reklama

Přibáň: Snad se Babiš neinspiruje Trumpem, loni jsme také nečekali útok na Kapitol

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v lecčems inspiroval bývalým prezidentem USA Donaldem Trumpem. V rámci předvolební kampaně od něj například okopíroval červené kšiltovky. Právník a pedagog Jiří Přibáň doufá, že se Babiš neinspiruje také v Trumpově odmítání výsledků voleb, který vygradoval útokem jeho příznivců na Kapitol.

reklama

Přibáň zprvu reagoval na Babišovo úterní prohlášení, že mu prý při nedělní návštěvě v Lánech prezident Miloš Zeman slíbil pověření sestavením vlády. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček přitom ihned po schůzce hovořil o opaku.

Prváník Babišova slova okomentoval zněním paragrafu 310 Trestního zákoníku. Tento paragraf se týká rozvracení republiky. „Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost ČR anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti ČR nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let,“ citoval pedagog.

Od mobilizace chybí jen krok k násilí v ulicích

Nyní Přibáň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poukázal na to, že v Babišově případě může jít o eskalaci konfliktu v zemi. „Loni touto dobou jsme si taky nemysleli, že někdo vezme Kapitol ve Washingtonu útokem,“ řekl právník s odkazem na násilí v USA zkraje ledna po prezidentských volbách v USA.

Výsledky tehdy odmítl uznat poražený kandidát a exprezident Donald Trump. Přibáň připomněl, že se jím Babiš již v minulosti inspiroval. „Kdysi si nasadil třeba tu stejnou červenou čepici,“ zmínil pedagog. Přeje si proto, aby té inspirace „nebylo až příliš“.

„Poslanecká sněmovna se sejde i když ji prezident nesvolal, ale pokud by někdo chtěl zpochybňovat politický proces sestavování vlády, tak od zpochybňování je krok k mobilizaci voličů proti těm stranám, které vyhrály. A od té mobilizace, jak ji vidíme z USA, je jen jeden krok k tomu, aby se to přelilo v násilí do ulic,“ dodal v pořadu 360° Přibáň.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama