reklama

Proč ČSSD padla? Paroubek, Škromach či Foldyna ukázali na největší Hamáčkovy chyby

ČSSD ve sněmovních volbách nedokázala překonat hranici pěti procent nutnou pro zisk mandátů a od vzniku samostatného státu bude v dolní komoře Parlamentu chybět. Co stojí za pádem nejstarší strany na tuzemské politické scéně? CNN Prima NEWS oslovila bývalé stranické špičky a některé současné straníky. Příčiny nabízí například expremiér Jiří Paroubek, bývalý předseda Senátu Milan Štěch či exministr Zdeněk Škromach.

reklama

Jiří Paroubek

Expremiér Jiří Paroubek, který ČSSD vedl v letech 2006 až 2010, má za to, že důvodů pro pád sociální demokracie je několik. „Myslím si, že to je důsledek vývoje posledních 10–11 let, kdy strana zejména pod vedením Bohuslava Sobotky ztrácela postupně důvěryhodnost a přicházela s volebními či programovými sliby, které nenaplňovala,“ řekl Paroubek pro CNN Prima NEWS. Zároveň dodal, že předvolební kampaň před nynějšími sněmovními volbami nebyla příliš zdařilá.

Milan Štěch

Bývalý dlouholetý předseda Senátu Milan Štěch vidí největší problém ve společném vládnutí s premiérem Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Sám patřil k nejvýraznějším kritikům myšlenky po volbách 2017 znovu vstoupit do vlády právě s nynějším ministerským předsedou. „Poznal jsem, že Babiš je mimořádně neseriózní člověk, a proto jsem před tím varoval. Bohužel, Jan Hamáček a někteří další to asi nebrali moc na zřetel a do té vlády za každou cenu chtěli. Myslím, že to je hlavní příčina proč sociální demokracie dopadla tak špatně, jak ve volbách dopadla,“ sdělil redakci Štěch.

Zdeněk Škromach

V minulosti jeden z nejvýraznějších členů ČSSD a exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach říká, že hlavním problémem je přesun bývalých voličů jeho strany k ANO. „Myslím, že ČSSD dlouhodobě doplácí na to, že velká část našich bývalých voličů vnímá jako sociální demokracii ANO,“ řekl Škromach ve vysílání CNN Prima NEWS. Další část hlasů, které dříve připadly jeho partaji, podle něj zamířila k SPD. „Radikálnější voliči volili SPD, což sociální demokracie v minulosti dokázala zvládnout. Nyní v tom paběrkuje,“ doplnil bývalý ministr.

Jiří Zimola

Bývalý statutární místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola nevidí hlavní příčinu volebního propadu ČSSD ve spolupráci s ANO. Podle exhejtmana Jihočeského kraje, který z ČSSD loni vystoupil, se strana nedokázala v koalici chovat jako politická protiváha a navíc nezvládla prodat své vlastní úspěchy. „Místo trapného posouvání nepřekročitelných linií donekonečna měla být ČSSD schopna včas rázně bouchnout do stolu a nastolit férové koaliční podmínky i za cenu důstojného odchodu do opozice,“ řekl CNN Prima NEWS Zimola s tím, že proti se zřejmě postavili ti straničtí funkcionáři, kteří „byli na existenci vlády závislí“.

Jaroslav Foldyna

Nynější poslanec SPD Jaroslav Foldyna si vůči své bývalé straně nebral servítky. „Sociální demokracie se otočila zády ke klasickému pracujícímu člověku a začala hledat nějaké nadstavby,“ sdělil CNN Prima NEWS zákonodárce během soboty ještě ve volebním štábu své nové partaje. ČSSD podle něj neřešila podstatné věci. „Volič nechápe, proč bychom měli řešit genderismus či multikulturalismus a ptá se, proč neřešíme život jeho babičky, která 40–50 let pracovala,“ dodal Foldyna, přičemž zmíněná témata označil za „ptákoviny“.

Václav Votava

Důvodů, proč ČSSD v letošních volbách skončila pod pětiprocentní hranicí, je podle končícího poslance Václava Votavy celá řada. Jako hlavní příčinu však vidí druhé vládnutí s ANO, proti kterému sám dlouhodobě vystupoval. Babišovo hnutí si navíc podle Votavy většinu úspěchů ČSSD přivlastnilo. „Já neříkám, že jsme neprosazovali dobré věci, ale vemte si, kdo ty věci nakonec zobchodoval či prodal. Prodal je Andrej Babiš,“ řekl Votava v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm mimo jiné uvedl, že sociální demokracie měla vládu definitivně opustit po zrušení superhrubé mzdy, kterou si ANO prohlasovalo za zády ČSSD. „To bylo opravdu zásadní porušení koaliční smlouvy. Myslím, že kdybychom tehdy odešli z vlády, tak bychom si u veřejnosti přece jenom tu tvář trošku napravili,“ říká v rozhovoru končící poslanec.

Michal Šmarda

Za propadem ČSSD stála podle bývalého místopředsedy strany a starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy „politické chytračení“ vedení strany. „Na místo sociálně demokratických idejí se začaly prosazovat mocenské pakty, ať už poprvé s Andrejem Babišem, či podruhé s komunistickou stranou,“ řekl Šmarda ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že se jeho strana nesmí hnát za krátkodobým úspěchem. Důvod, že se ČSSD nedostala do Poslanecké sněmovny, vidí také v boji proti Andreji Babišovi. Lidé, kteří by běžně volili jeho stranu, podle něj raději volili takový subjekt, který se vůči šéfovi hnutí ANO více vymezoval. „Jeho kauzy ohrožují naše postavení v Evropě. A to je (voliče) natolik vyděsilo, že paradoxně v zájmu vyššího státního zájmu volili proti svým ekonomickým zájmům,“ pravil Šmarda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama