Premiér po aktivaci článku 66 může odvolat hradního kancléře, říkají ústavní právníci

Pokud by se Poslanecká sněmovna a Senát usnesly na aktivaci článku 66, neboť by prezident republiky nebyl schopen vykonávat svůj úřad, pravomoci přejdou na předsedu Poslanecké Sněmovny a předsedu vlády. Premiér by pak mimo jiné mohl i odvolat hradního kancléře Vratislava Mynáře. CNN Prima NEWS to potvrdili ústavní právníci Jan Kysela a Jan Wintr.

„Máme v Ústavě dva katalogy pravomocí prezidenta. Ty, které provádí sám, například jmenování vlády, by po aktivaci článku 66 přešly na předsedu Sněmovny,“ uvedl ústavní právník Jan Wintr. Druhou sadou pravomocí jsou takzvané kontrasignované, ke kterým je potřeba podpis předsedy vlády. Tyto pravomoci přechází rovnou na předsedu vlády. A právě to se týká i postavení kanceléře.

„Jde například o jmenování velvyslanců, soudců ale i veškeré pravomoci, které vyplývají z běžných zákonů, jako je jmenování a odvolávání vedoucího Kanceláře prezidenta republiky,“ sdělil Wintr ve vysílání CNN Prima NEWS.

K možnosti odvolání hradního kancléře se vyjádřil i ústavní právník Jan Kysela. „Je to možné. Záleží hodně na tom, jak moc na kompetenci hledíte, nakolik ji přiřknete vyloženě osobě prezidenta republiky a nakolik ji nepřiřknete osobě prezidenta republiky,“ podotkl pro CNN Prima NEWS.

Podle něj předseda vlády tuto možnost čistě formálně má. „Záleží, myslím, i na době, po které náhradní výkon probíhá. Když by šlo o dva až tři týdny, tak jde o to, zda má předseda vlády prezidentovi úplně přeorat kancelář,“ doplnil Kysela.

Tagy: