Nastupující vláda uvažuje o uznávání protilátek, což by znamenalo vstřícný krok vůči té části populace, která nemoc prodělala a odmítá se očkovat. Data navíc dokazují, že prodělání nemoci skutečně poskytuje slušnou ochranu proti nemoci COVID-19. Pokud k uznávání protilátek skutečně dojde, musí se lidé, kterých by se to týkalo, připravit na to, že za hranicemi České republiky jim zřejmě podobné certifikáty k ničemu nebudou.
„Protilátky existují, není to podvod, ale je to komplikované téma. Pojďme se tím zabývat a využít ku prospěchu občanů,“ řekl nedávno nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Pracovní skupina podle něj připravuje změnu metodiky.
Z dat ÚZIS, která pravidelně zveřejňuje Pirát Ondřej Dostál, vyplývá, že prodělání nemoci skutečně poskytuje slušnou ochranu proti covidu, což je klíčový argument pro uznávání protilátek. V nemocnicích leží podle něj pouze 39 neočkovaných osob, které prodělaly nemoc, z nich dvě vyžadují intenzivní péči. Oproti tomu stojí číslo 2 396 očkovaných v nemocnici (282 na JIP). Jako nejlepší ochrana se však nadále ukazuje očkování i prodělání nemoci.
2/3 Hospitalizace. Celkem 5561 (73 reinfekcí), na JIP 953 (2 reinfekce) z toho:
— Ondřej Dostál (@dostalondrej) December 13, 2021
👉3092 neočko, neprodělali (669 JIP)
👉2396 očko, neprodělali (282 JIP)
👉39 neočko, prodělali (2 JIP)
👉34 očko, prodělali (0 JIP)
Úmrtí: za 11.12. dohlášena na 73, za včerejšek 53. Trend klesající.
Pro Dostála jsou čísla jasným argumentem k uznávání protilátek. „Ve světle těchto čísel je absurdní, že přísná omezení platí pro mne (42 let, neočkovaný, prodělal) či v podobě karantén pro mé děti, ale ne pro vládní činitele (veskrze 50+, očkovaní, neprodělali, kontakt s nakaženým ministrem),“ uvedl Ondřej Dostál na Twitteru.
Uznávání protilátek jako ve Švýcarsku?
Pro CNN Prima NEWS pak Dostál naznačil, jakým způsobem by mohlo uznávání protilátek vypadat. „Jednou z možností je švýcarský model, kde výsledky testů na protilátky uznávají 90 dnů. Druhá možnost, která se svého času objevovala v německých odborných doporučeních, je uznávat rok od prodělání. Také podle našich dat se po prodělání covidu objevuje robustní ochrana v podstatě na úrovní třetí dávky,“ sdělil expert na lékařské právo.
Čtyři, pět, šest? Třetí dávkou vakcíny covid zřejmě neskončí, hrozí přeočkování každý rok
Pandemie nemoci COVID-19 už ve světě řádí dva roky a s nástupem nových mutací neustále mění pravidla hry. Přestože zatím lidstvo v boji se zákeřným koronavirem nevynalezlo lepší zbraň než očkování, panuje v části veřejnosti značná frustrace z informací, že vakcína nefunguje tak, jak se předpokládalo. Mutace ukázaly, že dvě dávky nestačí, a stále častěji zaznívá, že zřejmě nebudou muset stačit ani tři.
Problém je však v tom, že i kdyby k uznávání protilátek došlo, lidé s nimi například nebudou moci vycestovat do zahraničí či jen navštívit kavárnu za hranicemi v Německu. „Každý stát má právo chránit své veřejné právo a zdraví. To je privilegium každého státu. Nemůžeme v žádném případě mluvit Rakušanům nebo Švýcarům do toho, jak si nastaví své záležitosti. Současně my bychom měli dodržet náš právní řád a ten v tento moment nedává důvod upozadit osoby s přirozenou imunitou vůči osobám s očkováním, pokud data ukazují, že dvojí očkování není tak účinná ochrana,“ sdělil Dostál.
Evropská unie již připravuje aktualizaci covidových pasů. Klíčovým momentem bude nutnost třetí dávky po 12 měsících od druhé. „Na tom však nepanuje shoda, protože například Řecko by chtělo čas na třetí dávku omezit dokonce jen na šest měsíců,“ sdělil CNN Prima NEWS europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). O uznávání protilátek se však v Evropě zatím příliš vážně neuvažuje. „Nyní jsme ve fázi, že se o tom zatím jen debatuje. Žádný konkrétní návrh na stole není,“ doplnil Pospíšil.