Příběh vozíčkáře Kima: Když řeknu: Vítám tě doma, tak je to napořád, domov se neopouští

Prima Mazlíček: Příběh vozíčkáře Kima

Před čtyřmi lety jsme psali článek o labradorovi Kimovi ze spolku Rafael o. p. s., který skončil po srážce s autem na vozíku a my mu hledali nový domov. Kim si totiž neúspěšných domovů prošel několik. Naštěstí se povedlo a Kim má nejen úžasnou milující rodinu, ale dokonce i retrívřího kamaráda. A přáli bychom si, aby podobné domovy našla i další zvířata s hendikepem.

Rok neviděl trávu

Příběh Kima ukazuje, že není jednoduché najít ten pravý domov pro zvíře, které má nějaký hendikep. On sám si jich prošel několik. Původní majitelka ho nechala po srážce s autem skoro rok v bytě, bez venčení. Rok neviděl trávu a nemohl ven, což pro labradora, který miluje plavání a procházky, muselo být peklo.

Jeho zoufalý stav začali řešit až více jak rok po nehodě, a tak se v lednu 2015 dostal do péče psího hotelu Maxx (soustředí se na výcvik psů). „První okamžik, který nám vehnal slzy do očí, byl moment, kdy jsme Kima začali „normálně“ venčit. Ručník pod bříško, lidské ruce nahradily Kimovi zadní nohy a najednou mohl čuchat venku, zaštěkat na kamarády, cítit trávu, čerstvý vzduch a všechno kolem... Ty jeho oči, tu nebetyčnou radost prostě nejde popsat... Začali jsme se mu věnovat, vyléčili jsme opruzeniny (jak nosil plíny, aby doma nepočůral podlahu), masírovali jsme mu nohy, snažili se ho na ně stavět. Zjistili jsme, že nohy nejsou úplně bez citu, a to nám dávalo naději, že by se to dalo ještě řešit. A tehdy jsem udělali osudovou věc – dali jsme video Kima na Facebook. A to je druhý moment, který mi i teď vhání slzy dojetí do očí. Video mělo ohromné množství sdílení a lajků a lidi mě začali bombardovat dotazy, kam mají poslat peníze, aby Kimovi pomohli. Na tento popud jsem založila transparentní účet, na kterém se během pár týdnů sešlo spousta peněz, a moc nám pomohl spolek Pes nejvěrnější přítel, který uspořádal Kimovi sbírku. Pro nás nová naděje a šance zajet s Kimem na kliniku do Brna na nová vyšetření a doufali jsme, že bude možná operace, která by mohla pomoci. Naše největší naděje zchladila ledová sprcha. Podrobné veterinární vyšetření ukázalo, že operace je zbytečná,“ říká majitelka psího hotelu Maxx.

Kimovi by už žádná operace nedokázala pomoct. Má přerušenou míchu. Pohyby, které dávaly naději, jsou pouze tzv. spinální. Šance na spinální chůzi už taky není velká, vzhledem k dlouhé době od úrazu. Ale Kim se opravdu strašně snažil, cvičil denně a dělal pokroky. Bohužel pokroky omezené jeho možnostmi. Za Kimovy peníze se mu koupil invalidní vozík. Kim s ním najednou mohl nejen na zahradu hotelu, ale i na louku, do lesa, očuchávat patníky. Ošetřovatelé pochopili, že pes nemá ty pocity jako člověk, on je i s tím vozíkem šťastný.

Ani podruhé to nevyšlo

Na louce nosil klacky, hrabal v krtinách. Během pobytu v hotelu Kimovi zajistili kvalitní krmení, kompletní očkování, odčervení, vyléčili kožní problémy, zánět zvukovodu. Mezi lidmi, kteří Kimovi nabízeli pomoc, byla i organizace Packy sobě, která nabídla pomoc jeho majitelce formou pravidelné dodávky krmiva. Začátkem května se Kim vrátil „domů“. Rodina se přestěhovala do pronajatého domku. Ještě v červnu paní poslala Packám fotky dcery a Kima a pytel krmiva, ale pak už se neozývala. Na  prosby o fotky Kima neodpovídala.

Začátkem července ho navštívila Míša, která pracuje v hotelu Maxx a která byla Kimovou hlavní ošetřovatelkou. Vrátila se psychicky zlomená a rozhodla se situaci řešit. Majitele opět čekalo stěhování a navíc se jí Kimův stav hluboce nelíbil. „Paní souhlasila, že Kima můžeme vzít k nám, tak jsme ho začátkem října přivezli. Chtělo se nám brečet – ale tentokrát ne dojetím, ale vzteky. Kim přijel se zánětem zvukovou, zánětem močového měchýře, vychrtlý a plný blech. Paní nám sdělila, že o blechách věděla – že je chytil od koček. Co dodat, zkuste si představit utrpení, které prožíval – má ochrnuté zadní nohy a nemůže se ani podrbat. Od nás v květnu odcházel s čerstvým antiparazitním obojkem, který účinkuje proti blechám minimálně 6 měsíců. Naštěstí se ukázalo, že naše hrůza z toho, že by Kim měl jít zpátky k majitelce, byla zbytečná. Jsem jí vlastně vděčná za to, že souhlasila s tím, že se Kimovi pokusíme najít nový domov,“ vysvětlila majitelka psího hotelu Maxx.

A ani potřetí

V dubnu 2016 se na Kima konečně usmálo štěstí a odjel do vysněného domova. Žil tam se svojí psí parťačkou Barunkou, která mu byla velikou oporou a kamarádkou. Avšak toto štěstí netrvalo dlouho a Kim byl po třech letech opět bez domova. Podle informací se Kim nelíbil nové partnerce.

Andělé strážní

Pod svá křídla ho pak vzala paní Iva z Rafael Ops (hradí Kimovi doživotně potřebnou péči). A u Ivy ho konečně našli jeho andělé. Paní Zdena s manželem, kteří mají Kima už čtvrtým rokem, se s námi o zkušenosti ze soužití podělili v reportáži pro Prima Mazlíčka. „Když řeknu: ‚Vítám tě doma,‘ tak ho vítám doma, a domov se neopouští,“ řekla nám Zdena, která má kromě Kima ještě zachráněného dvanáctiletého retrívra a zatoulanou kočičku. Kim chodí na procházky, plave a užívá si každý den svého nového života, který žije naplno, a je důkazem toho, že i pes s hendikepem má právo být milován a užívat si každou chvíli svého života.

Tagy: