Historický okamžik v Kataru. Žena jde poprvé na MS pískat muže, paradoxně v arabském světě

Už si za celý ženský rozhodcovský svět vyzkoušela v Kataru minipremiéru. Francouzská sudí Stéphanie Frappartová na probíhajícím světovém šampionátu plnila roli čtvrté rozhodčí. Ale mít fotbalisty na povel přímo z trávníku se jí poštěstí až ve čtvrtek, kdy se proti sobě postaví Kostarika s Německem.

Trvalo to celých 21 světových šampionátů a 43 zápasů 22. mundialu. Tak dlouho musela čekat žena na to, až jako hlavní rozhodčí odpíská začátek zápasu na největší fotbalové akci.

Paradoxně se tak ve čtvrtek večer stane v Kataru. Tedy arabské zemi, kde je na ženy často pohlíženo s despektem. Nutno dodat, že zrovna dějiště šampionátu má oproti jiným zemím Blízkého východu vyznávajícím islám progresivní náskok.

Navíc 38letá Frappartová přivede pro zásadní zápas skupiny E mezi Kostarikou a Německem kompletně ženskou rozhodcovskou sestavu, na čarách jí budou vypomáhat Brazilka Neuza Backová a Mexičanka Diaz Medinaová.

Rodačka z městečka Herblay nad Seinou je přebornicí v „probourávání skleněného stropu“. Tedy překonávání neviditelných společenských bariér. Do životopisu si může dát, že se stala první „nemužskou“ sudí ve francouzské Ligue 1, v Evropské lize, Lize mistrů a na Euru.

V rozhovoru pro Ženskou sportovní alianci popsala, jak odmala kopala do míče, většinou během přestávek ve škole. Zároveň bažila po informacích týkajících se pravidel. Až tak moc, že se ve 13 letech vydala na místní oddělení pro rozhodčí. Po dvou dnech tréninku šla na plac. Od dohlížení nad devíti až desetiletými kluky se nakonec dokázala vyšvihnout až na úplný vrchol.

Kritika? Hlavně, že mě přijali hráči

Během času na univerzitě většinou hrála v sobotu zápasy a v neděli je rozhodovala. Při studiu jí ale náročný režim nevyhovoval, a tak se upnula k druhé roli. Často nezáviděníhodné.

Tím, že ženská rozhodčí dlouho nebyla něčím obvyklým, automaticky čelila ještě většímu tlaku. Každé pochybení znamenalo vášnivější diskuze, než kdyby se omyl přihodil muži. Ale Frappartová si z rýpalů nic nedělala. „Nějaké špatné zkušenosti ve stylu ‚jo, ty jsi žena‘ byly. Nicméně nebabrala jsem se v tom, protože vždy jsem byla přijata hráči a celými týmy,“ poznamenala.

Ženská pionýrka přesvědčila i organizaci FIFA natolik, aby ji delegovala na sportovní akci, které se vedle olympiády těší největší pozornosti planety. Před turnajem v Kataru Frappartová prohlásila, že to snad pomůže zlepšit stav na širší úrovni. Sudí – která v aktuální sezoně odřídila 16 utkání Ligue 1, v nichž rozdala 62 karet a jednu červenou – by si přála, aby byl fotbal ještě více inkluzivní.

„Je to silné stanovisko ze strany FIFA a úřadů, že zrovna v Kataru se objeví ženské rozhodčí,“ uvedla ještě před startem turnaje.

Stále pravděpodobně bude slýchat hlasy kritiků. Třeba takového bývalého československého reprezentanta Ladislava Vízka. „Já obecně do ženského fotbalu moc zaujatý nejsem. Myslím si, že by ženské měly pískat ženy a chlapi chlapy,“ prohlásil minulý týden v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS k tomu, že šampionát budou řídit i ženské sudí.

Ovšem právě Frappartová a její ženská parta může Vízka a další škarohlídy díky příležitosti na nejnablýskanější scéně přesvědčit, že má úplně stejné kvality jako její nejrenomovanější kolegové. Že si i navzdory drobnější postavě dokáže zajistit patřičný respekt.

Tagy:
Německo Blízký východ Kostarika FIFA fotbal Katar sport rozhodčí Ladislav Vízek Stéphanie Frappartová Mistrovství světa v Kataru 2022 německá fotbalová reprezentace Evropská liga UEFA Arabský svět sudí Katar kostarická fotbalová reprezentace