reklama

Bývalý žák zabil ve Vrútkách učitele, pak bodal do dětí i učitelky. Policie ho zastřelila

Dvaadvacetiletý útočník, bývalý žák školy, ve čtvrtek zabil na základní škole v severoslovenském městě Vrútky zástupce ředitelky, těžce zranil učitelku a dvě děti. Policie následně proti agresorovi použila zbraň a na útěku ho zastřelila. Zraněni jsou i dva policisté, zasáhly je odražené střely při zákroku proti útočníkovi. Proč se tragédie odehrála, je nyní předmětem vyšetřování.

reklama

Kromě dvou zraněných dětí a jedné učitelky byl útočníkem napaden i zástupce ředitele, který na následky zranění zemřel. Slovenský premiér Igor Matovič na sociální síti uvedl, že navrhne jeho vyznamenání In Memoriam.

HRDINU a obyčajného človeka - skvelého učiteľa Jaroslava Budza, ktorý dnes obetoval vlastný život, aby zachránil životy...

Posted by Igor Matovic on Thursday, June 11, 2020

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí na tiskové konferenci v půl šesté večer vyjádřil upřímnou soustrast rodinám a blízkým obětí. Poděkoval za práci všem složkám záchranného systému i lékařům a sestrám, kteří se starají o zraněné.

„Jsem velmi rád, že zdravotní stav ani jedné z obětí není kritický. Asi nejlepší je u dvou postřelených příslušníků policie a všichni budeme držet palce, aby se zcela zotavili. Jedna střela zasáhla bohužel koleno a druhá chodidlo,“ popsal ministr.

K tématu

„Stav jednoho děvčátka je také stabilizovaný, měla lehčí poranění hrudníku, mluvil jsem s ní, povzbudil jsem ji, je se svým otcem v nemocnici a má se dobře,“ pokračoval.

„Další dva pacienti jsou ve vážném stavu. Chlapec, který měl mnohočetná bodná zranění břicha a hrudníku, se právě vrátil z operačního sálu, je ve stabilizovaném stavu. Paní učitelka, na kterou útočník zaútočil velmi krutě, byla operována a musela být reoperována, když se její stav zhoršil, ale také je už ve stabilizovaném stavu, ačkoli lékaři u ní stále řeší komplikace bodných poranění,“ uzavřel aktuální informace ke stavu zraněných ministr Krajčí.

ŽIVĚ: Slovenský ministr zdravotnictví ke stavu zraněných při útoku na škole ve Vrútkách. Kompletní informace o tragické události najdete v článku: https://bit.ly/2zp3ubd

Posted by CNN Prima NEWS on Thursday, June 11, 2020

Všichni zranění byli převezeni do nemocnice v nedalekém Martině. Policejní prezident Lučanský osobně navštívil zraněné policisty v nemocnici a jednomu z nich poděkoval. Druhý byl zrovna na operačním sále. Slovenská prezidentka i premiér vyjádřili lítost nad útokem, na místo odletěl i ministr vnitra.

První útok ve slovenské škole

„Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast rodině oběti. Oba učitele znám, jsou tu slušní a vysoce kvalifikovaní pedagogové,“ uvedl Luboš Gottwald, městský zastupitel z Vrútek. Ačkoliv místní škola patřila k těm lépe zabezpečeným, podle něj bude potřeba zaměřit se na zvýšení ochrany. „Budeme muset reagovat na tento incident, aby se nic podobného už neopakovalo,“ dodal.

Také primátor města Vrútky Branislav Zacharides uvedl, že škola počítala se zvýšeným zabezpečením. „Měla i vlastní vrátnici. Škola si dávala záležet, aby vše měla pod kontrolou,“ řekl.

Škola ve Vrútkách zůstane tento pátek zavřená. Až do odvolání tam bude platit ředitelské volno. Před školní budovou vzniklo improvizované pietní místo. Lidé tam pokládají květiny a zapalují svíčky. Na Slovensku to byl vůbec první útok, k němuž došlo ve škole.

LIVE: VYJADRENIE POLICAJNÉHO PREZIDENTA Z VRÚTOK

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Thursday, June 11, 2020

Motiv činu zatím zůstává nejasný. Když chtěl útočník po činu uprchnout, pronásledovali ho školník a přivolaná policejní hlídka. Policisté se ho pokoušeli zpacifikovat, muž se ale stále bránil nožem, proto použili strážníci použili služební zbraně.

LIVE zo školy vo Vrútkach

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Thursday, June 11, 2020

„Cítím obrovský smutek a žal nad tragédií ve Vrútkách. Vyjadřuji soustrast rodině oběti útoku a podporu všem zraněným dětem, učitelkám a policistům. Nerozumím a neznám pozadí tohoto šíleného útoku. Ať je v této chvíli naše solidarita s vámi i projevem odmítnutí násilí v jakékoli podobě,“ napsala na Facebooku slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Cítim obrovský smútok a žiaľ nad tragédiou vo Vrútkach. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine obete útoku a podporu všetkým...

Posted by Zuzana Čaputová on Thursday, June 11, 2020

Primátor Vrútek Branislav Zacharides řekl, že útočník nebyl žák, který by byl jakkoli problémový. „Paní ředitelka zatím neuměla spojit tento incident s nějakou událostí z minulosti, zda šlo o nějaký revanš,“ dodal.

„Svým jménem, jménem poslanců městského zastupitelstva a pracovníků městského úřadu ve Vrútkách vyjadřuji hluboký zármutek nad tragickou událostí, která se stala ve Spojené škole na ulici M.R.Štefánika ve Vrútkach. Pozůstalým vyjadřuji upřímnou soustrast,“ napsal na webu Zacharides.

Premiér Andrej Babiš na Twitteru oznámil, že s kolegy z Polska a Maďarska vyjádřil soustrast slovenskému premiérovi Igoru Matovičovi. „Ve chvíli, kdy jsme s Igorem Matovičem a kolegy z V4 řešili evropský rozpočet, přišla mu ta šokující zpráva o útoku na slovenské základní škole. Tohle fakt nechápu. Neuvěřitelné. Igorovi jsme vyjádřili soustrast a účast,“ napsal.

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jak hodnotí rok s koronavirem šéf Senátu Miloš Vystrčil?
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama