reklama

Svět oslavuje výročí konce války, akce omezila pandemie koronaviru

Evropské země si připomněly 75. výročí konce druhé světové války. Francouzský prezident Emmanuel Macron položil věnce u Vítězného oblouku v Paříži. Nad Londýnem přeletěly stíhačky RAF a britská královna přednese ve 21:00 svůj projev. Německá kancléřka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier uctili památku válečných obětí Neue Wache. Letošní oslavy ale zásadně poznamenává koronavirová pandemie a přijatá opatření.

reklama

8. května oslavily západní země 75. výročí bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa –⁠ přehlídky a pouliční průvody však byly zrušeny nebo přeplánovány. Mnohé evropské země začnou postupně uvolňovat bezpečnostní opatření a karanténu až příští týden. Částečného rozvolnění se zatím dočkalo Německo, Itálie a Španělsko. Od pondělí, po téměř dvou měsících, čeká postupné uvolňování celostátní karantény i Francii.

Oslavy ve stínu pandemie

Kvůli koronaviru se 75. výročí vítězství odehrává v Evropě bez vojenských přehlídek, okázalých oslav a pouličních průvodů. Téměř po celém světě jsou oslavy omezeny na obřady za účasti státníků či na televizní projevy.

V Británii přeletěl nad Londýnem akrobatický tým britského letectva Red Arrows. Královské letectvo zamířilo také do Cardiffu, Edinburghu a Belfastu. Princ z Walesu Charles a vévodkyně z Cornwallu Camilla se zúčastnili minuty ticha k uctění veteránů druhé světové války.

Britský premiér Boris Johnson zapálil svíčku u hrobu neznámého vojína v opatství Westminster. „Nemůžeme pořádat přehlídky a pouliční průvody, jako předtím, ale my všichni, kdo jsme narozeni po roce 1945, si jasně uvědomujeme, že vděčíme nejcennější generaci, která vyhrála druhou světovou válku,“ pronesl premiér v projevu k Britům.

K tématu

Ve 21:00 v Londýně bude odvysílán předem natočený projev královny Alžběty II. – právě v onu hodinu se její otec, král Jiří VI., před 75 lety obrátil v rozhlase k národu. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier a kancléřka Angela Merkelová položili věnce k památníku obětem války v centru Berlína a poté oběti uctili chvilkou ticha. Berlín letos chystal velkolepou připomínku výročí. Počítalo se s tím, že si dějinný zlom připomene řadou veřejných akcí a výstav, mezi nimiž měla být i expozice až 12 metrů vysokých dobových fotografií u Braniborské brány a budovy někdejšího Říšského sněmu. Tam měl ke stovkám zahraničních hostů promluvit Steinmeier. Pandemie ale tyto plány zhatila.

Tradiční obřad při příležitosti vítězství ve druhé světové válce se konal také v Paříži – za běžných okolností hostí tisíce lidí, ale tentokrát byl počet účastníků omezen. Francouzský prezident Emmanuel Macron položil věnec u pomníku generála Charlese de Gaullea na Champs-Elysées a potom jel podél avenue k Vítěznému oblouku.

Rusko slaví až deváteho května

Rusko si konec války tradičně připomíná devátého května. Při podpisu německé kapitulace v Berlíně v noci osmého května bylo kvůli časovému posunu v Moskvě už po půlnoci. Kvůli pandemii ruský prezident Vladimir Putin ale odložil tradiční vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Nad Moskvou v sobotu přeletí vojenská letadla, zahřmí dělové salvy a Putin má přednést projev u památníku padlých.

K tématu

Opatrné uvolňování opatření

V květnu začíná postupné uvolňování karanténních opatření ve většině evropských zemí. V Británii se očekává, že předseda vlády oznámí částečné úlevy během svého projevu k národu v neděli. Prozatím se však hovoří o velmi opatrném postupu, nikoli o ostrém upuštění od karantény, řekl ministr kultury Oliver Dowden pro BBC. Francie se začne vracet k normálu od pondělí, ale omezení zůstanou v Paříži stále v platnosti.

Křesťané budou smět znovu navštěvovat kostely v Itálii a 1. června budou otevřeny bary a restaurace v Norsku. Pobaltské země ve středu oznámily povolení vnitrozemského cestování od 15. května – občané Estonska, Litvy a Lotyšska budou moci volně cestovat v rámci hranic těchto tří států. Rychleji než většina Evropy se vrátilo k běžnému životu Dánsko. Data třetí fáze uvolňování karanténních opatření již byla oznámena – začne 8. června a umožní opětovné otevření muzeí, kin a zábavních parků. Bude povoleno veřejné shromažďování 30-50 osob. Dnes jsou v Dánském království povolena shromáždění maximálně deseti osob. Dalším krokem bude otevření nákupních center a restaurací a mohou se obnovit i třídy pro studenty středních škol.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama