reklama
CNN Prima News genocida

genocida

Výpis příspěvků ke štítku „genocida“

Hrdina filmu Hotel Rwanda zachránil stovky lidí. Teď má jít do vězení za terorismus

21. září 2021 11:32

Na 25 let poslal rwandský soud do vězení Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Soudci ho shledali vinným z terorismu. Podle Rusesabaginovy dcery a právníka jednal soud na přání rwandského prezidenta Paula Kagameho, kterého byl Rusesabagina výrazným kritikem. Nad férovostí soudu vyjádřily pochybnosti i USA a Belgie, rwandská vláda rozsudek přivítala.

Bouřlivé protesty na Slovensku: Genocida národa, skandoval dav. Policie zasáhla

29. července 2021 16:26
Aktualizováno

Na Hodžově náměstí před prezidentským palácem v Bratislavě protestovaly od čtvrtečního rána stovky lidí. Nelíbila se jim protipandemická opatření a přístup vlády. Protestující tvrdili, že bojují proti „genocidě národa“. Situaci kontrolovaly desítky policistů. Ti zasáhli až po osmi hodinách. Za váhavou reakci si vysloužili od některých politiků kritiku.

Doživotí pro Mladiče. Tribunál v Haagu mu potvrdil trest za genocidu ve Srebrenici

8. června 2021 16:41
Aktualizováno

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) v úterý s konečnou platností potvrdil bývalému veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi doživotní trest za genocidu spojenou se srebrenickým masakrem a další zločiny spáchané za války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995. Nevyhověl tak požadavku Mladiče, který v odvolání žádal zproštění viny, nebo nový proces.

Na pozemku bývalé kanadské školy našli přes 200 ostatků, patřily dětem indiánů

29. května 2021 00:17

Na pozemku bývalé církevní internátní školy v Kanadě byly nalezeny ostatky 215 dětí, z nichž některým bylo v době úmrtí jen několik málo let. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů od jejich rodičů. Před šesti lety zpráva kanadských úřadů označila tento systém, který fungoval do 90. let, za „kulturní genocidu“.

Žádá zproštění viny, nebo nový proces. V Haagu začalo odvolací řízení s Mladičem

25. srpna 2020 17:01

V Haagu v úterý začalo odvolací řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem, kterého před třemi lety Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil k doživotnímu vězení za několik zločinů včetně genocidy. Začátek jednání byl několikrát odložen, naposledy v dubnu kvůli koronavirové pandemii.

Zatčen jeden z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďan Felicien Kabuga

16. května 2020 13:10

Francouzští četníci v sobotu poblíž Paříže zatkli jednoho z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďana Feliciena Kabugu. Ve společném prohlášení to oznámilo francouzské ministerstvo spravedlnosti a četnictvo. Čtyřiaosmdesátiletý muž, který žil s falešnou identitou v Asnières-sur-Seine, je podezřelý, že měl významný podíl na rwandské genocidě z roku 1994, kterou svými životy podle OSN zaplatilo na 800 000 lidí.

reklama