Premiér je zoufalec a nevzal si prášky. Gazdík se zostra brání útokům Babiše

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) se pustil do kandidáta na ministra školství ze STAN Petra Gazdíka. Podle Babiše Gazdík nezvládne resort řídit. Někdejší šéf Starostů si však nařčení nenechal líbit a nebral si servítky. „Babiš je zoufalec,“ reagoval pro CNN Prima NEWS.

Babiš kritizoval Gazdíka v rozhovoru pro deník MF DNES, který spadá do jeho svěřenských fondů. Prohlásil, že dosavadní šéf resortu Robert Plaga (za ANO) bude fakticky dělat ministra dál, protože v resortu zůstane jako náměstek. „A to je dobře, protože bude zabezpečena kontinuita naší vlády. Pochybuji, že by pan Gazdík resort bez pana Plagy zvládl,“ prohlásil Babiš.

Na otázku, proč si to Babiš myslí, premiér odpověděl: „Pan Gazdík je sice profesí učitel, ale rozhodl se raději živit politikou. Ostatně jako všichni ve STAN. Nejdříve se přisáli na Kalouska, pak chtěli jít s Bělobrádkem a teď podvedli Piráty a vyšplhali se po jejich zádech do Sněmovny.“

Gazdík si útok nenechal líbit a zostra se do premiéra v demisi pustil. „Je úsměvné tohle slyšet od člověka, který je vzor neschopnosti a má na rukou krev 30 tisíců mrtvých pro své politické zájmy a neschopnost řídit pandemii,“ připomněl Gazdík dopady koronaviru.

„Pan Babiš opět blábolí. Od člověka jeho typu mě to nepřekvapuje. Pan Babiš je zoufalec a měl by se snažit spíš řídit epidemii než kupovat horu Říp. Pan Babiš si po ránu asi nevzal dostatek prášků,“ prohlásil Gazdík v reakci pro CNN Prima NEWS.

Jestli Plaga zůstane, není zatím jasné

Dodal, že nevidí důvod, proč by ministerstvo školství nezvládl řídit. Zdůraznil, že když byl radním pro školství na Zlínsku, kraj se posunul z 8. místa na druhé, co se týče kvality vzdělávání. Poznamenal také, že jestli Plaga zůstane na ministerstvu, není jasné.

„S panem Plagou jsem o tom nemluvil. Pan Plaga je svým povoláním odborným náměstkem pro vysoké školy. Dle zákona o státní službě je to jeho rozhodnutí, nemám možnost ho odvolat ani ve funkci potvrdit,“ dodal Gazdík. S Plagou však mají dobré vztahy.

Gazdíka, který je původní profesí učitel, nominovalo hnutí STAN na post ministra školství do vlády Petra Fialy (ODS). Starosty a nezávislé vedl Gazdík v letech 2009 až 2014 a opět v letech 2016 až 2019. Hnutí poté převzal Vít Rakušan.

Gazdík byl mezi lety 2013 a 2017 místopředsedou Sněmovny, poslancem je od roku 2010. Od roku 2008 je zastupitel Zlínského kraje, mezi lety 2016 až 2020 byl také radním kraje. Dříve starostoval v obci Suchá Loz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity
Energetika

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity

Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.

Finská premiérka se odvázala. Ať doloží test na drogy, zní po jejím divokém tanci z koalice
Zahraničí

Finská premiérka se odvázala. Ať doloží test na drogy, zní po jejím divokém tanci z koalice

Finská premiérka Sanna Marinová je vnímána jako velmi pokroková a neotřelá státnička. Nyní na sebe ovšem upozornila takovým způsobem, že vyvolává jak souhlas a pochvaly, tak i kritiku. Na sociální sítě totiž uniklo video, kterak se svými přáteli divoce tančí a baví se. Kvůli party musí čelit nejen otázkám médií. ale hlavně výzvám, aby podstoupila test na drogy.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:10

Až 17 lidí zahynulo při raketovém útoku na Charkov, oznámili Ukrajinci

19:34

Za fiasko na Krymu padají hlavy. Putin vyhodil velitele Černomořské flotily

19:06

Erdogan: Turecko stojí po boku Ukrajiny

18:32

Rusové chystají provokaci v Záporožské elektrárně, tvrdí Ukrajinci

Hororová dovolená houslisty Šporcla. S rodinou čelil výhrůžkám, trápily je zdravotní potíže

Po dvou letech restrikcí si i uznávaný houslista Pavel Šporcl toužil užít zaslouženou dovolenou v zahraničí. S rodinou proto zamířil k moři do Maroka. Namísto relaxu a užívání si volných chvil však čelil vyhrožování, trápily ho zdravotní potíže a nepohodl se s cestovní kanceláří. O svém zážitku informoval sledující na Facebooku.

Drtivý útok Ukrajinců. Zabili jsme 100 ruských vojáků včetně velení armády, tvrdí gubernátor

Ukrajinci zasadili Rusům další tvrdý úder. V okupovaném Lysyčansku srovnali raketami se zemí budovu velitelství. A celkový účet může Rusy hodně bolet. Podle ukrajinského představitele totiž přišlo o život přibližně 100 ruských vojáků včetně velení 2. armády a 20 příslušníků tajné služby FSB. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit, nicméně video s ničivými následky útoku sdílely i čečenské speciální jednotky.

Nejméně kvalifikovaná vláda od roku 1989. Fiala je moderátor bez vize, kritizuje Paroubek

Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.

Rozhodčí brutální skluz řešil jen žlutou kartou. Cedidla teď dostal pětizápasový flastr

Zlínský fotbalista Martin Cedidla si příštích pět soutěžních zápasů nezahraje. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace ho na čtvrtečním zasedání potrestala za surový faul na slávistu Ewertona v utkání druhého kola první ligy, jímž brazilského křídelníka vyřadil kvůli zranění ze hry na čtyři až šest týdnů. Dvacetiletý obránce nechtěl před novináři verdikt komentovat, proti trestu se může odvolat.

Živě
ON-LINE: Kdo chystá provokaci v záporožské elektrárně? Ukrajinci a Rusové se viní navzájem

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Při útoku na Charkov zemřelo nejméně sedm lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrně rozhodl občany neinformovat před vypuknutím ruské invaze. Moskva obviňuje Kyjev, že během Guterresovy návštěvy chystá provokaci v Záporožské jaderné elektrárně. Ukrajinci naopak viní Rusko.

Miloš Zeman je v nemocnici. Absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke konstatovala, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dodal, že Zeman absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim. Její vyjmutí však dle něj přichází v úvahu nejdříve ke konci roku. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.

Domácí zpravodajství

Rakušan udělal s Mlejnkem chybu. Od začátku jsem byl proti koalici se STAN, říká Pirát

Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).

Češi čím dál častěji jezdí na dovolené single. Papež prozradil, jak je to s bezpečností

Než aby nevyrazili vůbec, jedou alespoň sami. Ať už proto, že si chtějí užít čas pro sebe, snadněji se na cestách seznamovat s místními i dalšími turisty, nebo zkrátka jen nemají s kým jet. Takzvané single cestování je mezi Čechy stále populárnější. Registrují to i cestovní kanceláře, jak potvrdil místopředseda jejich asociace Jan Papež. Vysvětlil, v čem je takové cestování specifické a na co by si měli dát všichni turisté pozor.