězství ve druhé světové válce se konal také v Paříži – za běžných okolností hostí tisíce lidí, ale tentokrát byl počet účastníků omezen. Francouzský prezident Emmanuel Macron položil věnec u pomníku generála Charlese de Gaullea na Champs-Elysées a potom jel podél avenue k Vítěznému oblouku.

Rusko slaví až deváteho května

Rusko si konec války tradičně připomíná devátého května. Při podpisu německé kapitulace v Berlíně v noci osmého května bylo kvůli časovému posunu v Moskvě už po půlnoci. Kvůli pandemii ruský prezident Vladimir Putin ale odložil tradiční vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Nad Moskvou v sobotu přeletí vojenská letadla, zahřmí dělové salvy a Putin má přednést projev u památníku padlých.

K tématu

Opatrné uvolňování opatření

V květnu začíná postupné uvolňování karanténních opatření ve většině evropských zemí. V Británii se očekává, že předseda vlády oznámí částečné úlevy během svého projevu k národu v neděli. Prozatím se však hovoří o velmi opatrném postupu, nikoli o ostrém upuštění od karantény, řekl ministr kultury Oliver Dowden pro BBC. Francie se začne vracet k normálu od pondělí, ale omezení zůstanou v Paříži stále v platnosti.

Křesťané budou smět znovu navštěvovat kostely v Itálii a 1. června budou otevřeny bary a restaurace v Norsku. Pobaltské země ve středu oznámily povolení vnitrozemského cestování od 15. května – občané Estonska, Litvy a Lotyšska budou moci volně cestovat v rámci hranic těchto tří států. Rychleji než většina Evropy se vrátilo k běžnému životu Dánsko. Data třetí fáze uvolňování karanténních opatření již byla oznámena – začne 8. června a umožní opětovné otevření muzeí, kin a zábavních parků. Bude povoleno veřejné shromažďování 30-50 osob. Dnes jsou v Dánském království povolena shromáždění maximálně deseti osob. Dalším krokem bude otevření nákupních center a restaurací a mohou se obnovit i třídy pro studenty středních škol.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama