První část opravy Barrandovského mostu finišuje. Řidiči se dočkají nejen rychlých pruhů

S končící první etapou rekonstrukce Barrandovského mostu představilo hlavní město plán na urychlení dopravy na klíčové křižovatce. Na části aktuálně stále ještě opravované jižní části mostu má být zvýšena maximální povolená rychlost z 50 na 80 km/h a přibude i nová pomocná rampa. Na sociální síti plány zveřejnil pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Obavy z velkých dopravních komplikací během první části oprav nejfrekventovanější křižovatky ČR se naštěstí ukázaly jako liché. Stávající systém jízdních pruhů a nájezdových a sjezdových ramp na jižní mostovce by měla v rámci rekonstrukce doplnit dvě dopravně-technická opatření, jejichž smyslem je zrychlení proudu aut směrujících od městských tunelů a Strakonické ulice směrem k Jižní spojce a zamezení jejich prolínání s auty sjíždějícími z mostu směrem k řece na pravém břehu.

Kritické místo

Kdo někdy přijížděl na Barrandovský most od Smíchova, z barrandovského kopce nebo od Strakonické ulice, ví, o čem je řeč. Styk těchto tří masivních proudů vozidel dosud nastává v relativně málo propustném místě na levém břehu řeky. Vyměňováním si míst v jednotlivých jízdních pruzích mezi řidiči potřebujícími jet různými směry vzniká na mostě často málo propustný špunt s vlivem na široké okolí. Právě průjezdnost tohoto bodu by měla probíhající rekonstrukce mostu zásadně usnadnit.

„Od tunelů Městského okruhu upravíme pruhy a plnou čárou oddělíme levý jízdní pruh ve směru z centra. Budou jej využívat jen lidé mířící na Jižní spojku. Motoristé jedoucí na D1 pojedou přímo bez nutnosti dalších průpletů. A navíc to bude rychlo-pruh. Auta zde budou moct jet rychlostí 80 kilometrů za hodinu,“ napsal ve svém příspěvku na Facebooku pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Nové přemostění

Kromě popsané úpravy dopravního značení na mostě je v plánu velký stavební zásah. Město totiž plánuje postavit zcela novou rampu, která by měla rovněž pomoct se zácpou na velmi vytížené Strakonické ulici směrem do centra.

„Pro auta jedoucí ze Strakonické, která se potřebují dostat na Barrandovský most, postavíme novou samostatnou rampu. Díky tomu výrazně snížíme počet průpletů, které musí řidičky a řidiči projet, aby mohli pohodlně pokračovat Barrandovským mostem na Jižní spojku a dál na D1,“ napsal Scheinherr s tím, že jednoduchou mostní konstrukcí zvýší kapacitu mostu i bezpečnost, protože nikdo už nebude muset přejíždět z jednoho pruhu do druhého.

Rekonstrukce mostu začala 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, kterou nyní znovu budují, a odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Nynější první fáze opravy má zatím 27 dnů zpoždění.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede až 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložena do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za všechny roky na 594,5 milionu korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu
USA

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně včera dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Více než čtyři tisíce letů mířících do Spojených států či ze země bylo zrušeno v důsledku hurikánu Ian, který ve středu udeřil na americký stát Florida. Jedna z nejsilnějších bouří, která USA kdy zasáhla, zaplavila ulice, vyvracela stromy a připravila přes 2,2 milionu odběratelů o dodávky elektřiny.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:19

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

08:40

Kyiv Independent: Při ruských útocích v Doněcké oblasti zemřelo šest lidí

08:21

Lidé v Gruzii protestují proti nové vlně migrantů z Ruska

07:52

Švédská pobřežní hlídka objevila již čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.