reklama

Prince Andrewa nezavřou. Mimosoudní vyrovnání by ale bylo přiznáním viny, míní publicista

Princ Andrew za mřížemi neskončí. Případné mimosoudní vyrovnání v kauze sexuálního zneužívání by ale bylo do jisté míry přiznáním viny, míní komentátor a publicista Alexandr Tomský. Na popularitě to královské rodině ale podle jeho názoru neubere.

reklama

„Jestli se proti němu veřejnost obrátí, tak je pasé a končí. Je závislý na pohledu veřejnosti. Existují spekulace, že by mělo dojít k mimosoudnímu vyrovnání, to by ale taky neměli dělat, protože je to do jisté míry přiznání. Ale ne, nezavřou Andrewa,“ odhaduje Tomský, který byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Uznal ale, že blízký kontakt s rodinou Maxwellových je přinejmenším podivný. Otce odsouzené Ghislaine označil podle svých osobních zkušeností za gaunera. „Špička společnosti se s multimilionáři stýká, proto se Andrew nějakým způsobem nejspíše dostal do styku i s Robertem Maxwellem,“ řekl na konto zbohatlíka s československými kořeny.

Jedenašedesátiletý Andrew, královnin druhorozený syn, se zapletl do kauzy amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, s nímž se přátelil. Epstein byl v roce 2019 nalezen mrtvý v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces v případu sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek. Po jeho smrti se pozornost amerických úřadů obrátila k jeho dlouholeté britské spolupracovnici Ghislaine Maxwellové, která byla v prosinci uznána vinnou ze sexuálních zločinů.

Virginie Giuffreová, jedna z tehdejších obětí, nyní viní vévodu z Yorku ze sexuálního napadení, když byla ještě nezletilá. U soudu se bude Andrew bránit jako civilní osoba.

Jako určitou přítěž pro Andrewa vnímá Tomský současnou rozpolcenost ve společnosti a progresivistická hnutí. V tomto světle by se titulů zbavený aristokrat mohl dočkal i neférového jednání. Se ztrátou čestných hodností předpokládá, že Andrew už královskou rodinu nemusí již nikdy zastupovat.

Královna je stále populární, stejně jako William a Kate

Třebaže mnozí lidé kritizovali prince za arogantní vystupování v nedávném rozhovoru, podle Tomského se podobný postoj dá od monarchy očekávat. „To má královská rodina jaksi v popisu práce. Možná ne aroganci, ale královská rodina je socha – nemá se k ničemu vyjadřovat, nemá dávat najevo emoce nebo názory. Ostatní se chovají aristokraticky, vyrostli v tom,“ vysvětlil ve vysílání.

I přes závažný skandál si publicista a komentátor Tomský myslí, že se britská královská rodina těší velké podpoře veřejnosti. „Nikdy nebyla královna tak oslavovaná a populární jako v posledních dvaceti nebo třiceti letech. Totéž platí i o jejím nástupci princi Williamovi a jeho manželce Kate,“ konstatoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama