Zemřel legendární alkoholik Milan Čurda. S osmi promile kdysi naboural fekální vůz

Tuhaň na Semilsku přišla o svého nejslavnějšího rodáka. Notorický alkoholik Milan Čurda byl nalezen mrtev ve svém karavanu, v němž žil. Bylo mu 56 let. Za svého života se stal pro okolí „místní atrakcí“ poté, co naboural fekální vůz s osmi promile v krvi.

„Včera jsem byl informován, že se stala tragická událost, kdy byl pan Čurda nalezen mrtev. Ale jestli se to stalo přímo včera nebo některý z předchozích dní, mi nikdo neřekl,“ uvedl pro iDnes Jaromír Hrubý, starosta Stružince, kam Tuhaň spadá.

„Pro naši obec to bylo zpestření, zvýraznění našeho jména. Stružinec, potažmo Tuhaň nikdo moc neznal, ale když se řeklo Čurda, každý si hned vzpomněl. V tomto duchu nás zviditelnil, ale ne úplně tak, jak by si člověk přál,“ dodal.

Veškerá snaha byla marná

O Čurdu se obec pokoušela opakovaně postarat. „Spousta věcí mu byla jedno. Ačkoliv jsme se mu snažili pomoci v rámci lomnické sociálky a zajistit mu ubytování, on nikdy nechtěl nikam jít,“ sdělil Hrubý. „Shodou okolností letos souhlasil s tím, že by se nechal přemístit do nějakého azylového domu, ale už to nestihl. Naše snaha tak přišla vniveč,“ dodal.

Nemalou oporou pro Čurdu byl i místní podnikatel Martin Fišer. Ten mu poskytl karavan, který odstavil na své louce, kde pořádá pravidelné trhy. Čurda se pro návštěvníky stal „celebritou“. Fišer mu tam pravidelně vozil jídlo a doplňoval plynovou bombu, kterou si topil. Ve své provizorní domácnosti nejspíš podle sousedů také vydechl naposledy. „Policie mi neřekla detaily, jestli umrzl, nebo zda se jednalo o trestný čin,“ řekl Hrubý.

„Má syna i dceru a bývalou ženu. Jelikož se znám osobně s jeho synem, který také bydlí v Tuhani, nevěřím tomu, že by se nepostaral o pohřeb vlastního otce. Ačkoliv neměli ideální vztahy, pořád ho vnímal jako tátu. Pokud ne, tak to bude muset zařizovat obec,“ sdělil Hrubý ohledně posledního rozloučení s Čurdou. Dodal, že oficiální pietní místo zřizovat neplánují, ovšem počítá s tím, že za zesnulého souseda lidé zapálí svíčky v okolí jeho karavanu.

Čurdův ležák si našel svoje fanoušky

Čurda se nejvíce „proslavil“ problémy, do nichž se dostal kvůli alkoholu za volantem. Jeho nejznámějším případem byla nehoda z 18. května 2005, při které opilý narazil s fekálním vozem do sloupu elektrického vedení. Policisté mu tenkrát naměřili 7,94 promile v krvi. To je dvojnásobek dávky, která by normálního člověka usmrtila.

„To je nesmysl, že jo, tolik piva nebo dva litry tvrdého alkoholu, kdybych vypil, tak myslím, že bychom už tady nehovořili,“ bránil se Čurda nařčení z řízení v opilosti pro Novinky. Ještě v podmínce však opět havaroval s traktorem, který měl údajně jen přeparkovávat. I v tomto případě hrál roli alkohol. I přes notorické porušování předpisů však vždy vyvázl jen s podmínkou. Na živobytí si vydělával drobnými pracemi pro sousedy.

Rodinný život Čurdovi také nepřál. Pít údajně začal již v 90. letech kvůli ženě, která v té době prodělala ošklivý úraz. Ta se s ním kvůli jeho závislosti nakonec rozvedla. S dětmi to neměl o nic veselejší. Se synem ho nerozdělil jen alkohol, ale i spor o dům jeho maminky, která ho po své smrti raději svěřila vnukovi. Od té doby spolu otec se synem nepromluvili. Dcera se prý k němu sice hlásila, ovšem věnovala se mu velmi málo.

Spolu s přítelem Martinem Fišerem, který byl jeho největší oporou, si založili i vlastní značku piva. Tu si nechávali vařit v Pivovaru Rohozec v Turnově. Takzvaný „Čurdův ležák“ měl na etiketě jeho fotku. I když místní z nápadu moc nadšení nebyli, tak si přesto dle Fišera pivo našlo své fanoušky.

Tagy:
alkohol úmrtí Semilsko Milan Čurda Tuhaň alkoholismus fekální vůz