Prokletí černého koně. Rozhádaná a stará Belgie má k naplnění věčných očekávání daleko

Triumf na jedné ze dvou největších fotbalových akcí – mistrovství světa a Euru – je belgické reprezentaci věštěný už pěkně dlouho. Jenže tento černý kůň zatím zůstává jen u své pověsti, ohromný potenciál nenaplnil. A na šampionátu v Kataru vzbuzuje dojem, že už je za zenitem. To ostatně potvrdila i opora Kevin de Bruyne, čímž podle zpráv rozhádaný tým „staříků“ příliš nenakopl. „Last dance“ dlouho velebeného výběru se ale pořád může otočit po čtvrtečním zápase s Chorvatskem.

Bylo to před více než osmi lety, kdy se Belgie – stejně jako zbylých 31 mančaftů – chystala na mistrovství světa v Brazílii. Tehdy se poprvé veřejně mluvilo o tom, že tento výběr skýtá ohromný potenciál. Premiérově si také vysloužil označení „černý kůň turnaje“. Páteř tvořená brankářem Thibautem Courtouisem, Tobym Alderweireldem, Axelem Witselem, Driesem Mertensem, Kevinem de Bruynem, Eden Hazardem nebo Romelem Lukakem zkrátka měla být „zlatou generací“.

Zmiňovaná osa byla v té době mladičká. Ale i přes nezkušenost se podívala až do čtvrtfinále mundialu, kde jen těsně – 0:1 – podlehla domácím „kanárkům“. Nic se nedělo, jejich čas měl teprve přijít. Třeba už na následujícím Euru ve Francii.

Ale na evropském šampionátu byl sen o zlatu utnut rovněž ve čtvrtfinálové fázi. O překvapivou stopku se postarali Velšané. A tak se opět objevily názory: „Teprve ukážou, co všechno v nich dřímá.“

Mistrovství světa v Rusku přineslo pokrok, zřejmě tam „rudí ďáblové“ zažívali už s aktuálním španělským trenérem Robertem Martínezem svůj „primetime“. Konečně prorazili brány semifinále velkého turnaje. Suverénně ovládli skupinu, přes velké problémy v osmifinále dokázali velkolepě otočit duel s Japonci, pak si připravili pomstu pro Brazilce. Nestačili až na pozdější světové šampiony z Francie. Malou útěchou byl zvládnutý souboj o bronz s Anglií.

Stáří a hádky

Podle žebříčku FIFA se pak Belgičané v říjnu 2018 stali nejlepším týmem světa. Avšak tento nic neřešící úspěch rozhodně nebyl tím triumfem, který jim byl neustále predikován.

Loňské Euro nic nezměnilo (konec ve čtvrtfinále) a vypadá to, že definitivní štempl na nenaplnění potenciálu padne na belgický národní tým, který se od roku 2014 personálně obměnil spíše jen minimálně, v Kataru.

Protože nelze říct, že by z něj sálaly velké ambice. „Nemáme šanci. Jsme příliš staří,“ odpověděl s udivující upřímností špílmachr reprezentace Kevin de Bruyne na otázku, zda může Belgie aktuální fotbalový svátek ovládnout. Superstar z Manchesteru City toto pronesla po úvodním zápase s Kanadou. Vítězném, ale rozhodně ne přesvědčivém. Outsider ze Severní Ameriky soupeře přestřílel 21:9, ale kvůli bídné produktivitě „javorové listy“ padly 0:1.

Toto utkání mělo posloužit jako varování a budíček. Otázkou je, co udělalo v mixu s De Bruyneho skeptičností. Protože v neděli Martínezův tým působící vyčpěle zpražilo Maroko výhrou 2:0. A to už se rozezněl poplach.

Belgická média se začala trefovat především do autora výroku o stařících bez šance na zisk trofeje. „Může někdo s De Bruynem zatřást, aby se probudil?“ zněl jeden z titulků. Experti se shodují, že středopolař zatím velmi zaostává za svým standardem, navíc svými předchozími slovy příliš nepotěšil parťáky. „Honí se mi toho hlavou strašně moc. Radši bych teď veřejně neměl nic říkat,“ prohodil po Maroku obránce Jan Vertonghen, další dlouholetý člen nároďáku.

Frustrace provázela Belgičany i ve dnech před posledním skupinovým duelem proti Chorvatsku, vicemistrům světa z Ruska. Hemžily se zprávy o rozhádaném týmu, ega hvězd do sebe prý nebývalým způsobem naráží. „Ano, v šatně panuje napětí. Ale je to přirozené, hráči jsou spolu dlouho. Je to jako v rodině. Pokud v rodině nemáte napětí nebo neshody, je to proto, že nemáte emoce,“ přiznal neshody a zároveň mírnil vášně kouč Martínez.

„Musíme najít toho, kdo toto vynesl do médií. Bude to jeho poslední den v národním týmu,“ řekl gólman Courtois. Eden Hazard, který podle všeho má být na ostří nože s Vertonghenem, v nadsázce uvedl: „Neperu se s ním. Nejsem hloupý, je daleko větší než já.“

V atmosféře rozhodně neznačící pohodu musí Belgičané ve čtvrtek nutně vybojovat tři body. Remíza nebo prohra pro ně automaticky znamená cestu na letiště v Dauhá a směr Evropa. A „zlatá generace“ by tak pomalu směřovala do reprezentačního důchodu bez výraznějších úspěchů. Dlouho očekávaný triumf by se nekonal.

Tagy:
fotbal sport Mistrovství světa v Kataru 2022 belgická fotbalová reprezentace Roberto Martínez Eden Hazard Kevin De Bruyne Thibaut Courtois