reklama

Proč ČSSD padla? Paroubek, Škromach či Foldyna ukázali na největší Hamáčkovy chyby

ČSSD ve sněmovních volbách nedokázala překonat hranici pěti procent nutnou pro zisk mandátů a od vzniku samostatného státu bude v dolní komoře Parlamentu chybět. Co stojí za pádem nejstarší strany na tuzemské politické scéně? CNN Prima NEWS oslovila bývalé stranické špičky a některé současné straníky. Příčiny nabízí například expremiér Jiří Paroubek, bývalý předseda Senátu Milan Štěch či exministr Zdeněk Škromach.

reklama

Jiří Paroubek

Expremiér Jiří Paroubek, který ČSSD vedl v letech 2006 až 2010, má za to, že důvodů pro pád sociální demokracie je několik. „Myslím si, že to je důsledek vývoje posledních 10–11 let, kdy strana zejména pod vedením Bohuslava Sobotky ztrácela postupně důvěryhodnost a přicházela s volebními či programovými sliby, které nenaplňovala,“ řekl Paroubek pro CNN Prima NEWS. Zároveň dodal, že předvolební kampaň před nynějšími sněmovními volbami nebyla příliš zdařilá.

Milan Štěch

Bývalý dlouholetý předseda Senátu Milan Štěch vidí největší problém ve společném vládnutí s premiérem Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Sám patřil k nejvýraznějším kritikům myšlenky po volbách 2017 znovu vstoupit do vlády právě s nynějším ministerským předsedou. „Poznal jsem, že Babiš je mimořádně neseriózní člověk, a proto jsem před tím varoval. Bohužel, Jan Hamáček a někteří další to asi nebrali moc na zřetel a do té vlády za každou cenu chtěli. Myslím, že to je hlavní příčina proč sociální demokracie dopadla tak špatně, jak ve volbách dopadla,“ sdělil redakci Štěch.

Zdeněk Škromach

V minulosti jeden z nejvýraznějších členů ČSSD a exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach říká, že hlavním problémem je přesun bývalých voličů jeho strany k ANO. „Myslím, že ČSSD dlouhodobě doplácí na to, že velká část našich bývalých voličů vnímá jako sociální demokracii ANO,“ řekl Škromach ve vysílání CNN Prima NEWS. Další část hlasů, které dříve připadly jeho partaji, podle něj zamířila k SPD. „Radikálnější voliči volili SPD, což sociální demokracie v minulosti dokázala zvládnout. Nyní v tom paběrkuje,“ doplnil bývalý ministr.

Jiří Zimola

Bývalý statutární místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola nevidí hlavní příčinu volebního propadu ČSSD ve spolupráci s ANO. Podle exhejtmana Jihočeského kraje, který z ČSSD loni vystoupil, se strana nedokázala v koalici chovat jako politická protiváha a navíc nezvládla prodat své vlastní úspěchy. „Místo trapného posouvání nepřekročitelných linií donekonečna měla být ČSSD schopna včas rázně bouchnout do stolu a nastolit férové koaliční podmínky i za cenu důstojného odchodu do opozice,“ řekl CNN Prima NEWS Zimola s tím, že proti se zřejmě postavili ti straničtí funkcionáři, kteří „byli na existenci vlády závislí“.

Jaroslav Foldyna

Nynější poslanec SPD Jaroslav Foldyna si vůči své bývalé straně nebral servítky. „Sociální demokracie se otočila zády ke klasickému pracujícímu člověku a začala hledat nějaké nadstavby,“ sdělil CNN Prima NEWS zákonodárce během soboty ještě ve volebním štábu své nové partaje. ČSSD podle něj neřešila podstatné věci. „Volič nechápe, proč bychom měli řešit genderismus či multikulturalismus a ptá se, proč neřešíme život jeho babičky, která 40–50 let pracovala,“ dodal Foldyna, přičemž zmíněná témata označil za „ptákoviny“.

Václav Votava

Důvodů, proč ČSSD v letošních volbách skončila pod pětiprocentní hranicí, je podle končícího poslance Václava Votavy celá řada. Jako hlavní příčinu však vidí druhé vládnutí s ANO, proti kterému sám dlouhodobě vystupoval. Babišovo hnutí si navíc podle Votavy většinu úspěchů ČSSD přivlastnilo. „Já neříkám, že jsme neprosazovali dobré věci, ale vemte si, kdo ty věci nakonec zobchodoval či prodal. Prodal je Andrej Babiš,“ řekl Votava v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm mimo jiné uvedl, že sociální demokracie měla vládu definitivně opustit po zrušení superhrubé mzdy, kterou si ANO prohlasovalo za zády ČSSD. „To bylo opravdu zásadní porušení koaliční smlouvy. Myslím, že kdybychom tehdy odešli z vlády, tak bychom si u veřejnosti přece jenom tu tvář trošku napravili,“ říká v rozhovoru končící poslanec.

Michal Šmarda

Za propadem ČSSD stála podle bývalého místopředsedy strany a starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy „politické chytračení“ vedení strany. „Na místo sociálně demokratických idejí se začaly prosazovat mocenské pakty, ať už poprvé s Andrejem Babišem, či podruhé s komunistickou stranou,“ řekl Šmarda ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že se jeho strana nesmí hnát za krátkodobým úspěchem. Důvod, že se ČSSD nedostala do Poslanecké sněmovny, vidí také v boji proti Andreji Babišovi. Lidé, kteří by běžně volili jeho stranu, podle něj raději volili takový subjekt, který se vůči šéfovi hnutí ANO více vymezoval. „Jeho kauzy ohrožují naše postavení v Evropě. A to je (voliče) natolik vyděsilo, že paradoxně v zájmu vyššího státního zájmu volili proti svým ekonomickým zájmům,“ pravil Šmarda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu
Sněmovna

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

 • Aktualizováno
 • Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

  K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

  V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

  Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

  Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

  Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

  reklama