reklama

Připoutali ji k oknu, několik hodin byla v průvanu. Dozorci šikanovali vězeňkyni

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila sedm dozorců z týrání vězeňkyně. Kromě opravdu trýznivé šikany měli ženu poutat v mrazivém počasí u otevřeného okna a ve velmi nepříjemných polohách.

reklama

Obrat o 180 stupňů. Ve vězeňském slangu – z bachařů se možná stanou muklové. Generální inspekce totiž stíhá pětici dozorců a dvě jejich nadřízené. Jednu z odsouzených ve věznici ve Světlé nad Sázavou se za drzé chování rozhodli potrestat trochu jako ve středověku.

„Odsouzenou mělo pět dozorců nejprve omezit na její osobní svobodě. Připoutali ji služebními pouty k okenní mříži, ruce měla u těla a v úrovni hlavy. Po dvou hodinách měla být připoutána do polokleku a po další půl hodině ji měli připoutat tak, že jí dali ruce do maximální možné délky od těla,“ popsala mluvčí Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová.

Připoutali ji k oknu

Žena byla připoutaná k otevřenému oknu téměř čtyři hodiny. Po celou tu dobu na ni proudil mrazivý vzduch a dozorci ji podle obžaloby zvlášť surovým způsobem šikanovali.

Vězeňkyni měli také různými způsoby ponižovat. O všem měli vědět dvě nadřízené dozorců, které měly podle obžaloby týrání schválit. Vězeňská služba začala incident vyšetřovat sama a obrátila se právě na GIBS, od které už padla obvinění. „Všech sedm příslušníků bylo poté zproštěno výkonu vězeňské služby. Vězeňská služba vnímá problém jako pochybení jednotlivců, a nikoliv celého systému,“ řekla mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová.

Skončí ve vězení?

Sedmero krkavčích dozorců je obviněno z mučení a jiného krutého a nelidského chování. „V prosinci státní zástupce podal obžalobu. V případě prokázání viny hrozí všem obžalovaným trest odnětí svobody až na osm let,“ dodala Nguyenová.

O vině všech aktérů tak bude do několika týdnů, maximálně měsíců, rozhodovat soud. Do té doby nesmí ani jeden z dozorců do práce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama