Premiér Andrej Babiš (ANO) opět otočil. Kvóty na povinný prodej českých potravin označil za nesmysl. Ještě vloni na jaře tvrdil, že je to dobrý nápad. Většina poslanců hnutí ANO navíc zavedení kvót na potraviny ve Sněmovně podpořila.
„Já s tím (s kvótami – pozn. red.) samozřejmě nesouhlasím, není to reálné a je to v rozporu s evropským právem. Myslím, že to Senát vrátí a v Poslanecké sněmovně to nedopadne. Nemůžeme nařizovat zákonem lidem, co mají a nemají nakupovat,“ řekl v pátek novinářům Babiš.
Ještě vloni na jaře ale tvrdil opak. Kvóty na potraviny se tehdy snažila prosadit poslankyně ANO Margita Balaštíková. Chtěla, aby během několika let měly obchody na pultech až 85 procent potravin z tuzemské produkce.
Na otázku CNN Prima NEWS, jestli dává smysl potravinová soběstačnost a aby obchody prodávaly 85 procent českého zboží, Babiš tehdy odpovídal: „Samozřejmě.“
Dodal ale, že návrh nepodpoří kvůli Agrofertu. Nechce prý nahrávat svým oponentům, kteří Babiše obviňují ze střetu zájmů. „Na klubu jsem řekl, že tenhle návrh poškozuje mě a mou bývalou firmu. Asi máte pocit, že potřebuju nějaký zákon, aby si moje bývalá firma přilepšila. Není to pravda,“ prohlásil na jaře premiér.
Babišův názor poslanci ANO v potaz neberou
To opakoval i v pátek s tím, že celé téma se politicky zneužívá proti němu. Premiér dlouhodobě odmítá, že má vliv na holding Agrofert od doby, kdy jej vložil do svěřenských fondů. Podle dosavadních závěrů Evropské komise však firmu dál ovládá. Pod Agrofert patří například firmy Vodňanské kuře, Kostelecké uzeniny či Olma.
Zajímavé je, že poslanci hnutí ANO i přes Babišův odpor pozměňovací návrh z pera poslance SPD Radima Fialy, který zavádí kvóty na prodej českých potravin, podpořili. Pro zvedlo ruku 36 Babišových poslanců, proti byl jen jeden. 38 poslanců ANO bylo omluveno, Sněmovna totiž stále zasedá v polovičním počtu.
Poslanci v rámci novely zákona o potravinách ve středu schválili pozměňovací návrh SPD, který stanoví, že příští rok budou muset obchody prodávat 55 procent českých potravin a v roce 2028 bude muset být na pultech až 73 procent tuzemských potravin.
Na otázku, proč Babiš otočil a proč si nepohlídal hlasování vlastních poslanců, premiér redakci neodpověděl. Na záznam hlasování o zavedení kvót se můžete podívat zde.