
Dopravní peklo v Praze: Autobusy měly přes 30 minut zpoždění. Situace je napjatá, tvrdí DPP
Rada České televize v úterý k 7. květnu odvolala generálního ředitele ČT Jana Součka. Důvodem bylo podle radních několikeré porušení zákona o České televizi. Souček podle nich mimo jiné nevhodně komunikoval s veřejností, rušil publicistické pořady, vyhrožoval zrušením několika kanálů ČT v případě nezvýšení TV poplatku nebo radu neinformoval o vyvíjeném nátlaku na něj. Souček na tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí rady o svém odvolání respektuje, ale s důvody nesouhlasí. Nezakládají se podle něj na pravdě. Nového ředitele bude Rada ČT volit 18. června.
Sněmovní mediální výbor v úterý doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.
Předseda Rady České televize (ČT) Karel Novák svolá na návrh třetiny radních na 6. května mimořádnou schůzi. Ta se bude zabývat odvoláním generálního ředitele ČT Jana Součka. Informoval o tom Novák.
Pod palbou kritiky se ocitla Česká televize (ČT) kvůli tomu, že v pondělí neinformovala v hlavní zpravodajské relaci o sebevraždě matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Upozornil na to například komentátor MF Dnes Miroslav Korecký nebo člen Rady ČT Pavel Matocha. Veřejnoprávní médium se však brání, že k tématu sebevraždy přistupuje zdrženlivě a že se osobě zesnulé matky oběti bude věnovat v úterním pořadu.
Generální ředitel České televize Jan Souček je podle člena Rady ČT Vlastimila Ježka zralý na odvolání. Pokud by se tak mělo stát, tak nejpozději do poloviny června, aby rada stihla zvolit a jmenovat nového ředitele do podzimních parlamentních voleb. Ježek to uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Vyjádření Součka ČTK zjišťuje.
Rada České televize udělila výtku generálnímu řediteli Janu Součkovi. Vytkla mu nestandardní přiznávání odstupného, nadbytečné znepřístupňování částí smluv i komunikaci s veřejností formou, která poškozuje dobré jméno ČT. Vyplývá to z hlasování na středečním jednání rady. Souček výtky před radními odmítl.
Česká televize (ČT) je stát ve státě. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Poukazoval při tom na to, že ČT „vybírá vlastní daně“ ve formě koncesionářských poplatků. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) však plánované zvýšení poplatků veřejnoprávním médiím hájil. Připomněl, že zákon o ČT televizi ukládá mít vlastní tvorbu, na kterou potřebuje určitý finanční obnos.
Moderátorka zrušeného pořadu 168 hodin Nora Fridrichová ukončila ke konci srpna dohodou svůj pracovní poměr v České televizi. Na síti X v pátek napsala, že televizi svůj odchod navrhla. Uvedla, že její přímí nadřízení s ní už spolupracovat nechtěli. Mluvčí televize Vendula Krejčová webu Mediář bez dalších detailů potvrdila, že pracovní poměr byl ukončen oboustrannou dohodou.
Česká televize nebude od podzimu vysílat publicistický pořad 168 hodin. Rozhodnutí generálního ředitele ČT Jana Součka a vedení divize Zpravodajství a publicistiky a divize Programu ve čtvrtek veřejnoprávní televize oznámila v tiskové zprávě. Pořad se potýkal i s kritikou Rady ČT, která v posledním období opakovaně konstatovala porušování Kodexu ČT. Jeho přípravu provázely i stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží. Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v televizi zůstane, stejně tak jako reportéři redakce.
Česká televize měla podle kritiků v poslední debatě lídrů před volbami do Evropského parlamentu příliš protěžovat vybrané sněmovní strany. Problematickým vysíláním veřejnoprávní televize by se měla zabývat Rada ČT. Představitelé České televize se k situaci nevyjádřili, na dotaz CNN Prima NEWS zatím nereagovali.
Člen Rady České televize a moderátor Luboš Xaver Veselý urazil slovenskou herečku a diplomatku Magdu Vášáryovou. Ve svém vysílání na XTV ji označil za „spodinu“ a volil také další vulgární výrazy. Svým výrokem navíc ohrozil své působení v Radě ČT. Jeho chování posoudí v nejbližší době sněmovní výbor pro mediální záležitosti, podle některých poslanců znevažuje Veselý svou funkci. Kriticky se k němu vyjádřil mimo jiné exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize přišlo Radě ČT celkem osm platných přihlášek. Dalších pět kandidátů nesplnilo všechna předem stanovená kritéria a byli z výběru vyřazeni. Stávající šestiletý mandát vyprší generálnímu řediteli Petru Dvořákovi na konci letošního září. Do tendru před šesti lety se hlásilo 12 uchazečů.