Ani vakcinace pravděpodobně zatím Čechy nesprostí povinnosti nosit roušky. Také očkovaní lidé totiž mohou bezpříznakově prodělat a šířit nemoc. Člověk by měl být očkováním chráněn proti hospitalizaci, proti úmrtí, proti těžkým a středním formám nemoci, ale nebude zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám, kdy může být pro své okolí nakažlivý.
Že roušky jen tak neodložíme, potvrdil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Diskuse na téma roušek je v podstatě velmi bohatá, ukazuje se, že vakcíny, které budeme používat, nemusí chránit proti vylučování viru beze zbytku. Člověk by měl být chráněn proti hospitalizaci, proti úmrtí, proti těžkým a středním formám, ale nebude zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám. Proto lze očekávat, a zatím k tomu je příklon celosvětově, že se roušky budou nosit nadále,“ vysvětlil Prymula.
Podobně hovoří i zahraniční experti, například maďarský lékař Ferenc Falus, který řekl, že ti, kteří byli očkováni, jsou také schopni infikovat a přenášet virus, ale nemají žádné příznaky. Proto by také podle něj měli lidé i nadále nosit roušku a dodržovat další opatření.
Do nemocnic a léčeben míří armáda. Někde se už bez její pomoci neobejdou
Vojáci ve středu začnou pomáhat kvůli epidemii koronaviru v domově pro seniory v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. Od pondělí budou nově nasazeni v dalších pěti nemocnicích a léčebnách. Pomáhat budou mimo jiné v Pardubické nemocnici, kde se už bez jejich pomoci neobejdou.
Také světová zdravotnická organizace (WHO) před časem varovala, že očkování nezbrání šíření viru. Ačkoliv podle německé agentury DPA existují vědecké důkazy, že vakcína pomáhá proti rozvoji plicní choroby COVID-19, není jasné, zda obecně zabrání infekci novým koronavirem, který onemocnění způsobuje, uvedli experti WHO.
To by mohlo znamenat, že vakcína nemusí zabránit šíření viru, ale „pouze“ vypuknutí nemoci COVID-19 u očkovaných jedinců. Ti by proto podle WHO měli nadále udržovat sociální distanc, nosit roušky a často si mýt ruce. Podle expertky na vakcíny Světové zdravotnické organizace Kate O'Brienové je třeba provést více vědecký výzkumů na vakcíny proti covidu.
Očkování v tuzemsku začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9 750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. Za první dva dny bylo podle dostupných údajů očkováno zhruba 3 100 lidí, tedy asi 0,3 promile obyvatel. Ve středu dorazilo dalších 19,5 tisíce dávek, které nově putují i do krajů.