reklama

Prymula: Některé nemocnice jsou na hraně kapacity. Nová opatření se nestihla projevit

Některé nemocnice se již mohou pohybovat na hraně kapacity, pro CNN Prima NEWS to sdělil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Česko do nového roku vstupuje s indexem rizika koronavirové epidemie na dosud nejvyšší úrovni. K pátku stoupl na 90 bodů ze 100 a zůstává v nejvyšším, tedy pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy.

reklama

„Jsme v situaci, kdy tady byl poměrně vysoký výskyt nově zjištěných případů. Rozvolňovalo se v situaci, kdy to neodpovídalo reálné rizikovosti a v tuhle chvíli logicky dochází k dalšímu nárůstu. Ta opatření, která byla nedávno přijata, se ještě nestihla projevit,“ řekl Prymula.

K tématu

Výpočet rizikového skóre by se podle něj měl také změnit kvůli novým antigenním testům. „My jsme trochu změnili přístup k testování. Je tady velké procentu testů, které procházejí přes antigenní testy. Je potřeba brát v potaz míru promořenosti populace, kolik pozitivních tady máme. Procento nebývale stoupá a to se musí nějakým způsobem upravit. Snaha vzorec upravit je logická,“ řekl epidemiolog.

Některé nemocnice již mohou být na hraně kapacity. „Jsme v situaci, kdy opravdu dochází k nárůstu pacientů, byť Vánoce to mohou trochu modifikovat. Rozložení není stejné po celé republice. Co se týká třeba východních Čech, tak tam je ta zátěž v tuhle chvíli enormní a myslím si, že už jsou skutečně na hraně kapacity, tak jak já mám povědomí, jak vypadá situace ve FN Hradec Králové,“ vysvětlil bývalý ministr.

Nových případů koronaviru v Česku na silvestra proti předchozím dvěma rekordním dnům ubylo. Laboratoře jich v posledním dni v roce odhalily 13 274, ve středu s dosud rekordním denním přírůstkem jich bylo po úpravě dat 17 077. Méně než v předešlých dvou dnech se ale také testovalo, pozitivní byla ve čtvrtek rekordní polovina testů.

Aktuálně nakažených je v ČR víc než 120 000 lidí, nejvíc od konce října. Hospitalizovaných za poslední den ubylo o 84 na 6 023, rychleji než dřív ale roste počet úmrtí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

K tématu

Tagy: pes Roman Prymula Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 kapacita nemocnic index rizika

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama