Česká pošta jako největší dealer drog? Virtuální překupníci objevili kouzlo zásilkoven

Na internetu se dá koupit téměř cokoliv. Od rychlovarné konvice až po drogy. Právě doba covidová poslední komoditě výrazně nahrála. Pro policisty to ale představuje problém. Odhalit virtuálního dealera, který zboží oficiálně posílá přes zásilkové služby, není totiž vůbec snadné.

Zavřené noční kluby a méně vzájemných kontaktů. Lockdown se promítl i do způsobu shánění nelegálních látek. Zájemce nepřímo nahnal do virtuálního prostoru. „Došlo k akceleraci i zvýšené distribuci drog prostřednictvím objednávek na internetu a skrytém internetu,“ řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Podle něj jsou s tímto prodejem spojeny zásilkové služby, poštovní služby a kryptoměny.

Podchytit takovýto obchod je podle policie složité. „Česká pošta je s nadsázkou největší dealer drog v České republice. Při zajištění těchto zásilek spolupracujeme s policií, protože má v těchto případech hlavní pravomoc,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Podle šéfa Národní protidrogové centrály virtuální svět vnesl do tohoto nelegálního obchodu novou dimenzi. „Pro spoustu lidí to znamená i to, že nemusí vstupovat do kriminální subkultury a nemusí se potkat s kriminálním prostředím,“ uvedl Frydrych, proč lidé využívají těchto služeb.

Narozdíl od jiných států je v Česku držení malého nožství drogy jen přestupkem a ne trestným činem. V souvislosti s drogami je proto dlouhodobě nejčastější trestný čin nedovolená výroba. Policie ale upozorňuje, že uživatelé drog mají sklony k porušování zákona proto, aby získali finanční prostředky na drogy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

20:32

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70 tisíc až 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Domácí zpravodajství

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.