Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem kromě samotného rozsudku uložil odsouzenému, aby zaplatil odškodné 50 tisíc eur (téměř 1,3 milionu) matce pětileté dívky, kterou Iráčan za žhnoucího vedra připoutal k okenní mříži ve dvoře svého domu ve městě Fallúdža a nechal ji tam zemřít žízní. „Přejeme vám, aby se vám podařilo žal unést a abyste našla svůj klid,“ řekl soudce ženě.

Jezídové jsou etnicko-náboženskou komunitou, jejími příslušníky jsou především Kurdové ze severního Iráku. Ačkoli se víra jezídů skládá z mnoha prvků ostatních náboženství, jsou často utlačováni a pronásledováni. Stovky let byli jezídové napadáni především muslimy. Ti vyvraždili během 700 let až na 23 milionů jezídů.

Soud v procesu už 25. října poslal na deset let do vězení Němku Jennifer Wenischovou, exmanželku Táhá al-Džumajlího a rovněž bývalou členku IS. Soud ženu shledal vinnou z členství v teroristické organizaci v zahraničí, z účasti na pokusu o vraždu a z pokusu o válečný zločin a ze zločinu proti lidskosti. Žena svědčila proti svému exmanželovi a popisovala ho jako násilníka. Muž se k obviněním nevyjádřil. Obě osoby si před novináři zakrývaly tváře deskami.

Podle agentury DPA se Iráčan v úvodu zdůvodňování rozsudku v soudní síni zhroutil a stání muselo být přerušeno. Muž údajně jako člen IS od července do září 2015 držel pětiletou holčičku spolu s její matkou jako otrokyně.

Teroristická organizace Islámský stát v roce 2014 obsadila severní Irák, kde jezídi žijí, a zůstala tam až do roku 2017, kdy se ji z oblasti podařilo vytlačit. Do příchodu IS žilo v horách v okolí Sindžáru na půl milionu příslušníků jezídské menšiny. Islamisté následně tisíce jezídských mužů brutálně zavraždili a tisíce žen a dětí unesli a zotročili. Na 360 tisíc jezídů před islamisty uprchlo. OSN tažení IS proti jezídům označila za genocidu.

Tagy: