reklama

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem kromě samotného rozsudku uložil odsouzenému, aby zaplatil odškodné 50 tisíc eur (téměř 1,3 milionu) matce pětileté dívky, kterou Iráčan za žhnoucího vedra připoutal k okenní mříži ve dvoře svého domu ve městě Fallúdža a nechal ji tam zemřít žízní. „Přejeme vám, aby se vám podařilo žal unést a abyste našla svůj klid,“ řekl soudce ženě.

Jezídové jsou etnicko-náboženskou komunitou, jejími příslušníky jsou především Kurdové ze severního Iráku. Ačkoli se víra jezídů skládá z mnoha prvků ostatních náboženství, jsou často utlačováni a pronásledováni. Stovky let byli jezídové napadáni především muslimy. Ti vyvraždili během 700 let až na 23 milionů jezídů.

Soud v procesu už 25. října poslal na deset let do vězení Němku Jennifer Wenischovou, exmanželku Táhá al-Džumajlího a rovněž bývalou členku IS. Soud ženu shledal vinnou z členství v teroristické organizaci v zahraničí, z účasti na pokusu o vraždu a z pokusu o válečný zločin a ze zločinu proti lidskosti. Žena svědčila proti svému exmanželovi a popisovala ho jako násilníka. Muž se k obviněním nevyjádřil. Obě osoby si před novináři zakrývaly tváře deskami.

Podle agentury DPA se Iráčan v úvodu zdůvodňování rozsudku v soudní síni zhroutil a stání muselo být přerušeno. Muž údajně jako člen IS od července do září 2015 držel pětiletou holčičku spolu s její matkou jako otrokyně.

Teroristická organizace Islámský stát v roce 2014 obsadila severní Irák, kde jezídi žijí, a zůstala tam až do roku 2017, kdy se ji z oblasti podařilo vytlačit. Do příchodu IS žilo v horách v okolí Sindžáru na půl milionu příslušníků jezídské menšiny. Islamisté následně tisíce jezídských mužů brutálně zavraždili a tisíce žen a dětí unesli a zotročili. Na 360 tisíc jezídů před islamisty uprchlo. OSN tažení IS proti jezídům označila za genocidu.

Tagy:
Německo vražda genocida Irák terorismus muslimové náboženství muslim holčička soud krimi vězení Islámský stát smrt Jennifer Wenischová Táhá al-Džumajlí jezídové

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama