Fiala dorazil do Washingtonu. Budu přesvědčovat Američany k podpoře Ukrajiny, řekl

Český premiér Petr Fiala na návštěvě USA, 14. dubna 2024, Washington.

Premiér Fiala na návštěvě USA

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí přiletěl krátce před 02:00 SELČ na dvoudenní návštěvu Washingtonu. Na programu má setkání s prezidentem Joem Bidenem, se kterým by měl jednat o bezpečnostní spolupráci či o podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Předseda české vlády chce otevřít také témata vzájemných ekonomických vztahů či jaderné energetiky. Očekává se, že se bude hovořit i o posledním vývoji na Blízkém východě, kde se Izrael stal o víkendu terčem íránského dronového a raketového útoku, který mnozí světoví státníci i čeští politici odsoudili.

Ve Washingtonu se Fiala sejde rovněž s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA. V úterý má v plánu vystoupení v Hudsonově institutu, což je think-tank zaměřený zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničněpolitickými tématy. Český premiér bude také jednat v Kongresu s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a s dalšími představiteli Sněmovny i Senátu. Mluvit hodlá zejména o americkém balíčku zahraniční pomoci v celkovém objemu 95 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu Kč) mimo jiné na podporu Izraele a Ukrajiny, jehož schválení už několik měsíců brání americké vnitropolitické spory. Návrh prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokuje.

ČTĚTE TAKÉ: Fiala se stal znovu šéfem ODS. Budeme bojovat o charakter našeho státu, slíbil na kongresu

Před nedělním odletem z Česka Fiala řekl, že se tématu další podpory Ukrajině chce věnovat ve všech rozhovorech s americkými představiteli, které bude mít. „Spojené státy musejí pokračovat ve své podpoře a jedině tak jsme schopni pomoci Ukrajině natolik, aby se dokázala bránit obrovské ruské přesile, což je v zájmu nás všech. Budu se snažit přesvědčit americké přátele, že ta pomoc a podpora je naprosto nutná,“ uvedl Fiala.

Před odletem z USA uctí v úterý Fiala památku Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka. Havel má bustu v Kongresu a Masaryk sochu v diplomatické čtvrti. Premiér by se měl také sejít s významnými českými investory na americkém trhu. Ve středečních časných ranních hodinách SELČ pak z Washingtonu zamíří do Bruselu na mimořádný summit Evropské unie.

Fiala označuje návštěvu za důkaz výborných vzájemných vztahů ČR a USA. Za symbolické považuje to, že se koná v roce, kdy si Česko v březnu za přítomnosti amerického exprezidenta Billa Clintona v Praze připomnělo čtvrtstoletí od vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Nynější přijetí českého premiéra v Bílém domě bude první od března 2019, kdy tam jednal tehdejší předseda české vlády Andrej Babiš.

Tagy:
NATO Ukrajina Petr Fiala Joe Biden Česko USA Kongres Spojených států amerických Senát Parlamentu ČR Washington, D.C. Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických