reklama

Přelomová aplikace pro diabetiky: Můžou ji používat i nevidomí

Šestnáctiletý Benjamin z Brna je zřejmě prvním nevidomým dětským pacientem, který může k léčbě cukrovky používat inzulinovou pumpu. Její ovládání je bezdrátové, funguje jen se speciální mobilní aplikací. Ta dokáže lépe vypočítat, kolik inzulinu jeho tělo během dne potřebuje.

reklama

Od narození bez zraku, od loňského léta s diagnostikovanou cukrovkou. Student gymnázia Benjamin bojuje s nevyléčitelnou nemocí už několik měsíců pomocí pumpy připevněné u pasu. Zatímco dřív si musel Benjamin několikrát denně vpichovat do těla inzulinová pera, s mobilní pumpou stačí do těla vpravit inzulin jedenkrát za dva až tři dny. Potřebu dávkování hlásí Benjaminovi speciální senzor na jeho paži.

„Ten senzor mi měří cukr v krvi. Při plavání si přes ten senzor musím dát nějaké obinadlo, ale jinak mě to nijak neomezuje. Když jsme třeba jeli v autě, tak se kvůli mně muselo často zastavovat, abych si to píchl. S tou pumpou je to pro mě daleko lepší,“ pochvaloval si Benjamin.

Podle lékařů z brněnské dětské nemocnice používá momentálně pumpu s aplikací v mobilu dalších 150 dětských pacientů s diabetem. Na rozdíl od Benjamina ale bez hlasového a tlačítkového vylepšení pro nevidomé. V České republice je zařízení určeno převážně pro pacienty s diabetem prvního typu. Podle vývojářů jde o certifikovanou aplikaci, což by mělo zaručit její bezpečné používání.

K tématu

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

EURO 2021

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Současná doba přináší z hlediska sledování sportovních událostí řadu výhod. Nepotřebujete televizi, a pokud budete trochu snaživí, můžete odkudkoli zkouknout přes internetový stream třeba i nigerijskou fotbalovou ligu. A co se týče aktuálních událostí, můžete si zapnout pohodlně Euro třeba na zahradě u grilování. Vše má svoje plusy, ale zároveň minusy. A o tom se přesvědčila skupinka Nizozemců.

Doprava

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Česko podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nikdy nebylo tak blízko tomu, aby se konečně začal stavět klíčový úsek Pražského okruhu 511 mezi Běchovicemi a D1. Jde o důležitý úsek části okruhu, který měl být podle původních plánů ministerstva dopravy otevřen dokonce už letos, zatím se ale ani nezačalo. Podle Havlíčka by se mohlo „kopnout“ do země už v příštím roce.

Severní Korea trpí hladem, přiznal Kim. Ceny potravin v zemi závratně rostou
Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku
Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama