Každý den se v on-line obchodech App Store a Google Play objeví tisíce nových mobilních aplikací. V záplavě nových programů se jednou za čas objeví i bizarní aplikace, jejichž existence postrádá jakýkoli smysl. Jiné si naopak uživatelé velmi oblíbili, raději o tom však mlčí.
Když se člověk zamiluje na Islandu, měl by se urychleně poohlédnout po aplikaci Íslendinga-App. Ta totiž obsahuje velmi podrobné genealogické záznamy všech obyvatel ostrova a hlídá, aby spolu dva milenci nebyli v příliš blízkém příbuzenském vztahu. Na Islandu žije přibližně 364 tisíc lidí, a tak riziko, že se člověk zamiluje do svého vzdáleného příbuzného, není zrovna malé.
Icelanders have developed a mobile app called Íslendinga-App or The Book of Icelanders, to find if they are related.
— GoMosafer (@gomosafer) February 9, 2020
In the app, you only have to type in a name to see results or, if you are already on a date, Icelanders can just bump their phones together to find out. pic.twitter.com/o1EI9aqmKZ
Může se ovšem stát, že někomu na seznamovací schůzce nepadne jeho protějšek do oka a bude chtít z rande co nejrychleji zmizet. Pro takové případy existuje aplikace Fake Conversation, kterou s oblibou využívají lidé po celém světě. Uživatel si v ní může naplánovat falešný příchozí hovor – v takovém případě člověku začne v daný moment vyzvánět telefon a může se omluvit s tím, že hovor musí přijmout. Přihlížející přitom netuší, že v aparátu se přehrává v reproduktoru předem připravená zvuková stopa, která imituje skutečný hovor.
Pryč s čínskými programy
V Indii se až na vrchol žebříčku nejstahovanějších aplikací obchodu Google Play dostal program Remove China Apps, který odstraňuje z mobilního zařízení předem implementované čínské aplikace, jež výrobce jinak nepovoluje odstranit. K tomuto účelu ho použilo již pět milionů Indů.
Společnost Google ale aplikaci na začátku června z obchodu stáhla. Údajně proto, že program porušoval pravidla internetového obchodu a nabádal uživatele k odstranění softwaru třetích stran. Informovala o tom agentura Reuters.
Nic za sto korun
Opravdovým klenotem ve světě bizarních aplikací je Nothing, tedy aplikace, která nedělá vůbec nic. Ve chvíli, kdy si ji uživatel stáhne a spustí, spatří prázdný displej. V popisu aplikace na obchodě Google Play se píše: „Nic to nedělá, ale počkejte si na další verzi.“
Kdo nechce čekat na další verzi, může si stáhnout prémiovou verzi aplikace, která stojí sto korun. Poslání aplikace je ale stejné – nedělá nic.
Na vlastní nebezpečí
Pro otrlé povahy je v obchodu s mobilními aplikacemi k dispozici aplikace S.M.T.H. (Send Me To Heaven). Podstatou aplikace je hra, při které uživatel hází mobilní telefon do vzduchu a program během hodu vyhodnotí, do jaké výšky se mobil vznesl. Lidé si navíc můžou výsledky porovnávat a soutěžit, kdo telefon vyhodí výše. Pro zaznamenání pokusu je ovšem zapotřebí zařízení po pádu z výšky chytit.
Že každé zboží má svého kupce, dokládá také aplikace Hold On. V ní může uživatel prstem držet virtuální tlačítko. Čím déle člověk vydrží mít ruku na displeji, tím větším množstvím bodů ho aplikace odmění.