Jeden evropský stát za druhým se v područí koronaviru znovu uchyluje k tvrdým opatřením. Restrikce jsou navíc přísnější než kdykoli předtím. Čím dál hůře se bude na kontinentu žít lidem bez očkování. Zvláště tvrdí jsou v Německu či Francii, naopak Portugalsko a Španělsko mezi posledními viru odolávají.
Prosinec je za dveřmi, vánoční svátky si ale Evropané ani letos neužijí naplno. Kontinent totiž zasáhla další koronavirová vlna. V Česku se život změní v pondělí, kdy se neočkovaní vyloučí z většiny společenských aktivit. Řada zemí ale v restrikcích zachází ještě dál.
Hořejší: Pomůže jedině lockdown pro všechny. Řítíme se do většího průšvihu než na jaře
Řítíme do velkého průšvihu, možná většího než na jaře, varuje imunolog Václav Hořejší. Podle něj se situace nedá zachránit, ani kdyby se všichni okamžitě očkovali, protože současná čísla nově nakažených se za dva až tři týdny projeví v nemocnicích. Nepomůže ani avizované zpřísnění podle bavorského modelu – tedy konec uznávání testů – ale jedině lockdown pro všechny, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.
V Německu už se člověk bez negativního testu zanedlouho nedostane do práce ani do prostředků hromadné dopravy. Pro návštěvu kulturních akcí pak bude nutné předložit doklad o očkování či nedávném prodělání nemoci. V Itálii a Francii už koncept covid pasů, bez jejichž platnosti se člověk nedostane do restaurací, barů či hospod, platí delší dobu.
Švédsko to pomalu vzdává
Francie nově zpřísňuje vakcinační politiku a nabádá seniory ke třetí dávce. Pokud se starší lidé k vakcinaci nedostaví, stát na ně bude de facto pohlížet jako na neočkované. Se zaváděním koronavirových pasů už koketují také ve Švédsku, které bylo dlouhou dobu dáváno za příklad země, která zvládá nákazu i bez nutnosti tvrdých opatření a zavírání ekonomiky.
Teď se ale Švédové budou muset prokázat platným dokladem o bezinfekčnosti v případě, že budou chtít navštívit společenské akce pro sto a více lidí. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Také Rusko plánuje brzy vyřadit neočkované ze společenského života. Bez vakcinačního certifikátu se člověk v zemi od února nedostane nejen do většiny kulturních a stravovacích objektů, ale ani na palubu mezinárodních letů či vlakových spojů.
Předvánoční akce se ve velkém ruší nebo omezují. Zakázat chtějí i trhy v Drážďanech
Kvůli sílící pandemie koronaviru některá města omezují počet předvánočních slavností, jinde je ruší úplně. V ohrožení jsou také vánoční trhy v sousedním Německu.
Británie sčítá nakažené po desetitisících. Navzdory šíření viru se ale vláda Borise Johnsona zatím nechystá výrazně zpřísňovat opatření. Hlavním nástrojem boje s pandemií je podle tamního kabinetu očkování.
Premianti v obavách
Z velkých zemí ještě podzimní vlně koronaviru v Evropě odolávají Itálie, Portugalsko a Španělsko (státy s vysokou proočkovaností), které mají za posledních 14 dní relativně nízké počty nakažených. Také za Pyreneje už se ale nákaza pomalu dostává a tamní úřady se připravují na další zpřísňování.
„Současnou situaci nemůžeme ignorovat. Čím déle budeme otálet, tím větší riziko nám hrozí,“ komentoval situaci portugalský premiér António Costa. Napsal o tom web ABC.
Také ve Španělsku už se hovoří o tom, že ačkoli je nyní situace v zemi dobrá, přísnějším opatřením se zřejmě tamní lidé během Vánoc nevyhnou.