reklama

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

„Čeští agrobaroni nedokáží vyrábět tak efektivně jako zahraniční konkurence, a proto požadují kvóty na potraviny,“ soudí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který diskutoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s poslancem Radimem Fialou (SPD). Ten předložil pozměňovací návrh o povinných kvótách na české potraviny Sněmovně a ta ho i přes výhrady opozice schválila. Návrh tak putuje do Senátu.

reklama

Řada odborníků se domnívá, že z návrhu bude profitovat jen několik velkých společností. Myšlenku povinných kvót, kde za nedodržení by mohly hrozit i sankce od Evropské unie, cupuje také Prouza. Podle něj by si Češi museli za zboží výrazně připlatit.

„Novelu podporují ti, kteří zastupují velké agrobarony. Nedokáží vyrábět tak efektivně jako zahraniční konkurence, proto se jí chtějí zbavit. Chtějí další dotace a Radim Fiala to moc dobře ví. Velcí zemědělci dostali dotace už na začátku pandemie, kdy ještě o podpoře restaurací nikdo nemluvil,“ opřel se Prouza do návrhu.

Poslanec Fiala si naopak myslí, že zákonem Česko docílí větší samostatnosti. „Sbírám pozitivní ohlasy českých zemědělců. My jsme to s nimi připravovali, většina z nich z toho má radost a mnozí to podpořili v médiích. Je to důležitá novela, která zajistí, že české potraviny budou mít místo na českém trhu. Tato novela taktéž bojuje s dvojí kvalitu potravin,“ řekl Fiala pro CNN Prima NEWS.

Podle poslance se bude novela týkat jen 120 základních potravin a jejich průměru. „V některých komoditách nikdy nedosáhneme 55 procent, někde ale budeme mít 80 procent, proto ten průměr,“ vysvětlil Fiala, podle kterého západní výrobci plení český trh a vláda se tomu musí postavit. „Čeští zemědělci z našeho trhu odcházejí. Potraviny po novele nezdraží,“ doplnil poslanec SPD, čemuž se Prouza vysmál.

Babišovi se návrh líbil, teď ale otočil

Zda horní komora Parlamentu návrh posvětí, zatím není vůbec jisté. Ačkoli ho ve Sněmovně podpořila většina poslanců hnutí ANO, proti jeho znění se teď postavil premiér Andrej Babiš. Podle něj je nereálné, aby bylo v příštím roce na pultech obchodů 55 procent českých potravin (v roce 2027 dokonce 73 procent), jak navrhl Fiala. „Je to v rozporu s evropským právem, Senát to vrátí,“ sdělil Babiš v pátek novinářům.

Ještě vloni na jaře přitom tvrdil opak. Tehdy se kvóty na potraviny snažila prosadit poslankyně ANO Margita Balaštíková a Babiš mínil, že potravinová soběstačnost Česka je dobrý nápad.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama