Proč matka odloží dítě v igelitové tašce? Trpí duševní poruchou, má jasno psycholožka

Psycholožka o případu mrtvého novorozence v Košířích

Proč některé matky, které nechtějí své novorozeně, nevyužívají babyboxy a dítě odloží na ulici? Podle klinické psycholožky Jany Woleské je důvodem duševní porucha matky, která není schopna racionálně a logicky uvažovat.

Českem otřásá případ z pražských Košíří. Matka zde odložila své dítě v igelitovém pytli do parku a to zemřelo.

„Důvodem takového jednání je většinou duševní porucha,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS Woleská. „Pokud se rozvine, žena není schopna logického úsudku a následuje zkratovité jednání. V případě psychotické poruchy tam jede bludná produkce. Žena může mít hlasy, které jí našeptávají, aby něco udělala,“ uvedla psycholožka. Rizikové je i poporodní trauma.

Co přesně stálo za jednáním ženy v případu z Prahy 5, není známo. Podle expertky v posledních dvou letech lidí s psychickými obtížemi v Česku přibývá. „Odráží se to pak všude,“ dodává Woleská.

Dá se podobným tragédiím předejít? Pokud se u ženy porucha rozjede, sama si o pomoc neřekne a možného rizika si musí všimnout okolí, upozornila Woleská. „Žena hovoří o únavě, zmatenosti nebo poruchách spánku či podrážděnosti. Aspektů může být spoustu. Někdy ženy řeknou, že mají ošklivé myšlenky, pak se to dá okamžitě řešit. Ale když je matka sama a nemá to komu říct, jednání se předvídat nedá,“ konstatovala psycholožka.

O nálezu mrtvého novorozence v pražských Husových sadech informovala policie ve středu večer. Případ vyšetřují kriminalisté z oddělení vražd. Pomoci s objasněním smrti chlapce by měla nařízená pitva. „Kriminalisté již dohledali ženu, která měla dítě porodit,“ doplnila pražská policie ve čtvrtek ráno. Nyní budou kriminalisté mimo jiné zjišťovat okolnosti, za kterých novorozený chlapec zemřel.

Tagy:
smrt Policie ČR psychologie psycholožka novorozenec Praha Babybox Jana Woleská duševní porucha Košíře igelitová taška