
Maříková: Pavel se chová jako diktátor, smutné. Kvituji, že se veřejně vyjadřuje, odtušil Haas
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa provést v noci na neděli útok na tři íránské jaderné provozy, včetně zařízení Fordow hluboko pod zemí, představuje zatím největší zahraničně-politický hazard republikánského prezidenta, napsala agentura Reuters s tím, že důsledky amerického kroku jsou plné rizik a nejasných dopadů. Podle zpravodajského serveru CNN nelze nyní říct, co přesně bude následovat. Jisté však podle televize je, že ukončit války je mnohem obtížnější než je začít.
Konflikt mezi Izraelem a Íránem trvá již přes týden. Jestli ale během něj Izrael dosáhl nějakých vojenských úspěchů, není jasné. Není totiž jasné, čeho Izrael chce dosáhnout, popisuje Zora Hesová z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Oficiálně deklarovaný cíl, tedy snaha zastavit Írán ve vývoji jaderných zbraní, podle ní neodpovídá realitě. Cílem proto podle Hesové mohlo být přerušení americko-íránských rozhovorů. „Nelze vyloučit ani to, že eskalace konfliktu s Íránem má odvést pozornost od situace v Gaze, kde čelí Izrael ostré mezinárodní kritice,“ dodává.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že se USA do dvou týdnů rozhodnou, zda se zapojí do konfliktu mezi Íránem a Izraelem. Zmíněné vyjádření však u Trumpa může znamenat mnohé. Nabízí se otázka, zda americká hlava státu skutečně stojí o jednání s Teheránem, nebo zda chce oznámené dva týdny využít pro přípravu a přesun svých jednotek. A je tu také třetí varianta – za dva týdny se vůbec nic nestane a Trump přesune svoji pozornost zase úplně jinam.
Írán a Izrael v noci na dnešek pokračovaly ve vzájemných útocích. Podle íránské agentury Fars izraelské údery cílily také na jaderné zařízení v Isfahánu, žádný nebezpečný materiál ale neunikl. Izrael uvedl, že při svých útocích v Komu a Teheránu zabil dva vysoce postavené velitele a že provedl další údery na íránská zařízení pro skladování a odpalování raket. Íránská média informovala, že při úderu v Komu zřejmě zemřela 16letá osoba a další dva lidé utrpěli zranění. Na izraelské straně nebyly hlášeny oběti nových íránských úderů.
V rezidenci norského velvyslance v Tel Avivu ve čtvrtek večer došlo k explozi, nikdo ze zaměstnanců velvyslanectví neutrpěl zranění, píše agentura Reuters s odvoláním na norské ministerstvo zahraničí. Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar v příspěvku na sociální síti X uvedl, že na dvůr rezidence norského velvyslance v Izraeli Pera Egila Selvaaga někdo hodil granát, což ministr odsoudil jako závažný zločin.
Americký prezident Donald Trump musí akutně řešit situaci na Blízkém východě, kde spolu raketami, drony a stíhačkami bojují Izrael s Íránem. Podle britské stanice BBC má k dispozici tři volby, přičemž každá představuje riziko a nejistý výsledek. Co by však znamenala potenciální čtvrtá volba, pokud by se USA rozhodly po boku Izraele zaútočit na Írán?
Izrael a Írán v noci na středu pokračovaly ve vzdušných úderech. Izraelská armáda oznámila, že letectvo zaútočilo na Teherán, kde se podle médií soustředilo na závod na výrobu raket a univerzitu spojenou s revolučními gardami. Ty naproti tomu vyzvaly obyvatele Tel Avivu k evakuaci a uvedly, že vypálily nadzvukové střely Fattáh, informovala agentura Reuters. Americká média s odvoláním na své zdroje informovala, že prezident Spojených států Trump je stále více nakloněn přímému americkému zapojení do úderů na Írán. Konflikt mezi Izraelem a Íránem začal v noci na pátek izraelskými údery na íránské vojenské objekty a jaderná zařízení. Izrael to odůvodnil snahou zastavit Írán ve výrobě jaderné zbraně.
Na kbelském letišti v Praze přistálo v úterý brzy ráno letadlo, které Česko vyslalo pro své občany v Izraeli. Vládní speciál přepravil 66 lidí, všichni jsou v pořádku. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na síti X. Letadlo přivezlo Čechy, kteří se rozhodli opustit Izrael kvůli nynějšímu konfliktu s Íránem. Kvůli bojům mezi Izraelem a Íránem byl uzavřen izraelský vzdušný prostor a dopravci od pátku ruší spoje mezi Prahou a Tel Avivem.
Vyhoštěná švédská aktivistka Greta Thunbergová opouští Izrael, odlétá z Tel Avivu přes Francii do své vlasti. Uvedlo to v úterý izraelské ministerstvo zahraničí, podle něhož jsou na Ben Gurionově letišti také další aktivisté z jachty Madleen. Tu v pondělí zadrželi izraelští vojáci při pokusu doplout k Pásmu Gazy.
Izraelské úřady pátrají v úterý již druhým dnem u pobřeží severoizraelské Chadery po muži, na kterého v pondělí patrně zaútočil nejméně jeden žralok. Záchranáři nepředpokládají, že se plavce podaří nalézt živého. Incident nahráli na video návštěvníci pláže. Ta nyní zůstává do odvolání uzavřena, píše zpravodajský server The Times of Israel (ToI). Podle serveru Ynet se jednalo teprve o čtvrtý zdokumentovaný útok žraloka na člověka v izraelských vodách za téměř 80 let.
Izrael se potýká s nárůstem počtu odpíračů vojenské služby, kteří odmítají narukovat z morálních důvodů, píše CNN. Rozhodnutí, která jsou často vyvolaná znechucením nad násilím v Gaze, přinášejí těžké osobní a společenské následky. Mladí Izraelci čelí ostrakizaci a trestům. Díky protestům se ale otevírá možnost pro širší diskusi o militarizované společnosti a její roli v izraelsko-palestinském konfliktu.
Izrael v noci na středu uskutečnil další vlnu vzdušných úderů v Pásmu Gazy proti zhruba 20 cílům spojeným s teroristickými skupinami Hamás a Palestinský islámský džihád, oznámila armáda. Podle palestinské civilní ochrany při nich ve městech Gaza a Chán Júnis zemřelo nejméně 13 lidí a desítky dalších včetně žen a dětí byly zraněny. Mnozí Izraelci, včetně části příbuzných rukojmích, obnovení útoků v Gaze kritizují. V úterý večer se v Tel Avivu konala jedna z největších demonstrací proti izraelské vládě za několik měsíců, napsal server The Times of Israel (ToI).