Prevence je pro boj s rakovinou klíčová, shodli se experti. Pomůže i očkování či samovyšetření


Pro boj s rakovinou je jak u mužů, tak u žen klíčem k úspěchu prevence. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS se na tom shodli odborníci Lukáš Tichý a Michaela Přikrylová, kteří působí na klinice ISCARE. Příkladem včasné prevence je podle nich mimo jiné očkování proti nebezpečnému viru HPV nebo pravidelné samovyšetření.

Jednou z agresivních forem nádorových onemocnění je rakovina děložního čípku, která je ročně diagnostikována přibližně 400 až 500 ženám v Česku. Podle Tichého, který působí v poradně expertní kolposkopie a onkologické prevence ISCARE, jde však onemocnění předejít dávno předtím, než v těle propukne.

ČTĚTE TAKÉ: Nebývalé výsledky screeningu v Česku. Cílil na rakovinu, odhalil však i další smrtící nemoc

Účinným způsobem je podle experta očkování proti viru HPV. Ten je vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, během života se s ním setká až 80 procent české populace. Sám o sobě je virus v podstatě neškodný, riziko vzniku zhoubného nádoru však přichází ve chvíli, kdy v těle dlouhodobě přetrvává.

„Přenáší se zejména pohlavní cestou, tedy sexuálním kontaktem – orálním, análním i vaginálním – anebo intimním kontaktem, například mazlením. Je to vir, který umí u žen způsobit přednádorová nebo nádorová onemocnění, zejména nádory děložního čípku. Může ale způsobit i nádory zevního genitálu, pochvy, řitního otvoru nebo dokonce nádory hlavy a krku,“ upozornil Tichý v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování je bezpečné, ujišťuje Tichý

Právě proto odborník doporučuje vakcinaci, která je podle něj nejúčinnější, když se podá dítěti do 15 let. Právě pro chlapce a dívky ve věku od 11 do 15 let je očkování plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. „Ochrana proti HPV viru je pak téměř stoprocentní,“ vyzdvihl přednosti očkování, které je však podle něj vhodné i pro dospělé osoby. „A pro obě pohlaví, bez výjimky,“ doplnil Tichý.

Případné skeptiky, kteří mohou účinnost či bezpečnost vakcinační látky zpochybňovat, se odborník snažil uklidnit. „My o látce proti HPV viru mluvíme jako o velmi bezpečném očkování s vysokým bezpečnostním profilem, nežádoucí účinky téměř neznáme – maximálně pobolívání v místě vpichu,“ uvedl.

Mezi nejčastější nádorová onemocnění, která postihují ženy, se řadí také rakovina prsu. Právě ta je jedním z témat, jimž se věnuje Michaela Přikrylová z Centra preventivní onkologie kliniky ISCARE.

Snad u všech nádorů je klíčovým faktorem včasné odhalení nemoci, v případě karcinomu prsu tomu není jinak. „Každá žena pro sebe může udělat spoustu věcí, aby tomu buď předešla, nebo aby byl záchyt včasný. Základem toho, co pro sebe může udělat každá žena v každém věku, je to, že vnímá svoje tělo a nepodceňuje takzvané samovyšetření,“ vypíchla Přikrylová.

Samovyšetření by měla každá žena provádět pravidelně zhruba jednou za měsíc. K dispozici jsou podle expertky edukační materiály, pomoci může i celá řada mobilních aplikací. Jak však Přikrylová upozorňuje, ženy by během samovyšetření neměly hledat pouze bulku, která může značit přítomnost nádoru.

Samovyšetření mají provádět i muži

„Protože nádor není jenom bulka. Na prsou mohou být změny, jako je třeba výtok z bradavky, vpáčená bradavka nebo nehojící se ekzém. Prsa je třeba prohlédnout nejen pohmatem, ale i pohledem, a v případě změny je důležité neváhat a navštívit svého lékaře nebo gynekologa, aby vám doporučil další vyšetření,“ uvedla odbornice.

Samovyšetření však není jen ženskou záležitostí – ve spojitosti s hrozbou rakoviny varlat by si ho měli zhruba jednou měsíčně provádět i muži. Do nejrizikovější skupiny se podle Přikrylové řadí zejména mladí chlapci a muži ve věku od 16 do 25 let.

„Vyšetření by si měli provést nejen pohmatem, ale i pohledem – sáhnout si na varlata a pokud jsou citlivá, je tam nějaký útvar nebo nehojící se ranka, by měli vyhledat lékaře, nebo se, klidně i preventivně, objednat na ultrazvuk varlat. Je to vyšetření, které je nebolestivé, nezatěžuje a mladý muž pak může mít klid,“ vyzdvihla.

Oba odborníci také apelovali jak na ženy, tak na muže, aby se preventivních vyšetření nebáli. „Ženy se gynekologického vyšetření nemusí bát. Když je vše v pořádku, trvá to pět minut a má to obrovský přínos. Čím dříve na onemocnění přijdeme, tím lépe ho umíme léčit. Rozhodně tak apeluji na to, aby na prevenci chodily všechny ženy nehledě na věk,“ dodal Tichý.

S podobným poselstvím zakončila rozhovor i Přikrylová, která mimo jiné pořádá i workshopy zaměřené na šíření osvěty mezi laickou veřejností. „Já se onkologickou prevencí zabývám už přes 20 let a vím, že je to věc, která má obrovský smysl. Prevence, samovyšetření, starání se o sebe, to dává obrovský smysl, protože přijít včas znamená zachránit si život. A co je cennější než život?“ usmála se.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Platba za registraci nebo péči. Odborníci radí, jak se nezákonným poplatkům u lékaře bránit