reklama

Psi umí vyčenichat covid. Na pražském letišti pomáhají celníkům hledat nakažené

Už půl roku pomáhají celníkům na pražském letišti speciálně vycvičení psi, kteří dokážou u cestujících rozpoznat onemocnění covid. Psí pomocníci kontrolují cestující, kteří do Česka přilétají z rizikových oblastí. Štáb CNN Prima NEWS mohl jako první přímo na letišti natočit, jak takové testování – očichávání – vypadá.

reklama

Na pražském letišti Václava Havla přistálo letadlo z tureckého Istanbulu. Celníci označili tento let za rizikový, někteří pasažéři tak museli projít testem na nemoc COVID-19.

„Aktuálně je riziková jihovýchodní Asie a Afrika kvůli mutaci omikron,“ podotkl hlavní kynolog celníků Jan Pleskač. Při kontrole celníkům navíc pomáhá i kříženec belgického a německého ovčáka – fenka Cassie.

Celkem mají celníci k dispozici pět speciálně vycvičených psů, kteří kromě drog nebo jiných zakázaných látek dokážou u cestujících rozpoznat i onemocnění koronavirem. „Člověk do sebe dostane vir a tělo začne vyrábět protilátky. Právě ty hledáme,“ vysvětluje Pleskač. Na cestující čekají v prostorách za pasovou kontrolou. Odtud některé pasažéry odvedou na důkladnější kontrolu.

Výcvik psů začal zhruba před rokem, v akci přímo na letišti jsou poslední půlrok. Za tu dobu „zkontrolovali“ stovky cestujících, koronavirus odhalili u šesti z nich. „I v této době, kdy mají cestující povinnost vstoupit na palubu s platným PCR testem, se může stát, že odhalíme pasažéra, který je potenciálním nosičem covidu,“ uvedla mluvčí celníků Ivana Kůrková.

Na dalším místě celníci od cestujících odeberou vzorky, které nechají očichat služebními psy. Pokud pes odhalí cestujícího, který má covid, převezmou si ho hygienici a udělají mu PCR test. Celá kontrola zabere asi deset minut. Pokud se pes nezastaví u odebraného vzorku, cestující mohou jít dál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama