reklama

Protivládní protesty v Nizozemsku. Střety s policií a vypálené testovací centrum

Nizozemská policie v neděli rozháněla pomocí vodních děl, koní i psů rozsáhlé protesty zaměřené proti koronavirovým restrikcím. Vlny násilí byly podle hlídek hlášeny z celkem deseti měst, informovala agentura DPA. Zákaz shromažďování demonstrující nerespektovali a zničili například i testovací centrum.

reklama

Policisté byli nuceni v Amsterdamu nebo Eindhovenu zasáhnout za pomoci vodních děl, obušků, koňů či psů. V hlavním městě Amsterdamu důstojníci zadrželi přes sto lidí. Někteří protestující na policisty házeli kameny a zábavní pyrotechniku.

V menší obci Urk severně od Amsterdamu poškodili demonstranti policejní vozy a skupina mladých lidí rovněž zapálila testovací centrum na koronavirus. Na tým reportérů ze společnosti NOS pak měli použít pepřový sprej. Demonstrace se konaly navzdory zákazu shromažďování.

Rozdáno přes tři a půl tisíce pokut

Kromě výše zmíněných se násilné demonstrace konaly například i ve městech Venlo, Enschede nebo Roermond. Ke střetům s policií došlo také ve městě Stein na jihu země, kde policisté museli rozpustit nelegální party. Té se účastnilo asi sto lidí.

Poprvé od druhé světové války platí v zemi kvůli koronaviru noční zákaz vycházení od devíti hodin večer do půl páté ráno. Za jeho nerespektování a porušování dalších nařízení policie v neděli rozdala přes 3 600 pokut. Během prvního dne platnosti zákazu vycházení bylo zadrženo 25 osob.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Domácí

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Pavla Svrčinová, budoucí hlavní hygienička a současná ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice, se omluvila za zveřejnění rasistického příspěvku na svém Facebooku. „Chtěla bych vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu,“ napsala členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. S informací přišel web Romea.cz.

Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama