Pro UFC žádný problém. Do akce jdou hvězdy, které s Kadyrovem testovaly zbraně do války

Nejslavnější MMA organizace UFC má před sebou další velkolepý večírek. Lákadly turnaje jsou především zápasy dvou bývalých šampionů Justina Gaethjeho a Kamarua Usmana, kterého čeká titulová bitva. Do klece mohou vlézt bez jakéhokoliv problému, ačkoliv nedávno s nechvalně známým čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem testovali zbraně pro účely války na Ukrajině.

Krutý vládce z Čečenska, loajální parťák Vladimira Putina. To je Ramzan Kadyrov, jehož jméno se především během posledního roku – války na Ukrajině – často dostává do veřejného prostoru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nemocný Kadyrov? Je drogově závislý, spekuluje Stehlíková. Média píší o vážných problémech

Ale také je významnou tváří na půdě smíšených bojových umění, chcete-li MMA. Vlastní organizaci Absolute Championship Akhmat (ACA), která je právě kvůli osobě „Putinova řezníka“, jak se Kadyrovovi přezdívá, trnem v oku například pro Spojené státy americké. Ministerstvo financí na ACA už v roce 2020 uvalilo sankce a kdyby jakýkoliv Američan v organizaci nastoupil, může skončit ve vězení.

Zavrhující přístup USA vůči Kadyrovovi však není paušální.

List New York Times už dříve informoval o tom, jak si je americké ministerstvo zahraničí vědomé vazeb čečenského lídra na zápasníky z nejnablýskanější společnosti MMA, tedy UFC se sídlem v Las Vegas. Organizace v čele se šéfem Danou Whitem zavírá oči, dokonale souzní s často opakovanou frází „sport a politika se nemají míchat dohromady“.

Dlouhodobě v ní mají pevné místo fighteři pocházející z ruských oblastí jako zmiňovaného Čečenska nebo Dagestánu a agrese vedená proti Ukrajině na tom vůbec nic nezměnila. Chamzat Čimajev nebo Chabib Nurmagomedov – přemožitel Conora McGregora – jsou megahvězdy svého sportu. A především s prvním má Kadyrov výtečné vztahy, protože Čimajev trénuje s jeho syny. Mimochodem teprve 15letý Ali Kadyrov má za sebou i přes velmi nízký věk premiérové profesionální vítězství v MMA. Vzhledem k tomu, že triumf zažil v otcově ACA, fanoušci hned spekulovali o jasně zmanipulovaném zápase.

Hvězdy vyráží do Čečenska

Před víkendovým UFC 286 odmítal White a spol. jakkoliv řešit jednu velmi delikátní záležitost. Pomohla tomu skutečnost, že se na ni nikdo z novinářů na tiskové konferenci před show v londýnské O2 areně nezeptal. Ale může to být tím, že zástupci médií jako Karim Zidan razící kritický přístup ani nedostávají akreditace.

Právě Zidan na konci listopadu psal o jedné velmi kuriózní cestě tří slavných bojovníků z UFC do Čečenska. Někdejší držitelé mistrovských opasků Justin Gaethje, Kamaru Usman a Henry Cejudo přiletěli na příkaz Kadyrova.

Kromě toho, že slavili narozeniny jednoho ze synů neoficiálního prezidenta oblasti na severu Kavkazu, zamířili do výcvikového střediska pro vojáky připravujících se na válčení na Ukrajině. Pro prohlídce komplexu trio testovalo střelné zbraně včetně granátometů. Z této návštěvy existuje i video.

Pro Nigerijce Usmana to byl už třetí výlet za Kadyrovem od chvíle, kdy na jeho impérium smíšených bojových umění dopadly americké sankce, jak uvádí Zidan.

Žádné trable z toho ale nemá. V sobotu Usman nastoupí v Londýně do hlavního zápasu večera proti Angličanovi Leonu Edwardsovi a může si vzít zpět pás šampiona velterové váhy. A v monstrózní hale u řeky Temže bude mít jednu z hlavních rolí i Američan Gaethje.

Tagy:
Ukrajina MMA Čečensko UFC sport Rusko Dana White Justin Gaethje Ramzan Achmatovič Kadyrov válka MMA Chabib Nurmagomedov Kamaru Usman