reklama

Primář pochybovačům: Dejte na pět minut hlavu pod vodu a vyzkoušíte, co je covid

Dejte na pět minut hlavu pod vodu a vyzkoušejte si, co je covid. Být bez kyslíku je totiž stresující. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to odpíračům očkování vzkázal primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. Lékař také popsal frustraci zdravotnického personálu v nemocnicích.

reklama

Podle Dlouhého má Česká republika naštěstí velmi robustní síť nemocnic a dostatek lůžek, nicméně chybí personál. „Někdy nemáme koho k postelím postavit. Když chcete ošetřovat pacienta na JIP, musíte mít velmi kvalifikovaný personál. Nastává omezování péče,“ řekl primář.

„Máme výhodu v tom, že lidé, kteří jsou očkovaní, stonají mírnějším způsobem, kratší dobu a méně často se dostanou na JIP. Zatímco na běžném lůžku leží covidový pacient zhruba osm až deset dní, na JIP tři neděle, případně následně potřebuje rehabilitaci apod. Je to velmi zdlouhavé a to nám zaplňuje nemocnice,“ pokračoval Dlouhý s tím, že na druhou stranu nyní již po zkušenostech lékaři umí covid lépe diagnostikovat a práce je zautomatizovaná.

Frustrovaní zdravotníci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že by se naplněnost nemocnic mohla dorovnat, nebo dokonce překonat jarní vlnu. „Znamená to velikou frustraci zdravotníků. Nevidíme světlo na konci tunelu. Všichni jsou unavení, vyčerpaní, někteří odcházejí. Sestřičky zanedbávají rodiny. Nyní je horší udržovat optimismus. Naštěstí stále je v lidech veliká zodpovědnost. Slyšíme ale velmi často, že až vlna skončí, půjdou pryč,“ varoval Dlouhý.

„Frustrace v tuto chvíli je hlavně z toho, že to nemuselo vůbec být. Teď jsem sloužil na JIP a sedm z osmi je neočkovaných. Říkáte si, že tento člověk tady vůbec nemusel ležet a mohli jste se starat o někoho jiného. Není úplně snadné překonat tento pocit a být profesionál. Pacient musí dostat perfektní péči,“ dodal lékař.

Covid přitahuje psychopaty

Primář je naštvaný „hlavně na hloupost, která se šíří internetem, a na psychopaty, kteří sdělují svá moudra a nesmysly“. „Jsou to lidé, kteří k tomu nemají vůbec kompetence. To je to nejhorší. Molekulární biolog nemá ani kvalifikaci a říká, jak se má léčit covid. Přitom nemá ani kvalifikaci na to, aby dělal záchranáře v nemocnici. Nemá trošku sebekorekce. Jak říkám, přitahuje to psychopaty,“ má jasno Dlouhý.

Podle primáře již nelze nikoho z popíračů očkování přesvědčit. „Nechtějí si to připustit. Je jediná možnost pozitivní motivací a v tuto chvíli i přinucením, což je obsah opatření, která schválila vláda. Jsou to naprosto správná opatření a je třeba to dělat takto,“ řekl Dlouhý.

„Stres z toho, když nemáte kyslík a dusíte se, je opravdu velký. Všem pochybovačům vždycky říkám, ať dají na pět minut hlavu pod vodu a vyzkouší si, co je covid,“ sdělil lékař.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama