Exprezidentům se výrazně zvýší renta, stojí v úsporném balíčku. Budou brát dvojnásobek

V rámci konsolidačního balíčku se nebude pouze škrtat, ale i přidávat. Bývalým prezidentům chce vláda zvýšit doživotní rentu na dvojnásobek. Prezidenti i opozice s navýšením souhlasí. Zamýšlí se pouze nad tím, proč jsou takové změny prosazované v rámci konsolidačního balíčku, který má finance uzdravit a celkově snížit výdaje státu.

Podle zákona mají bývalí prezidenti nárok na doživotní rentu 50 tisíc korun měsíčně, dalších 50 tisíc mají na paušální náhrady. Výše měsíční renty a paušálních náhrad se nezměnila téměř dvacet let, i proto si možná bývalí prezidenti – jak Václav Klaus, tak Miloš Zeman – polepší.

A to hned dvojnásobně. Prezidentovi by se zvedla měsíční renta, a to na výši platu poslance – tedy na více než 102 tisíc korun. „Myslím, že tím vláda nic neztratí. Vzhledem k počtu dvou prezidentů je to zanedbatelná maličkost,“ reagoval Zeman pro CNN Prima NEWS. „Že se má prezidentská renta navázat na plat poslance, jsem navrhoval před více než dvaceti lety, když byl ještě ve funkci Václav Havel,“ konstatoval Klaus.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Farský kritizoval vládní balíček: Nulové daně na knihy a víno nemají logiku, vydělají dovozci

Podle politologa Lukáše Valeše si bývalí nejvyšší činitelé „zaslouží rentu, která jim zajistí důstojný život a reprezentaci“. A navýšené na více než 102 tisíc korun měsíčně budou i paušální náhrady. „Je tam ještě druhá položka ve stejné výši – plat asistenta, zázemí a tak dále. Bavíme se o dvou, dvou a půl milionu korun navíc pro státní rozpočet,“ vysvětloval redakci mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Schillerová: Žádný problém

S navýšením renty souhlasí i opozice. „Žádný problém. Renta nebyla zvyšována asi dvacet let, 50 tisíc tehdy a dnes je jiná hodnota,“ uvedla pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. I přes souhlas se samotným krokem se však Valešovi nezdá způsob, jakým by se měl realizovat.

„Dávat to do konsolidačního balíčku, jehož úkolem by mělo být maximálně uspoření peněz státního rozpočtu, nepovažuji za chytré. Pro lidi, kteří šetří každou korunu, to vypadá jako papalášství,“ doplnil. Navýšení ale není jediná změna, která prezidenty v rámci konsolidačního balíčku čeká.

„Do této doby byl plat prezidenta standardně daněn daní z příjmů, ale neodvádělo se z něj sociální a zdravotní pojištění. Nově se od příštího roku bude standardně odvádět,“ doplnil Weiss. Benefity, které prezidentům zůstanou po skončení úřadu, upravuje zákon z roku 2004. Pokud ho vláda v rámci konsolidačního balíčku schválí, změní se po dvaceti letech.

Tagy: