
Konec polstrovaných sedaček v MHD? Je v nich prach a špatně se čistí, říkají dopravci
V České republice dochází k většímu záchytu případů HIV. Ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula potvrdil, že k nárůstu z části přispěli uprchlíci z Ukrajiny, kteří se s nemocí léčili ve své domovině. A zatímco podle něj představuje tato nemoc reálnou hrozbu, žádná velká opatření by se zavádět neměla. Stačí prý dodržovat „elementární pravidla“.
Každoročně si 19. května připomínáme Světový den idiopatických střevních zánětů, mezi které patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Cílem je poukázat na lidi, kteří žijí s nemocí, jež zásadně ovlivňuje jejich osobní i pracovní život. Jak se tato chronická onemocnění projevují?
Pokud vážíte více, než je nosnost zubařského křesla, mohlo by se vám stát, že vás stomatolog nemusí ošetřit. Podle zubních lékařů představuje přetížení zubařského křesla riziko pro pacienta.
Hostem nedělního premiérového dílu Povídej na CNN Prima NEWS bude kardiochirurg Jan Pirk. Vzpomene na své kariérní začátky, stáž v USA a popíše i specifika své profese. Moderátorce Radce Červinkové také vysvětlí, proč desítky let nosí jenom motýlka.
V České republice bude praktického lékaře pro děti a dorost hledat zhruba 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Podle člena Sdružení praktických lékařů ČR Cyrila Muchy je aktuální situace ve zdravotnictví zvládnutelná. Stejného názoru je i Kabátek.
Stovky milionů korun žádají po ministerstvu zdravotnictví lidé, kteří měli po očkování proti covidu zdravotní problémy. Většinou jde o dospělé, nicméně potíže po vakcinaci se nevyhýbají ani dětem, jak potvrzuje pediatrička z Teplicka. I mezi nimi jsou případy, kdy museli být pacienti hospitalizováni – se záněty kloubů nebo i plicní embolií.
V Česku zemřel první pacient s potvrzenou nemocí COVID-19. Takovou zprávu si vyslechli Češi přesně před dvěma lety. Smutné prvenství připadlo 22. března 2020 na 95letého může, který trpěl řadou zdravotních komplikací. Nedlouho po něm ale přišla další úmrtí, nová opatření i tvrdý lockdown. Jak vypadala tehdejší covidová situace a jak na první covidové úmrtí reagovali představitelé státu?
Lidé trpící postcovidovým syndromem, kteří nenachází pomoc u lékařů, jsou natolik zoufalí, že občas nevidí jiné východisko, než svůj život ukončit. Sebevraždu spáchala například slavná holywoodská scénáristka, britská vědkyně, ale i řada lidí v Česku. Dopady koronaviru navíc mohou být i u dětí dlouhodobější, než se původně předpokládalo.
V úterý přibylo v Česku 10 715 potvrzených případů covidu, což je o 230 více než před týdnem. V mezitýdenním srovnání tak počet nových případů vzrostl potřetí v řadě, přestože se opět méně testovalo. Znovu se mírně zvýšila incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 508 nakažených. V nemocnicích je s koronavirem 2 212 pacientů. Počet pacientů v těžkém stavu se snížil o 40 na 121.
V souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny se někteří Češi obávají, že ministerstvo zdravotnictví bude pomáhat ukrajinským uprchlíkům na úkor zdravotní péče pro obyvatele České republiky. Podle Vlastimila Válka (TOP 09) však takové obavy nejsou namístě. Ministr zdravotnictví v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že je vláda na případné přetížení zdravotnického systému velmi dobře připravená.
Kouření škodí zdraví, ale i covidu. Odborné studie se už dlouho přou o tom, jestli se kuřákům virus vyhýbá více než nekuřákům. Jak je to doopravdy, ukázala odborníkům až praxe. Podle ní jsou kuřácké plíce doslova obsazené nikotinem. Pokud ale kuřák covid chytne, měl by se mít na pozoru. Průběh nemoci u něj totiž může být o to horší.
S covidem žijeme už přes dva roky a čím dál tím častěji se vyskytují jeho varianty, které je mnohdy těžké rozeznat od běžného nachlazení. Patří mezi ně i omikron. Odborníci upozorňují na dva symptomy, které se právě u této varianty začínají objevovat stále častěji. O které se jedná?