Zkáza v uprchlickém táboře? Útok Izraele nepřežilo nejméně 90 lidí, tvrdí Hamás

Při izraelských útocích na uprchlický tábor Džabálija v severní části Pásma Gazy v neděli zemřelo 90 Palestinců. Z několika dalších míst jsou hlášeny další desítky mrtvých, uvedla v pondělí agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které je pod kontrolou radikálního hnutí Hamás.

Raketový útok na dům v Gaze patřící rodině jednoho z vedoucích činitelů Islámského džihádu si vyžádal 24 životů, údery na uprchlický tábor Dajr Balah ve střední části Gazy 12 a další čtyři útok ve městě Rafáh na jihu úzkého pobřežního pásma, v němž ve velmi složitých podmínkách žije na 2,3 milionu Palestinců.

ČTĚTE TAKÉ: Izraelci našli největší tunel Hamásu. Kolos je moderně vybavený a projela by jím i auta

Izraelská armáda, která tvrdí, že se snaží vyhnout civilním obětem, uvedla, že při náletu na Chán Júnis zabila sedm ozbrojenců. Podle Palestinců v tomto městě při zásahu jedné z nemocnic zahynula také 13letá dívka, která před několika týdny kvůli válce přišla o oba rodiče, dva sourozence a jednu nohu, kvůli čemuž byla ve zdravotnickém zařízení.

Během války mezi Izraelem a Hamásem v Gaze dosud zemřelo zhruba 19 tisíc lidí, většinou civilistů. Velká většina obyvatel pobřežního pásu, který je menší než Praha, musela opustit své domovy.

Izrael rozsáhlou vojenskou operaci zahájil v reakci na útok palestinských ozbrojenců ze 7. října, při kterém na jeho území zahynulo zhruba 1 200 lidí, většinou civilistů. Dalších 240 radikálové odvlekli do Gazy. Stále jich zadržují kolem 130, Izrael se ale domnívá, že asi 20 už je po smrti.

Minulý týden Tel Aviv uvedl, že jeho armáda v Gaze omylem zastřelila tři izraelské rukojmí, přestože mávali bílou vlajkou. Server BBC News informoval o tom, že armáda na zdi domu, kde se muži skrývali, později našla nápisy v hebrejštině „SOS“ a „pomoc, tři rukojmí“ napsané za pomoci zbytků jídla na kusu látky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rukojmí s bílou vlajkou? Zastřelili jsme je, báli jsme se léčky, přiznávají izraelští vojáci

Tagy:
Izrael Tel Aviv uprchlický tábor Hamás Praha Gaza Chán Júnis válka mezi Hamásem a Izraelem Izraelské obranné síly Rafah