Přestup Messiho pomůže celé Francii. Radši bych ho ale viděl v Anglii, říká Rozehnal

Bývalý reprezentační obránce David Rozehnal si může nyní říct: „Hrál jsem za stejný tým jako Lionel Messi.“ Sice se v Paris Saint-Germain minuli o 14 let, ale to na věci nic nemění. Český exfotbalista si i tak přál, aby hvězdný Argentinec šel spíše do Anglie. Pokud by se ale objevila možnost se s hvězdným Argentincem setkat, bude to pro bývalého reprezentačního obránce splněný sen. Prozradil to pro CNN Prima NEWS.

Když si Rozehnal říkal Pařížan, nepatřil tým z francouzské metropole mezi evropské postrachy, do týmu ještě nepumpovali miliardy Katařané. Od roku 2007, kdy PSG opustil, se v klubu změnilo všechno. Postupně se budoval hvězdný mančaft. Minimálně na papíře teď dosáhl kádr absolutního vrcholu a z pohledu na pravděpodobnou základní jedenáctku s Lionelem Messim pomalu přechází zrak.

Byl jste velkým fanouškem toho, aby Messi zamířil právě do Paříže?
Nebudu lhát, líbí se mi, že je Messi v Paříži. Hrával jsem tam, vím, co takovýto přestup znamená pro celé město, ale ve finále i pro celou Francii. Upřímně jsem ho ale chtěl vidět spíš pod trenérem Pepem Guardiolou v Manchesteru City (anglickém klubu, o kterém se v souvislosti s přestupem Messiho také vášnivě spekulovalo – pozn. red.).

Bral jste to tak, že Anglie by pro něj byla větší výzvou? Přece jen, vyniknout v Premier League je daleko těžší než ve francouzské Ligue 1…
Přesně tak. Mám spoustu kamarádů fotbalistů, se kterými jsme se vždycky slovně prali v tom, jestli je lepší Lionel Messi, nebo Cristiano Ronaldo. Ti kamarádi – mně, fanouškovi Messiho – říkali, že hraje pořád za jeden klub a španělská liga je pro něj málo. Já si myslím, že ta soutěž má pořádnou kvalitu, ale Anglie by pro něj byla daleko větší výzva. Věřím, že by to zvládl. Pokud by hrál v top klubu, popasoval by se s tím. A dokázal by – to podle mě platí – že je nejlepší na světě.

Francouzská liga je skvělá soutěž, šla hodně nahoru, ale určitě nedosahuje kvalit Premier League nebo Bundesligy. S tím, jakou sestavu teď Paris Saint-Germain má, si po roční přestávce jde pro titul. K tomu samozřejmě cílí na výhru v poháru a největší ambicí bude pokusit se konečně urvat trofej z Ligy mistrů.

Těším se na to, jak současnou situaci Barcelona zvládne

Kromě Messiho přišel v létě pod Eiffelovku nejlepší brankář Eura Gianluigi Donnarumma, hvězdný stoper Sergio Ramos nebo Georginio Wijnaldum. V útoku už několik let řádí Neymar a Kylian Mbappé. Mluvil jste o tom, že hlavním cílem bude vyhrát Ligu mistrů. Může se to s takovým týmem nepovést?
Těžko říct. Upřímně jsem doufal, že už to klapne v letech minulých. Neměli k tomu daleko, výkonnost byla skvělá. Ale možná jim ublížil fakt, že francouzská liga je strašně nevyrovnaná. Propast mezi Paříží a slabšími týmy Ligue 1 je – bez urážky – obrovská. Proti těmto menším celkům si mohou dovolit pošetřit hlavní hvězdy a pokud nehrají top zápasy s Monakem, Lille nebo Lyonem, nemají každovíkendovou konfrontaci s velkými kluby. A i ty silnější mančafty, které jsem zmínil, se nemohou rovnat s Manchesterem City nebo United. Takže v Lize mistrů mohli trochu dojet na to, že během sezony nemají v nohách tolik velkých šlágrů.

Už jste to naznačil – příchod Messiho je pro celou Francii velkým trhákem. Čekáte, že pokles sledovanosti španělské La Ligy bude obrovský, zatímco Ligue 1 bude mít tolik diváků jako nikdy předtím?
Stoprocentně teď vzroste poptávka po utkáních francouzské ligy. I když bude PSG hrát proti nejslabšímu týmu soutěže, lidé to budu chtít vidět. To je samozřejmě pozitivní pro celou Francii. Na druhou stranu teď bude celkem trpět nejen Barcelona, ale i španělská liga. Když už před pár lety odešel Cristiano Ronaldo do Juventusu, upřímně pro mě dříve ohromně sledovaná rivalita mezi Barcou a Realem Madrid ztratila nádech. Nicméně jsem fanouškem Barcelony a jsem opravdu zvědavý na to, jak se se současnou situací vypořádá. Do teď to bylo tak, že když Messi nehrál, případně se mu nedařilo, byl celý tým poloviční. Když naopak předvedl stoprocentní výkon, byli Katalánci neporazitelní. Teď budou mít fotbalisté, kteří byli v Messiho stínu, více prostoru se ukázat. Těším se.

Co jste vůbec říkal na nešťastný rozpad dlouholetého vztahu Messi–⁠Barcelona?
Jak víme, byly učiněny kroky pro to, aby Messi mohl zůstat. Ale nemyslím si, že úplně šlo nějak extrémně o peníze, bylo to spíše o tom, jak moc byl s klubem spjatý. I já si představoval, že tam ukončí kariéru. Ale Barcelonu dohnala zadluženost, o které se dlouho pořádně nevědělo. S tím, jaká jsou pravidla v La Lize, už asi opravdu nebylo možné s tím nějak pohnout. Je to velké zklamání. Většinou se velké hvězdy a top týmy rozcházejí třeba ve chvíli, kdy přijde nový prezident a vzájemně si nesednou. To může platit i pro trenéra. Tady Messi udělal maximum pro to, aby zůstal. Klub zrovna tak. Nicméně to bohužel stačilo.

I když bude PSG hrát proti nejslabšímu týmu soutěže, lidé to budu chtít vidět.

Natěšení na Messiho bylo ve francouzské metropoli obrovské, dresy s číslem 30 byly ihned vyprodány, před stadionem vítaly zázračného Argentince tisícovky lidí. Co vy? Vyrazíte při první příležitosti do Parku Princů podívat se na senzační akvizici?
Nebudu si nic vymýšlet, pokud to pandemická situace dovolí, rád bych se tam hned podíval. Je mi úplně jedno, co to bude za zápas. Rád bych se po čase podíval už jen z nostalgie do Parku Princů. Zadruhé by mě zajímalo, jak to vypadá v tréninkovém centru, které se od mého působení asi změnilo k nepoznání. A pokud by byla možnost z pozice bývalého hráče zatahat za nitky a zprostředkovat osobní setkání s Messim, byl by to pro mě menší splněný sen.

Kdy jste se byl naposledy podívat v Paříži na fotbale?
To už je hodně let. A ani jsem se nebyl podívat, to jsem tam byl ještě jako hráč Lille. A pak jsem se tam už nedostal. Loni mělo Paris Saint-Germain slavit 50 let od založení klubu, k čemuž se měly vázat oslavné akce. Vinou koronaviru a toho, že diváci nemohli na tribuny, bylo vše odloženo. Nicméně si myslím, že se to oslaví s odstupem, zvlášť když teď u toho může být i Messi. Moc rád bych se něčeho podobného zúčastnil a vzal s sebou na výlet i manželku a děti.

Tagy: