Psychika

Nejnovější příspěvky k tématu

Zhasnuté světýlko a ztráta nadějí. Psycholog popsal, co mohlo tragédii v Krkonoších předcházet
Krimi

Zhasnuté světýlko a ztráta nadějí. Psycholog popsal, co mohlo tragédii v Krkonoších předcházet

Pátrání po čtyřicetileté Janě a jejím tříletém synovi Adamovi skončilo tragicky. Záchranáři je po několika dnech našli mrtvé, podle policie navíc mělo jít o vraždu s následnou sebevraždou. Psycholog Karel Humhal ve vysílání CNN Prima NEWS popsal, že člověk k takovému činu přistoupí, až když ztratí veškerou perspektivu na to, že může dál nějak existovat.

Zemřela „holubí dáma“ ze Žižkova. Bylo jí teprve 25 let, prohrála boj s psychickou nemocí
Praha

Zemřela „holubí dáma“ ze Žižkova. Bylo jí teprve 25 let, prohrála boj s psychickou nemocí

Boj s psychickými nemocemi je různorodý. Pro 25letou Vanessu Vymětalovou byli životní oporou v nerovném souboji holubi. Chodila je krmit do parku nedaleko svého bydliště. O psychice a nemocech duše chtěla veřejně mluvit, šířit osvětu. Svůj boj ale nakonec nevyhrála a hraniční porucha osobnosti, kvůli které trpěla depresemi a panickými ataky, ji dohnala k sebevraždě. O případu informoval web Blesk.cz.

Češi mají nejhorší náladu za poslední desítky let. Psychologové radí, jak se s ní popasovat

Nejen zdražování energií, jídla a bydlení, válečný konflikt v Evropě, ale i nekončící pandemie koronaviru. To všechno jsou podle sociologického průzkumu důvody, proč je momentálně nálada Čechů nejhorší za poslední desítky let. Pesimismus lidí potvrzují i psychologové. Špatně přitom podle nich současnou situaci nenesou jenom ti, kteří mají hluboko do kapsy nebo jsou osamělí, ale i ti, kteří byli zvyklí dělat si radost nakupováním.

Dítěti ublíží jen zlomek pedofilů, nemoc to není, říká sexuolog. Co radí rodičům?

Pedofil nemůže za to, že ho přitahují děti, ale musí se celý život kontrolovat. Pokud nespolupracuje, nedokážeme mu pomoci, říká sexuolog Vladislav Chvála z Liberce. Jen zlomek pedofilů podle něj ale skutečně ublíží dítěti. Aktuálně řeší policisté kauzu právě v Liberci, kde pedofil dvakrát odsouzený za znásilnění dítěte zaútočil i potřetí. Ke své oběti se přitom dostal prostřednictvím spolku na pořádání táborů, kroužků a hlídání dětí, který sám založil.

Poradíme vám, jak se vypořádat s úzkostí, strachem nebo jak postupovat při panických atakách. Přečtěte si o příčinách a léčbě depresí a také příběhy lidí, kterým neléčené psychické problémy změnily život. Nezanedbávejte duševní zdraví a snažte se zlepšovat atmosféru na pracovišti a vztahy v rodině.