Rakousko čeká celostátní lockdown pro neočkované. Rozhodnutí má padnout v neděli

Rakousko čeká celostátní lockdown pro lidi bez očkování proti covidu. Příslušná rozhodnutí k zavedení tohoto opatření budou učiněna v neděli, oznámil v pátek podle agentury DPA rakouský kancléř Alexander Schallenberg.

Epidemie v Rakousku rychle sílí, k dnešku připadá skoro 779 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel v sedmidenním úhrnu. V Česku tato hodnota činí 614.

Deník Die Presse na svých stránkách uvádí, že Schallenberg znovu odmítl, aby se omezení vztahovala na všechny obyvatele Rakouska, včetně očkovaných a těch, kteří covid v nedávné době prodělali. Uzávěra se podle něho nesmí vztahovat na lidi, kteří se sami před koronavirem chrání prostřednictvím očkování. „Solidaritu“ s neočkovanými v podobě celostátní karantény odmítá.

Zavést drastická opatření pro lidi, kteří nejsou očkovaní ani covid v nedávné době neprodělali, se doposud chystaly jen Horní Rakousy sousedící s Jihočeským krajem. Epidemická situace v této spolkové zemi je nejhorší v celém Rakousku. Hornorakouské úřady plánovaly, že lidé bez vakcíny, kteří covid neměli, budou smět opustit domov jen v nutných případech, například kvůli cestě do práce nebo nákupům nezbytného zboží.

V rakouských nemocnicích nyní leží 2 294 pacientů s koronavirovou infekcí, z toho 436 na jednotkách intenzivní péče. Od začátku pandemie se v Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, koronavirem nakazilo 934 950 lidí, 11 641 z nich zemřelo.

Za zhoršující se epidemické situace začínají v pátek ve Vídni adventní trhy, platí na nich ovšem přísná hygienická opatření. Ke stánkům s dárky a občerstvením mohou jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo se nedávno z covidu uzdravili. Loni se obyvatelé rakouské metropole museli kvůli pandemii bez tradičních vánočních trhů obejít.

Tagy: