ČSSD ve volbách propadla a nepřekonala pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk křesel ve Sněmovně. Končící poslanec Václav Votava říká, že strana a její vedení se musí totálně změnit. Myšlenku bývalého místopředsedy strany Michala Haška, že by se ČSSD měla sloučit s KSČM, však razantně odmítá. Votava v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že takové spojení by považoval za urážku a plivanec do tváře lidem, kteří zažili komunistický lágr.
Co jsou podle vás hlavní příčiny volebního neúspěchu ČSSD?
Ono těch příčin je určitě více. Víte dobře, že já jsem byl proti tomu, abychom po té zkušenosti, kterou jsme udělali v minulém volebním období – já tehdy jako předseda rozpočtového výboru – šli znovu do vlády s Andrejem Babišem, respektive s ANO. Ústy našich představitelů zaznívalo, že „nepůjdeme s trestně stíhaným politikem, je to nepřekročitelná červená čára“, a tak dál. Nakonec to teda dopadlo tak, že se samozřejmě do té vlády šlo. Myslím, že tím jsme ztratili hodně na důvěryhodnosti u veřejnosti, protože jestliže něco tvrdíme, tak bychom to taky měli nějakým způsobem dodržovat a realizovat.
Proč ČSSD padla? Paroubek, Škromach či Foldyna ukázali na největší Hamáčkovy chyby
ČSSD ve sněmovních volbách nedokázala překonat hranici pěti procent nutnou pro zisk mandátů a od vzniku samostatného státu bude v dolní komoře Parlamentu chybět. Co stojí za pádem nejstarší strany na tuzemské politické scéně? CNN Prima NEWS oslovila bývalé stranické špičky a některé současné straníky. Příčiny nabízí například expremiér Jiří Paroubek, bývalý předseda Senátu Milan Štěch či exministr Zdeněk Škromach.
To byl určitě takový prvopočátek. Já neříkám, že jsme neprosazovali dobré věci, ale vemte si, kdo ty věci nakonec zobchodoval či prodal. Prodal je Andrej Babiš. Takže vstup do vlády a ztráta důvěryhodnosti, to jsou asi nejhlavnější aspekty, které tedy vedly k tomu, že jsme dopadli, tak jak jsme dopadli.
Z vlády s ANO jste ale mohli odejít.
My jsme měli poslední příležitost to zlomit, když se prohlasovala – a udělalo to ANO s ODS – superhrubá mzda. To bylo opravdu zásadní porušení koaliční smlouvy. Myslím, že kdybychom tehdy odešli z vlády, tak bychom si u veřejnosti přece jenom tu tvář trošku napravili. Já jsem to takhle na klubu prezentoval, kdy jsem říkal, že je to prostě neudržitelné, takto flagrantním způsobem porušovat koaliční smlouvu. Argument, že jsme šli do vlády, aby se zabránilo vstupu SPD, já považuju za velice účelový.
Argument, že jsme šli do vlády, aby se zabránilo vstupu SPD, já považuji za velice účelový.
Jak ČSSD podle vás nyní vypadá?
Strana celkově zkostnatěla. Není přitažlivá pro mladé lidi. Osobnosti, které v ní jsou, už prostě nemohou veřejnosti nic nabídnout. Je třeba, aby se zásadně zreformovala. Není to klišé nebo fráze, tak to prostě je. Strana bude mimo parlament a možná, že to bude znít hloupě, ale něco špatné je i pro něco dobré. Třeba se strana nějakým způsobem začne dávat dohromady odzdola, ale vedení strany se musí totálně změnit. Musí přijít lidi, kteří mají důvěru veřejnosti a kteří přijdou s nějakou vizí moderní sociální demokracie. Nelze to dělat s lidmi, kteří tohle v podstatě způsobili. Stali jsme se nepřitažlivými, nedůvěryhodnými, neustále jsme měnili názory, neustále něco slibovali a ten slib jsme nedodrželi. Veřejnost si tyhle věci pamatuje a na to sociální demokracie dojela. Vymlouvat se na covidje naprosto nepřijatelné. To není jenom covidem, to je prostě dlouhodobější.
Sociální demokracií je pro lidi ANO. Sloučení s komunisty je nesmysl, varuje Škromach
ČSSD dlouhodobě doplácí na odchod svých voličů k hnutí ANO a SPD, což se podepsalo i na výsledku sněmovních voleb. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Ten dále odmítl možné sloučení sociální demokracie s KSČM, která se do Poslanecké sněmovny rovněž nedostala. Spojení s komunisty Škromach označil za nesmysl a dodal, že ČSSD s nimi má špatné zkušenosti.
Zmínil jste jako důvod neúspěchu to, že si ANO přivlastnilo úspěchy ČSSD a také fakt, že jste vůbec do vlády s ANO šli. Váš bývalý místopředseda Jaroslav Foldyna, který je nyní v SPD, už během volební soboty říkal, že ČSSD se otočila zády k pracujícím lidem a začala řešit, podle jeho slov, „ptákoviny“, přičemž zmínil témata jako gender či multikulturalismus. Myslíte, že na tom také něco bude, nebo jsou jeho slova mimo?
Ne vždy jsme asi řešili věci, které lidi zajímají. To pravda je, tohle asi zrovna moc lidí nezajímá, jsou důležitější věci. Vyjádření kolegy Foldyny docela beru, protože i to byl třeba důvod, proč se strana nějakým způsobem vyprazdňovala. I když jeho odchodem zrovna možná moc neztratila, ale některými odchody lidí ano. Strana se osobnostně vyprázdnila, a to je vždycky špatně.
Strana se osobnostně vyprázdnila a to je vždycky špatně.
V posledních letech ČSSD opustila celá řada dříve výrazných členů. Poměrně medializovaný byl odchod Jiřího Zimoly, který byl statutárním místopředsedou. Letos své členství pozbyl i expremiér a bývalý stranický šéf Bohuslav Sobotka. Vy jste ke straně kritický a nesouhlasil jste ani s nynějším podílením se na vládě. Zůstanete i nadále?
Já jsem ve straně 25 let. Prošel jsem věci dobré a krásné, prošel jsem také věci už méně dobré a prošel jsem i věci, které byly velice zlé. Ale pořád se cítím být sociálním demokratem. Nikdy jsem za normálních okolností neuvažoval, že bych tu stranu opustil. Ale velice mě teď naštvalo vyjádření Michala Haška o tom, že by se sociální demokracie měla sloučit s KSČM. V takové straně bych nebyl.
Považujete takové spojení za nesmysl?
Považuji to za hrubou urážku a plivnutí do tváře těm lidem a těm sociálním demokratům, kteří byli v komunistických lágrech. Odnesli to svým zdravím a často v těch lágrech i zemřeli. To je pro mě absolutně nepřijatelné. Ve straně jsem zatím zůstal a stal jsem se takovým nevhodným kritikem. Nechtěl jsem poškozovat partaj, a proto jsem moc nevystupoval. Když to ale bylo třeba, svou kritiku jsem řekl. Já jsem i rezignoval na post mluvčího sociální demokracie pro finance, protože jsem viděl, když jsem byl 13 let v rozpočtovém výboru a na veřejných financích jsem dělal, že se to sune do obrovského zadlužení. Ne vždy to mělo souvislost s covidem. To jsem prostě nemohl strávit.
KOMENTÁŘ: Těžká hodina české levice. Vrátí se ještě ČSSD a komunisté?
Je to poprvé od vzniku Československa v roce 1918, kdy v našem zákonodárném sboru chybí formálně levicová strana, nepočítáme-li tedy období protektorátu. Jak se to mohlo stát, co to znamená pro českou politiku a má levice šanci na návrat?
Ostatní poslanci sociální demokracie na vaše stížnosti nebrali zřetel?
Moje připomínky kolegové moc neakceptovali nebo na ně vůbec nereagovali. Ale jsem sociální demokrat a nemíním ze strany vystupovat. Jedině kdyby mělo dojít k tomu zmíněnému sloučení, nebo kdyby mělo dojít ke spojování s ANO či bychom s ním měli jít znovu do vlády. To by pro mě byl taky mezník, kdy bych uvažoval nad tím, že bych ve straně už nebyl. Ale do žádné jiné bych už nevstoupil, ani jsem v žádné jiné nebyl.
Říkal jste, že vedení ČSSD se musí obměnit. Kdo by měl stát v čele strany?
Před časem jsem si myslel, že ke změně může dojít tím, že na sněmu bude zvolen Tomáš Petříček. Podporoval jsem ho. To, jak se k němu pak zachovali, je dobře známo. Veřejnost viděla, že když neuspěl, tak se ho okamžitě zbavili a musel odejít z vlády. Nebo také co se dělalo s kandidátkami. Na sílu se prosadili lidi, které členská základna ani nechtěla.
Před časem jsem si myslel, že ke změně může dojít tím, že na sněmu bude zvolen Tomáš Petříček.
Máte na mysli například statutárního místopředsedu pana Onderku, který byl dosazen na kandidátku v Jihomoravském kraji?
Ano, mám na mysli ten Jihomoravský kraj. To se nedělá, takhle to tahat na sílu, když ho lidé v kraji nechtějí. Každopádně jsem fandil Tomáši Petříčkovi a to, co se mu podsouvalo, kam by nás směřoval, to byla blbost. Myslím, že by veřejnost na změnu s Petříčkem zareagovala a viděla by, že se strana snaží pohnout kormidlem a být důvěryhodnější. Strana teď nicméně bude muset hledat lidi. A vezměte si, kdo dřív znal nějaké naše jiné představitele. Je prostě třeba hledat mladé lidi v partaji. Moje generace k tomu už nemá nic moc říct. Musí přijít mladí lidi, ale bude to problém.