reklama

Překonal těžkou nemoc, plíce ho trápily dál. Manželka prozradila příčinu smrti Žbirky

Vdova Kateřina CNN Prima NEWS prozradila příčinu smrti slovenského legendárního zpěváka Mira Žbirky. Ten zemřel ve středu 10. listopadu po opakovaných zápalech plic. Bylo mu 69 let. V roce 2017 překonal těžký zápal plic. Zdravotní potíže jej trápily již několik let.

reklama

Miro Žbirka v roce 2017 překonal těžký zápal plic. Původně se objevily informace tom, že zpěvák prodělal i koronavirus, ale jeho manželka je vyvrátila. Zdravotními problémy však poslední dobou trpěl čím dál častěji. V polovině října musel být hospitalizován.

„Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil a skončil jsem na infuzích,“ napsal 14. října zpěvák na Instagramu a sdílel fotografii ze špitálu. Své fanoušky pak poprosil o malou laskavost. „Posílejte energii, budu ji potřebovat,“ doplnil.

Kvůli zdravotním problémům musel 21. října zrušit i dlouho očekávaný koncert v pražské Lucerně, který si chtěl nadělit k 69. narozeninám. Dle slov jeho manželky Kateřiny byly příčinou Žbirkovy smrti opakované zápaly plic. Zemřel 10. listopadu v 69 letech.

Smrt slovenské legendy mnoho jeho kolegů překvapila. „Vůbec jsem netušila, že je tak vážně nemocný. Myslela jsem, že se vrátí,“ byla zaskočená například zpěvačka Bára Basiková.

„Meky byl mladý, 69 let pro mě není žádné stáří u tak vitálního člověka. Ani ne před dvěma měsíci jsme spolu natáčeli v rámci jeho pořadu a zpíval s námi písničku Katrin. Zpíval ji s tak mladistvým elánem, s žádným náznakem jakéhokoliv stáří nebo něčeho takového, že je pro mě těžké uvěřit tomu a přijmout fakt, že už není mezi námi,“ truchlí zpěvák Matěj Ruppert.

Biely kvet, Atlantida nebo Čo bolí to prebolí

Miroslav Žbirka přezdívaný Meky se narodil v Bratislavě, byl synem Slováka a Angličanky. Začínal ve skupině Modus, pokračoval v uskupení Limit a poté se vydal na sólovou dráhu. Své poslední album vydal před třemi lety pod názvem Double Album. Nahrávka vznikla v legendárním londýnském Abbey Road, ve Studiu 3, ve spolupráci s producentem Robem Cassem a hvězdnými britskými muzikanty.

Byl autorem písní Biely kvet, Atlantida, Čo bolí to prebolí, Balada o poľných vtákoch nebo Len s ňou. Žbirka je označovaný za jednoho z nejvýraznějších představitelů československé populární hudby. V roce 1982 se stal prvním slovenským zlatým slavíkem a po Waldemaru Matuškovi byl druhým, kdo dokázal porazit Karla Gotta.

Žbirka písně často zpíval v angličtině i ve slovenštině. Se svou první manželkou Helgou měl dceru Denisu, s druhou manželkou Kateřinou pak dceru Lindu a syna Davida. S rodinou žil v Praze.

V roce 2020 natočil oceňovaný režisér Šimon Šafránek celovečerní dokument Meky, který pojednává o životě slovenské legendy Mekyho Žbirky. Na film se můžete podívat zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama