reklama

Přelomová aplikace pro diabetiky: Můžou ji používat i nevidomí

Šestnáctiletý Benjamin z Brna je zřejmě prvním nevidomým dětským pacientem, který může k léčbě cukrovky používat inzulinovou pumpu. Její ovládání je bezdrátové, funguje jen se speciální mobilní aplikací. Ta dokáže lépe vypočítat, kolik inzulinu jeho tělo během dne potřebuje.

reklama

Od narození bez zraku, od loňského léta s diagnostikovanou cukrovkou. Student gymnázia Benjamin bojuje s nevyléčitelnou nemocí už několik měsíců pomocí pumpy připevněné u pasu. Zatímco dřív si musel Benjamin několikrát denně vpichovat do těla inzulinová pera, s mobilní pumpou stačí do těla vpravit inzulin jedenkrát za dva až tři dny. Potřebu dávkování hlásí Benjaminovi speciální senzor na jeho paži.

„Ten senzor mi měří cukr v krvi. Při plavání si přes ten senzor musím dát nějaké obinadlo, ale jinak mě to nijak neomezuje. Když jsme třeba jeli v autě, tak se kvůli mně muselo často zastavovat, abych si to píchl. S tou pumpou je to pro mě daleko lepší,“ pochvaloval si Benjamin.

Podle lékařů z brněnské dětské nemocnice používá momentálně pumpu s aplikací v mobilu dalších 150 dětských pacientů s diabetem. Na rozdíl od Benjamina ale bez hlasového a tlačítkového vylepšení pro nevidomé. V České republice je zařízení určeno převážně pro pacienty s diabetem prvního typu. Podle vývojářů jde o certifikovanou aplikaci, což by mělo zaručit její bezpečné používání.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Rozhovor

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Nebyl důvod demonstraci ukončit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS moderátor nedělní demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí a předseda Svobodných Libor Vondráček. Podle něj vláda použila sílu, aby zabránila kritice, a měla by podat demisi. Vondráček také uvedl, že shromažďovací právo nemůže být omezené krizovým zákonem a demonstrace nemají vliv na šíření koronaviru.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama