reklama

Prymula: Babiš mě přesvědčil, abych zůstal. Do ANO ale nevstoupím

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula skončí 31. května v resortu a začne působit jako vládní zmocněnec pro zdravotnictví. Prymula původně avizoval odchod do soukromého sektoru. Premiér Andrej Babiš ho prý přesvědčil, aby zůstal. Prymula to řekl v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS.

reklama

„Chtěl jsem jít do soukromého sektoru, ale pan premiér mě přesvědčil, abych zůstal,“ prohlásil v pořadu K věci Prymula. Od června bude působit jako vládní zmocněnec pro zdravotnictví. „Ta pozice by měla vést v koordinaci české zdravotnické vědy,“ přiblížil Prymula. Bude prý koordinovat vývoj a výzkum a řešit, které zdravotnické projekty mají smysl a vláda by je měla podpořit.

Na prezidenta kandidovat nechce

Politické ambice prý Prymula nemá, i když v posledních dnech figuroval na internetových stránkách hnutí ANO. „Pořád platí, že se chci věnovat odborné práci. Všude deklaruji, že se snažím působit odborně a o politiku se nezajímám, do politické strany nevstoupím,“ uvedl Prymula a vyloučil i kandidaturu na prezidenta.

Prymula by musel na ministerstvu skončit, protože stále nedostal bezpečnostní prověrku, kterou po něm požaduje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Prymula prý neví, proč mu prověrku za celý rok Národní bezpečnostní úřad neudělil.

K tématu

„Je to otázka na Národní bezpečnostní úřad. Musí vynést nějaký verdikt – buď jste prověrku dostali, nebo nedostali, ale k tomu nedošlo,“ popsal Prymula.

Národní bezpečnostní úřad prý například prověřoval napojení Prymuly na Číňany. Prymula totiž jako šéf královéhradecké nemocnice prosazoval stavbu kliniky tradiční čínské medicíny. „Je to už čtyři až pět let, byl to vládní projekt. Čínská medicína má svůj význam, to nebyl politický projekt,“ konstatoval Prymula.

S Vojtěchem si prý spory vyříkali

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se tento týden nechal slyšet, že si nedokáže představit, že by Prymula za stávající situace jako náměstek na ministerstvu pokračoval. Vojtěchovi vadily Prymulovy výroky do médií. Spory jsou také kolem zmiňované bezpečnostní prověrky.

Prymula už spory komentovat nechtěl. „Vyříkali jsme si to, žádný velký problém tam není. Týkalo se to spíš spolupracovníků než pana ministra. Nechci to detailně řešit, řekli jsme si, že uděláme tlustou čáru,“ uzavřel Prymula.

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama