reklama

Babiš rozcupoval plán Fialovy vlády na boj s covidem: Je o ničem, všechno dávno děláme

Ostrou kritiku od premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) si vysloužila vznikající vláda Petra Fialy (ODS) za plán na boj s covidem, který pětikoalice ve středu připravila. Podle Babiše se jedná pouze o deklarace, které jsou o ničem a vláda ANO a ČSSD je už dávno dělá.

reklama

„Jsou to jenom deklarace o ničem. Vyhráli volby, tak proč pokračují ve slibech, které jsou nesmyslné?“ rozohnil se ve středu Babiš. „To jediné, jak můžeme překonat pandemii, je, že se naočkujeme, z pandemie se nelze protestovat,“ zdůraznil.

Pětikoalice chce totiž mimo jiné vrátit do hry PCR testy. Do restaurací či služeb nyní lidé mohou pouze s očkováním nebo dokladem o prodělání nemoci. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se také vyslovil proti povinnému očkování.

„Vystoupí a mluví o tom, co už my děláme. Oni chtějí znovu systém O-T-N, my ho zrušili. Díky tomu vznikl obrovský zájem o očkování. Nedávno jsme očkovali 52 tisíc lidí denně. Oni to zruší a je to v přímém rozporu s tím, co propagují jejich experti. Je to v rozporu s tím, co dělá Rakousko a Německo. Je obrovský rozdíl o tom mluvit a být reálně v exekutivě,“ rýpl si Babiš.

Názory nové vlády se rychle změní, předpovídá Babiš

„My děláme opatření s jediným cílem: Abychom zabránili zahlcení nemocnic, abychom zabránili, aby zemřeli další lidé na COVID-19. Když vznikne nová vláda, myslím si, že jejich názory se mohou změnit,“ míní Babiš.

Následně přímo citoval z plánu budoucí vlády. „Hlavním indikátorem pandemie má být obsazenost nemocnic, no to už dávno platí. Očkování jako základní nástroj pandemie, to už dávno děláme. Nezavírat školy, s tím souhlasíme,“ podotkl premiér.

Mezi nejdůležitější opatření zařadila pětikoalice uznávání protilátek a PCR testů s platností tři dny. Zásadní je také dodržovat systém 4R – tedy rozestupy, roušky, ruce a rozum.

Jako základní nástroj pro zvládání epidemie pětikoalice vidí očkování zejména rizikových skupin. Po šesti měsících od očkování by lidé měli jít na třetí dávku, jinak budou muset absolvovat PCR testy. Budoucí vláda zatím chce jít cestou apelu. Vyzvala například lidi, aby omezili sociální kontakty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum
360°

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama