Přívalové deště, kroupy a vítr. Meteorologové řekli, kde hrozí silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil výstrahu před vydatným deštěm v Jeseníkách a Beskydech. Během pátečního odpoledne a večera by v Česku měly propuknout silné bouřky doprovázené kroupami s průměrem kolem dvou centimetrů.

„Vyhlašujeme výstrahu před vydatným deštěm v Jeseníkách a Beskydech. V pátek během pozdějšího odpoledne a večera očekáváme v Česku od západu ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovým deštěm, kroupami kolem dvou centimetrů a nárazy větru asi 70 kilometrů za hodinu,“ informoval ČHMÚ na svém Facebooku.

⚠️Aktualizace výstrahy ČHMÚ ℹ️ Upravujeme časovou i územní platnost výstrahy před silnými bouřkami v Čechách....

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Friday, July 29, 2022

Vydatným dešťům se Česko nevyhne ani o víkendu. ČHMÚ očekává od sobotního rána do nedělního dopoledne na severovýchodě země srážky s celkovým úhrnem 20 až 60 milimetrů. Nejvíce jich dopadne opět na severních návětrných svazích Jeseníků a Beskyd.

Počasí ve střední Evropě podle meteorologů začíná ovlivňovat tlaková níže a s ní spojená frontální vlna, která bude v sobotu postupovat k severovýchodu. „Po její zadní straně k nám bude proudit vlhký vzduch od severu,“ uvedl ČHMÚ.

Češi v posledních dnech s napětím vyhlížejí deštivé počasí především na severu Čech, což by mohlo pomoci hasičům v boji s obrovským požárem v Českém Švýcarsku. Zdá se, že v pátek a o víkendu se konečně dočkají.

„Vypadá to nadějně, tedy že by déšť mohl skrápit území Českého Švýcarska včetně Pravčické brány,“ potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS meteorolog Josef Hanzlík.

Tagy: