Případ Kramný s tajemnou smrtí ženy a dcery opět ožívá. Policie prověří postup znalců

Petr Kramný

Případ Petra Kramného odsouzeného za vraždu své ženy a dcery, kterou měl spáchat během dovolené v Egyptě, opět ožívá. Policisté znovu prověří postup znalců obžaloby v tomto případu. Jde o vypracovaný revizní posudek, který posloužil jako jeden z důkazů. Kramný dostal výjimečný osmadvacetiletý trest.

Kauza záhadného úmrtí Kramného ženy s dcerou v hotelovém pokoji v egyptské Hurghadě z července roku 2013 ani po sedmi letech neutichá. Policisté se postupem znalců zabývali už dříve. Rozhodli, že zákon neporušili a celý případ byl odložen. Nyní se k němu musí znovu vrátit.

Podle advokátky je revizní znalecký posudek neplatný

„Mohu potvrdit, že Krajské státní zastupitelství Ostrava na základě podnětu k výkonu dohledu přezkoumalo postup podřízeného státního zastupitelství, které vykonává dozor nad prověřováním týkajícím se vyhotovených znaleckých posudků použitých v kauze odsouzeného Kramného, a dospělo k závěru, že rozhodnutí policejního orgánu o odložení věci bylo předčasné a dalo pokyn k dalšímu prověřování,“ citovala agentura ČTK vedoucího státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Advokátka Petra Kramného Jana Rejžková se domnívá, že revizní znalecký posudek vypracovaný Oddělením soudního lékařství Nemocnice České Budějovice, který potvrdil, že manželka a dcera Kramného zemřely po zásahu elektřinou, je neplatný. „Tento subjekt podle mého přesvědčení a důkazů, které již mám, nesplňuje ani základní kritéria pro zápis do seznamu znaleckých ústavů a nesplňuje kritéria zákona o znalcích a tlumočnících,“ sdělila Rejžková.

Ústav předtím vypracoval jen tři posudky u bagatelních činů

Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun, který se případu Petra Kramného dlouhodobě věnuje, upozorňuje na to, že ústav neměl s podobnými případy zkušenosti. Podle jeho místopředsedy Václava Peričeviče vyšlo najevo, že předsedkyně senátu oslovila tento znalecký ústav prý proto, že jde o zvlášť závažný případ, který potřebuje vědecké posouzení. „Zjisitili jsme, že tento znalecký ústav vypracoval před posudkem na Petra Kramného pouze tři posudky, ale v bagatelních trestných činech,“ popsal Peričevič.

Na pravomocný rozsudek, který poslal Kramného za dvojnásobnou vraždu na osmadvacet let do vězení, nemá policejní vyšetřování žádný vliv. Jeho výsledek ale může být jedním z klíčů pro obnovu řízení, kterou Kramného advokátka Rejžková žádala už před dvěma lety. Petr Kramný s rozsudkem nikdy nesouhlasil.

Na nejzásadnější milníky celého případu se můžete podívat v reportáži z Krimi zpráv CNN Prima NEWS.

Tagy:
vražda Egypt dcera soud žena obnovení Petr Kramný advokátka Jana Rejžková Hurghada Státní zastupitelství ČR Senát Parlamentu ČR znalecký posudek Nemocnice České Budějovice Krajské státní zastupitelství v Ostravě