Pumový útok u pákistánské mešity má 59 obětí. Pod troskami mohou být uvězněni další lidé

Nejméně 59 mrtvých si vyžádal pondělní sebevražedný pumový útok v mešitě ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu. Zraněných je podle posledních údajů 170, většina z nich je ve vážném stavu. K odpovědnosti za útok se původně přihlásil jeden z velitelů pákistánské odnože islamistického hnutí Tálibán, organizace to ale následně popřela. Podle agentury Reuters je 27 obětí z řad policie, a jedná se tak o jeden z nejtragičtějších útoků na bezpečnostní síly Pákistánu za poslední roky.

„Tehríke Tálibán nemá s útokem nic společného,“ uvedla v prohlášení pákistánská odnož Tálibánu známá pod zkratkou TTP, která v minulosti provedla řadu pumových útoků. Popřela tak předchozí vyjádření jednoho ze svých velitelů, který se na Twitteru k útoku přihlásil s tím, že atentát měl pomstít smrt Omara Chalída Churásáního zabitého v sousední afghánské provincii Paktika loni v srpnu.

„Rozsah této lidské tragédie je nepředstavitelný,“ uvedl na Twitteru pákistánský premiér Šahbáz Šaríf a dodal, že atentát považuje za útok na Pákistán jako takový. Šaríf rovněž vyjádřil soustrast rodinám obětí a v Péšávaru navštívil raněné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMATDesítky mrtvých v Pákistánu po explozi autobusu.

„Terorismus z jakéhokoli důvodu na kterémkoli místě je neospravedlnitelný. Vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám a blízkým obětí,“ uvedl na Twitteru ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken. Atentát odsoudili například i německý velvyslanec v Pákistánu Alfred Grannas.

Útočník odpálil sebevražednou vestu ve chvíli, kdy se v mešitě modlilo téměř 400 lidí. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který slouží mimo jiné i jako policejní ústředí. Není jasné, jak útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat.

Výbuch se ozval v době, kdy se v mešitě shromáždila spousta lidí k modlitbám, řekl agentuře Reuters policejní důstojník Sikandar Chán. „Část budovy se zřítila a předpokládáme, že pod troskami zůstali další lidé,“ dodal.

Osmatřicetiletý policista Mína Gul, který byl v době výbuchu uvnitř mešity, řekl agentuře AP, že nemá tušení, jak se mu podařilo vyváznout bez zranění. Po explozi slyšel křik a sténání. Záchranáři se stále snaží odklidit trosky a vyprostit věřící, kteří pod nimi mohou být.

Místo častých ozbrojených útoků

Péšávar je hlavní město provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem a byla dějištěm častých ozbrojených útoků a střetů. Podezření v podobných případech padá na pákistánskou odnož Tálibánu známou pod zkratkou TTP, která v minulosti provedla řadu pumových útoků.

TTP posledních 15 let bojuje proti pákistánské vládě a usiluje o přísnější prosazování islámského práva v zemi. Chce také dosáhnout propuštění svých vězněných příslušníků a snížení počtu vojáků v provincii Chajbar Pachtunchvá, která bývala dříve známá jako kmenová území.

Pákistán zažil nárůst počtu útoků od listopadu loňského roku, kdy pákistánský Tálibán ukončil příměří s vládními silami. Pákistán se navíc stále potýká s následky bezprecedentních loňských povodní, které si vyžádaly 1 739 obětí, zničily více než dva miliony domů a v jednu dobu se pod vodou ocitla až třetina území. Škody byly vyčísleny na více než 30 miliard dolarů.

Pákistán nyní čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí v dějinách.

Tagy: