
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Psychika
Nejnovější příspěvky k tématu
Sociální sítě

Otrokem telefonu aneb Když se zábava změní v závislost. Nomofobik může být každý
Ztráta mobilu nebo vybitá baterie jsou noční můrou každého nomofobika – člověka, který je doslova upnutý na svůj telefon. Místo toho, aby trávil čas s přáteli, oddává se například nekonečnému prohlížení nových příspěvků na sociálních sítích. Pojem je starý zhruba osm let a podle odborníků postihuje tento fenomén všechny věkové kategorie.
Nový den

Školy v době koronavirové: Termokamera u vstupu a rozdělení na skupiny
Studenti středních škol se v pondělí mohou vrátit do lavic. Své brány otevřelo i Gymnázium Františka Křižíka v Plzni, kde jsou studenti rozděleni do dvou skupin a termokamera u vstupu odhalí každého se zvýšenou teplotou. Podle ředitelky gymnázia Šárky Chvalové dětem chyběl sociální kontakt, osobní interakce a praktická výuka. Naučili se podle ní učit, vyhledávat si informace a pracovat sami na sobě, ale to je dle Chvalové pořád málo.

Koronavirus přímo ovlivňuje sny, objevují se v nich obavy a hněv, zjistili vědci
Pandemie koronaviru se přímo „promítá“ do snů. Zjistili to brazilští vědci, kteří snění zkoumali před nástupem nemoci COVID-19 i nyní, v době jejího masivního šíření. Odhalili, že ve snech se lidem stále více objevují obavy, hněv či smutek.

Co je štěstí? Nyní především nebýt chudý, říká socioložka Hamplová
Dana Hamplová, socioložka ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, zkoumá štěstí, má to dokonce přímo v popisu práce. Ale jak se vědecky měří štěstí? Co dělá lidi šťastnými a spokojenými? Na to odpovídala v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený exkluzivně zahrál v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. „Hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním světě nezažijeme,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších současných houslistů, který nahrál nové album Way of Life. Svěcený v rozhovoru poukázal také na to, že řešíme epidemii, ale neřešíme psychiku, na kterou žádné roušky ani rozestupy nefungují.

Ženu bil a věznil měsíce. Od násilníka utekla, na kolena ji opět srazil lockdown
Následkem koronavirové pandemie přibývá nejen nemocných, ale i případů domácího násilí. Deníku Právo se s takovou zkušeností svěřila 39letá Anna, která od svého partnera utekla už během první vlny krize, jelikož ji týral. Teď však řeší další problém, kvůli současným opatřením vlády si těžko najde práci. A dalších takových zoufale přibývá.

Nedostatek pohybu zabíjí, varuje WHO. Dospělí by měli cvičit aspoň 20 minut denně
Nedostatkem pohybu v době koronaviru trpí 80 procent mladých lidí a více než každý čtvrtý dospělý. V nových doporučeních to zmiňuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Během protikoronavirových opatření je sportovní činnost důležitá, zdůrazňuje organizace a doporučuje dospělým minimálně dvacet minut fyzického pohybu denně, dětem dokonce celou hodinu.

Neřold: Obětí na silnicích je stále mnoho, kvůli kampani řidiči chování nezmění
Třetí listopadová neděle je Světovým dnem obětí dopravních nehod. Počet úmrtí na silnicích i díky důrazu na prevenci a bezpečnost aut klesá, přesto jsou ale čísla stále vysoká. Podle vedoucího oddělení BESIP Tomáše Neřolda, který byl hostem ve zprávách CNN Prima NEWS, je Česko v počtu dopravních nehod stále za evropským průměrem.

Dcera oběti džihádisty Johna: Po popravě jsem začala pít a ubližovat si
Svého otce viděla umírat na propagačním videu ISIS. Bethany Hainesová (23) přiznává, že se po smrti táty uchýlila k alkoholismu a sebepoškozování. Kdyby se jí nenarodil syn, návrat do normálního života by byl nejspíš nemožný.

Drbohlav: Tato krize má i pozitivní dopad. Vytvoří jinak uvažující novou generaci
V uplynulých dnech zaznamenalo Česko hned několik případů násilných trestných činů. V úterý krátce pře pátou hodinou odpoledne začali středočeští policisté prošetřovat střelbu v Příbrami. Jen o den dříve našli strážníci v oboře Hvězda tělo 24leté Niny H. V sobotu zase policisté zasahovali kvůli střelbě na Kladensku. Může být nucená izolace inkubátorem pro násilí? Co s lidmi dělá samota? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS odpovídal odborník na psychopatické chování ve společnosti Andrej Drbohlav.

U jednoho z pěti pacientů s COVID-19 se do 90 dnů vyvinula duševní choroba, varuje studie
Úzkost, deprese a nespavost jsou podle nové studie nejčastějšími psychickými problémy, které se rozvíjejí u pacientů uzdravených z COVID-19. Vědci také zaregistrovali významně vyšší riziko rozvoje demence a stavu poškození mozku, informovala agentura Reuters. Stejně tak mají naopak lidé s existujícími psychickými problémy vyšší riziko nákazy koronavirem, varují odborníci.
Další hlavní zprávy
Koronavirus

Paroubek i Šlégr na nelegální party bez roušek. Teplický hotel se otřásal v základech
Přestože hotely, restaurace a hospody musí být uzavřené a hosty obsluhují nejvýše z výdejního okénka, teplický hotel Prince de Ligne se v noci na neděli otřásal v základech. Na ilegální večírek se sjeli český expremiér Jiří Paroubek, zlatý hoch z Nagana Jiří „Guma“ Šlégr nebo Paroubkův přítel s pověstí teplického kmotra Petr Benda. Na fotografiích to ukázal web Blesk.cz.
Sport

Hvězdný ruský běžkař vybouchl. Soupeře praštil holí, pak do něj v cíli najel
S obřím náskokem vede Světový pohár v běžeckém lyžování. To, co Alexandr Bolšunov převedl v závěru štafety ve finském Lahti, však mělo k chování vítěze velmi daleko. S Finem Jonim Mäkim se v posledních desítkách metrů rval o druhou pozici, a když ho domácí závodník takzvaně zavřel, Rus vypěnil. Ještě za jízdy se po soupeři ohnal hůlkou a v prostoru cíle do něj zajel skluzem.
Zdraví

Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?
Proč nejsou dosud schválené žádné vakcíny proti koronaviru pro děti? Právě děti přitom mnohdy mají bezpříznakový průběh covidu, ale mohou být skrytými přenašeči. Dětem a těhotným ženám se ale očkování nedoporučuje, vysvětluje viroložka. Ačkoli klinické zkoušky vakcíny pro děti od 12 let už odstartovaly.